Зоряне небо в ілюмінаторі

Тема. Зоряне небо в ілюмінаторі

Мета: продовжувати закріплювати розуміння учнями поняття «основні» та «змішані» кольори; ознайомлювати учнів зі спорідненими кольорами та їх розташуванням на спектральному (колірному) колі, поняттями: «відтінки», «хроматичні» та «ахроматичні» кольори; формувати в учнів уміння сприймати та аналізувати колір, змішувати фарби для отримання потрібного кольору; виховувати естетичне сприйняття учнями навколишнього світу; виховувати художній смак; підтримувати в дітей бажання малювати.

Обладнання: навчальний плакат («Спектральне (колірне) коло» та ін.), репродукції картин художників-пуантилістів (Ж. Брак «Пейзаж в Естакі» та ін.), кольорова дзиґа, скляна призма.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; фарби – гуаш або акварель; пензлі №4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Основні поняття: «тон», «нечистий колір», «приглушений колір», «домінуючий колір».

Тип уроку: урок формування нових знань.

Хід уроку

 1. Організаційний момент
 2. Актуалізація опорних знань і вмінь

  Бесіда за питаннями

  (Учитель пропонує учням уважно роздивитися зображення спектрального (колірного) кола, пригадати поняття: «основні», «змішані», «хроматичні», «ахроматичні» кольори.)

 • Який колір можна отримати, якщо змішати червону й жовту фарби?
 • Жовту й синю?
 • Синю й червону?
 1. Вивчення нового матеріалу

  Пояснення вчителя

  Кольори, які ми бачимо у природі, є результатом змішування спектральних кольорів. Існують три основні способи змішування кольорів:оптичний, просторовий і механічний.

  Якщо дуже швидко обертати коло, що забарвлене у певні кольори (наприклад у жовтий та червоний колір), наше око бачитиме оранжеве коло – це явище оптичного змішування (поєднання) кольорів.

  Якщо з певної відстані пильно подивитися на дві дрібні кольорові плями, що розташовані поряд, вони зіллються в одну суцільну пляму, яка матиме колір, отриманий від змішування кольорів дрібних ділянок. Це просторове змішування кольорів.

  (Учитель коротко зупиняється на особливостях техніки пуантилізму.)

  Механічне змішування кольорів відбувається тоді, коли ми змішуємо фарби, наприклад, на палітрі, папері, полотні. Тут слід чітко розрізняти, що колір і фарба – це не одне й те саме. Колір має оптичну (фізичну) природу, а фарба – хімічну.

  Колір фарб значно менш насичений, ніж колір багатьох предметів. Найсвітліша фарба (білило) світліша за найтемнішу (чорну) фарбу всього у 25-30 разів.

  У живописі різними фарбами, залежно від їх поєднання, можна передати один і той самий колір, і навпаки, однією фарбою – різні кольори.

  Тон – те саме, що колір (червоний, зелений, синій).

  Нечистий колір – так художники говорять про фарбу, змішану з білим або чорним.

  Приглушений колір – неяскравий, затемнений.

  Домінуючий колір – колір, що переважає в картині.

  Колорит – це загальна кольорова гармонія малюнка, коли кожний колір перебуває в узгодженому поєднанні з іншими.

  Навчальні вправи

  Слово вчителя

  Додайте трохи чорної фарби до кожного кольору і визначте, які кольори вийдуть від такого змішування. Якщо додати чорної фарби до червоної, ми отримаємо коричневий колір, якщо до жовтої – зелений.

 2. Закріплення вивченого матеріалу

  Організація сприйняття творів мистецтва

  Слово вчителя

  (Учитель пропонує учням роздивитися репродукції картин, виконаних у техніці пуантилізму. Коротко знайомить учнів з особливостями цієї техніки. Учні мають визначити, якими кольорами скористалися художники для створення своїх картин.)

 • Скільки знадобиться кольорів, щоб передати їх на картині? (Відповіді дітей.)

  Трьох основних кольорів достатньо для створення будь-якого зображення. Коли ми бачимо розташовані поряд два кольори, наші очі самі створюють уяву змішування.

 • Складіть невеличкий усний твір-опис за кожною з картин.

  Намагайтеся передати свої враження від картини.

  Творче завдання

  Пояснення до творчого завдання

  Уявіть собі світ, в якому все навпаки: небо ніколи не буває синім, а трава – зеленою.

  Намалюйте ніч у чарівному світі – зоряне небо в ілюмінаторі. Без світла немає кольору, тому місяць і зорі вам обов’язково знадобляться.

  Пам’ятайте: для того щоб малюнок був виразнішим, темні об’єкти потрібно розташовувати на світлому фоні, а світлі, навпаки, – на темному.

  Індивідуальна робота за творчим завданням

 1. Підбиття підсумків

  Обговорення учнівських робіт

  Під час обговорення виконаних робіт потрібно акцентувати увагу учнів на передаванні стану та настрою за допомогою змішування кольорів.

 2. Домашнє завдання

  Удома учні за потреби завершують роботу над деталями малюнка.

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,325sec