Звернення художників, скульпторів та композиторів до біблійних образів

Урок 33

Тема:
Звернення художників, скульпторів та композиторів до біблійних образів.

Мета: ознайомити учнів із найвідомішими біблійними сюжетами та їх відбиття у різних видах мистецтва; формувати вміння та навичок аналізу творів образотворчого мистецтва, прищеплювати цікавість до культурних цінностей людства.

Обладнання: репродукції картин Рафаеля «Сікстинська Мадонна», Леонардо да Вінчі «Таємна вечеря», Рембрандта «Повернення блудного сина», Мікеланджело «П’єта», Тіціана, Джорджоне «Юдиф», Корреджо «Різдво Христове».


Хід уроку

І. Актуалізація знань і навичок

  • Що вам відомо про твори мистецтва на біблійну тематику?
  • Чому біблійні сюжети приваблювали художників, скульпторів, композиторів?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.


Учитель.

Із Біблії в життя людини прийшли не тільки крилаті вислови. Біблія – це бездонна криниця, з якої черпали сюжети для творів митці усіх часів і народів.

До золотого фонду світового мистецтва увійшла творчість майстрів Відродження. Пригадаймо знамениті твори Рафаеля, Мікеланджело, Леонардо да Вінчі, Рембрандта, Тіціана.

Послухаймо музику на церковні псалми Д. Бортнянського, П. Чайковського, А. Моцарта, Й. Баха. І можливо, нам відкриється велика тайна Святої Книги, джерела натхнення.

ІІІ. Формування нових знань і навичок.


Учитель.

Перерахувати всі твори різних видів мистецтва, джерелом натхнення для яких стала Біблія, просто неможливо.

Щоб ознайомитись із шедеврами живопису, ми здійснимо заочну екскурсію.

Екскурсію проведуть учні – мистецтвознавці.

  1. Учень – мистецтвознавець.

Момент народження Сина Божого – цікавив багатьох живописців. Однією з найкращих робіт на цю тему є картина італійського художника ХVI ст. Корреджо «Різдво Христове, або Ніч» (додаток №1)

Ніч огорнула всіх. На руках у матері лежить немовля, яке ніби випромінює незвичайне світло. Одна з жінок навіть затуляє обличчя рукою. Молодий пастух радісно дивиться на бородатого. А той чухає потилицю, дивуючись сяйву, що огортає дитину і матір. Марія – ще зовсім юна. І, здається, що не тільки від сяйва золотиться її личко: його освітлює любов до дитини.


  1. Учень – мистецтвознавець.

Оточена золотистим сяйвом, урочисто і велично йде по хмарі струнка молода жінка. В її широко розплющених очах світиться душевна мякість і доброта, смуток і тривога за долю сина. З величчю і простотою вона несе його людям, ніжно пригортаючи до себе. Тінь страждання залягла в куточках її тремтливих губ.

Це Рафаелева Сікстинська Мадонна (додаток №2). Найвидатніша картина художника написана для монастиря св.. Сікста. Цей геніальний твір сповнений великої любові до людей.


  1. Учень – мистецтвознавець.

Ісус знав, що один з учнів зрадить. Про це він сповіщає на таємній вечері. Найкраще цей епізод втілив на фресці «Таємна вечеря» Леонардо да Вінчі (додаток №3). Як учні сприйняли звістку Вчителя? Апостоли збентежені. Кожен із них по – своєму переживає почуття. Схилився до Ісуса Пилип, притиснувши руки до грудей. Здивовано підняв долоні Симон і заперечувально Петро. Важко замислився Юда Фадей. Похилив голову Варфоломій. Гаряче щось промовляють до Христа Яків та Фома. Всі учасники вечері сидять і водночас перебувають в русі. Всі освітлені. Це світло любові єднає їх з Ісусом. Лише обличчя зрадника Іуди – у тіні. Рука Іуди стискає гаманець – у ньому гроші за зраду.


  1. Учень – мистецтвознавець.

Картина Тіціана «П’єта» (додаток №4) присвячена найтрагічнішим хвилинам Богоматері і її Сина. На ній зображено як Ісуса після смерті зняли з хреста для поховання. В останні роки життя думка про смерть не покидала художника. Тема творчості відповідає настрою митця – це мучеництво Христа.

Учитель.

  • Як художники зуміли передати простоту Богоматері і показати її святість?

    (Персонажі на картинах дивляться на неї з поманою і любов’ю. Марія ступає по хмарах. Але одяг її простий, вона йде босоніж.)

  • Що, на вашу думку, є незвичайного в образі немовляти?

    (Його обличчя серйозне, погляд дорослої людини. Дитина ніби бачить своє трагічне і високе майбутнє)

  • Як показана готовність Марії віддати Сина людям?

    (Дитину Марія повернула до глядача).

    «Сікстинська Мадонна»

  • Ісус знав, що його чекає смерть на хресті. Як Леонардо да Вінчі вдалося передати почуття Сина Божого на таємній вечері, перед тим, як його зрадить Іуда?

    (На обличчі Христа – вираз покори, усвідомлення своє неминучої долі. Він схилив голову і поклав руки з розкритими долонями на стіл.)


На цій картині художник зобразив епізод, взятий із Старого Заповіту. Ми вже знайомі як з оповіданням, сюжет якого використав художник, так і з самими художником. Тож вам буде неважко назвати художника і його картину.

  1. Учень – мистецтвознавець.

