Зв’язок організму людини із зовнішнім середовищем

Тема: Зв’язок організму людини із зовнішнім середовищем. Загальна характеристика сенсорних систем.

Мета: формувати поняття про сенсорні системи,  ознайомити із різноманітністю сенсорних систем; розкрити значення сенсорних систем для організму людини;

розвивати вміння аналізувати, порівнювати; виховувати почуття відповідальності за власне здоров’я.

 

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форми та методи: Інтерактивні вправи, словесні,  кооперативні.

Основні поняття і терміни: нерви, чутливі зони кори великих півкуль, сенсорна система, аналізатор, ЦНС, рецептор, механорецептори, хеморецептори, фоторецептори, терморецептори, фонорецептори.

Обладнання: підручник, додаткова література, структурні схеми, дидактичні матеріали.

Девіз уроку:

                                                     «Наші почуття – це клавіші, по яких б’є             

                                                         навколишнє середовище»

Дідро

                                                     Хід уроку

І. Організаційний момент.

    «Кольоровий настрій» (Учитель пропонує учням виразити свій емоційний стан за допомогою кольорів. Наприкінці уроку учні повертаються до цієї вправи).

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Вправа «Пригадай»

 

ІІІ. Мотивація.

Організм людини постійно зв’язаний із навколишнім середовищем. Наш мозок безперервно одержує інформацію про всі зміни навколишнього середовища, а також про внутрішній стан організму. Що ж забезпечує сприйняття і переробку цієї інформації?  

ІV. Представлення теми та очікуваних результатів.

(Учитель оголошує тему уроку та разом з учнями визначає його завдання)

Завдання уроку:

  • розкрити поняття про сенсорні системи;
  • ознайомити учнів із різноманітністю сенсорних систем;
  • розкрити значення сенсорних систем для організму людини;
  • ознайомити із відділами аналізаторів та розкрити їх роль у сприйнятті та переробці інформації.

V. Надання необхідної інформації.

(Коротке пояснення вчителя з використанням схем та таблиць, формування висновків)

 

Сенсорні системи

 

 

 

 

Основні                                                Додаткові

 

 

 

  • зорова                                                   рівноваги
  • слухова                                                 руху
  • нюхова                                                 температури
  • смакова                                                 болю…
  • дотику

 

 

Загальні властивості

сенсорних систем

 

 

адаптивність                                                         вправляння

специфічність

 

Відділи сенсорної системи

 

 

 

 

 

Периферичний                                              Провідниковий

Центральний

VІ. Центральна частина уроку – інтерактивні вправи.

Учні об’єднуються у 2 групи. Отримують дидактичні матеріали, працюють з додатковою літературою. На виконання завдань відводиться 10 хвилин. Учні обмінюються інформацією.

Завдання для І групи

Рецепторний, або периферичний відділ аналізаторів. Його роль у сприйнятті та  переробці інформації.

 

Завдання для ІІ групи

Провідниковий відділ. Його роль у сприйнятті та  переробці інформації.

Завдання для ІІІ групи

Центральний відділ. Його роль у сприйнятті та  переробці інформації.

 

Метод «Дискусії»

  • Яке значення мають сенсорні системи для організму людини?
  • Яке значення має вивчення сенсорних систем для техніки?

VІ. Рефлексія.

1.Тестові завдання

  1. Скільки основних сенсорних систем розрізняють у людини: а)3; б)4; в)5?
  2. Чи втратить людина здатність бачити при пошкодженні зорового нерва: а) так; б) ні ?
  3. Центральним відділом аналізатора є: а) рецептор; б) нервове волокно; в) зона кори великого мозку.
  4. Які органи здійснюють функцію пізнання навколишнього світу:а) органи руху; б) аналізатори; в) органи дихання?
  5. Де здійснюється перетворення енергії подразників на нервові імпульси: а) у корі великого мозку; б) у рецепторах; в) у нервах?

2. Робота із зошитом, таблицями, схемами.

VІІ. Підсумок уроку.

  • Як вам працювалося на уроці?
  • Чи задоволені результатами спільної діяльності?
  • «Кольоровий настрій»

VІІІ. Домашнє завдання.

  • Опрацювати матеріал підручника з даної теми.
  • Виконати творче завдання. Які технічні системи створені за принципами будови аналізаторів?

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

75 Зв'язок організму людини із зовнішнім середовищем. (17.3 KiB, Завантажень: 43)

завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,334sec