Картина Рафаеля «Суд Соломона» (додаток №5) відтворює кульмінаційний момент оповідання. Солдат вже схопив дитину, заніс меча – ось-ось дитина загине. Одна із жінок стоїть на колінах, вона навіть спокійна, руки її опущені, а це свідчить, що вона схвалює рішення царя. Інша жінка кидається до воїна. Однією рукою вона тягнеться до дитини, іншою рукою – до меча. Жінка намагається зупинити воїна. Її обличчя звернене до царя. Рафаелю вдалося не тільки увічнити епізод із Біблії, а й відтворити високу материнську самопожертву.

  1. Учень – мистецтвознавець.

Багато сторінок Біблії присвячені героїчним подвигам ізраїльтян. Серед героїв – патріотів були і жінки. Одна з них – Юдиф. Коли її рідне місто було в облозі, вона взяла вино, їжу і вирушила до табору ворогів. Її провели до намету військового начальника Олоферна. Жінка зачарувала його красою. П’янке вино приспало ворога. Відрубавши сплячому Олоферну голову, Юдиф забрала її і вночі повернулася до міста. А вранці городяни показали ворогам голову їхнього начальника. Ассирійці, побачивши мертвого Олоферна, втекли, кинувши табір і награбовані скарби.

Юдиф змальовано на тлі ранкового пейзажу. Жінка щойно вбила ворога, але вона не тішиться перемогою. Вираз обличчя спокійний і гідний. Тонкі пальці обережно тримають меча, оголена нога боязко торкається мертвої голови. Постать Юдиф втілює жіночність. Жорстокість зовсім не властива цій жінці. Її спокійна поза сповнена величі. Такою зображена Юдиф на картині італійського художника Джорджоне «Юдиф» (додаток №6)

  1. Учень – мистецтвознавець.

У євангельській притчі про блудного сина розповідається про те, як легковажний юнак, забравши свою частину батьківського майна, залишив рідний дім у пошуках розваг. Переживши чимало випробовувань і зазнавши сорому він повернувся до батьківського дому, де його зустріли з любов’ю.

У картині Рембрандта «Повернення блудного сина» (додаток №7) лаконічній та виразні композиції.

Одяг батька спадає широкими складками, обриси його фігури повністю збігаються з контурами фігури його сина, що підкреслює нерозривний зв’язок цих двох людей. Фігури батька і сина ніби виростають з темряви. Син з розкаянням припав до ніг батька. Батько кладе руки на плечі свого сина, що доводить те, що сина прощено.

Учитель.

Не тільки під пензлем художників оживали біблійні герої. Зараз ми з вами побуваємо у майстерні геніального італійського художника і скульптура Мікеланджело Буонаротті.

  1. Учень – мистецтвознавець.

Подивіться на скульптурну групу Мікеланджело Буонаротті «П’єта» (додаток №8).

Марія тримає на колінах тіло мертвого Сина. Обличчя його спокійне, хоча на ньому ще видно тінь страждання. Обличчя Марії втомлене, скорботне. Її страждання почалися давно, коли вона довідалася про високе і стражденне призначення свого Сина. Скульптор зробив обличчя Богоматері юним, щоб підкреслити чистоту і святість Марії.

Учитель.

  • Які почуття викликає у вас цей твір?
  • Як передано горе матері?
  1. Учень – мистецтвознавець.


До уваги – дві скульптури. Це творіння того ж скульптора і художника Мікеланджело Буонаротті. Пророк Мойсей (додаток №10) і юний пастух Давид (додаток №9). Скульптор зобразив Мойсея, коли той отримав від Бога кам’яні таблички з десятьма заповідями. Пророк виглядає досить зрілою людиною. Мойсей міцний: на його руках і ногах пружні м’язи; борода кучерями спускається на груди. Він сидить, стискаючи кам’яні таблички.

Пастуха Давида до Мікеланджело зображували тендітним, юним, майже хлопчиком. Герой Мікеланджело відзначається міцністю, фізичною силою. Його поза, насуплені брови – все виказує грізність воїна, впевненість у перемозі.

Учитель.

  • Що об’єднує ці скульптури?

    (Сила і міць героїв)

Обидві скульптури – це гімн сильній людині, здатній подолати всі життєві випробування.

Великою популярністю серед прихильників музики користуються твори на біблійні сюжети.

Це ораторій Йоганна Себастьяна Баха «Страсті Господні за Матвієм» та «Страсті Господні за Іваном» для хору, солістів та оркестру.

За допомогою музики розкривається євангельська історія страждань Ісуса Христа.

Не можна також не згадати геніального творіння Вольфганга Амадея Моцарта «Реквієм» (заупокійна служба), де розкриті образи співчуття, милосердя, всепрощення.


Прослуховування музичних творів.

Учитель.

Усе життя Ісуса Христа відображено у творах художників, скульпторів, композиторів. Ідея служіння людям, високої жертовності, втілена в образі Христа, і досі заворожує митців, бентежить їхні думки.

IV. Підсумок уроку.

Вправа «Закінчи речення».

(Вправу учні виконують в зошитах)

  1. Сьогодні на уроці я дізнався …
  2. Сьогодні на уроці я навчився …
  3. Сьогодні на уроці я здивувався …

V. Домашнє завдання.

Підготувати усне повідомлення «Чого я навчився, вивчаючи Біблію».

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Звернення художників, скульпторів та композиторів до біблійних образів (227.0 KiB, Завантажень: 2)

завантаження...
WordPress: 23.02MB | MySQL:26 | 0,331sec