ЗНЯТТЯ ПСИХОЛОГІЧНОГО ДИСКОМФОРТУ

Мета:
зняття стану психологічного дискомфорту, усвідомлення того, що людина має прагнути вдосконалюватися, розвиток уміння правильно оцінювати себе і свої можливості.

 

ЗАНЯТТЯ 1

 

Вправа «Давайте поговоримо»

Мета:
з’ясувати причини, які викликають роздратування та гнів кожної дитини, скласти їхній перелік, розглянути ситуації, в яких це відбувалося, націлити дітей на позитивне сприймання невдач.

Психолог. У житті кожної людини виникають ситуації, які її так дратують, що хочеться на когось накричати і навіть ударити. Чи траплялися з вами такі ситуації? Давайте поговоримо.

Учнів заохочують висловитися, психолог стежить, щоб вони не давали критичних оцінок, а просто розповідали про ситуації.

 

Бесіда «З чого складається людина?»

Вправа «Хто я?»

Дитині пропонують 10 разів дати відповідь на запитання «Хто я?», аналізуючи себе (згрупувати позитивні та негативні риси, порівняти, які переважають, зробити відповідні висновки).

 

Проективна методика «Малюнок людини»

Дітям пропонують зобразити на малюнку людину. Аналізуючи малюнок, психолог робить висновок про рівень агресії дитини.

Малюнок агресивної дитини символізує:

• голова — розум і контроль;

• тіло — почуття, пристрасть;

• шия — можливість контролю розуму над емоціями;

• руки—встановлення контакту з близькими людьми;

• ноги — опора в реальності й свобода пересування;

• очі — орган суму, тривоги та контролю;

• вуха — можливість чути і слухати, сприймати інформацію на свою адресу;

• рот — можливість розмовляти, їсти та ображати.

Використання яскравих тонів свідчить про позитивний стан дитини, а похмурих — про знижене емоційне тло, поєднання червоного з чорним — про агресивність. Запитайте в дитини, кого вона зобразила, весело їй чи сумно.

 

Релаксація «Дихання на 7—11»

Необхідно протягом 20 с дихати дуже повільно і глибоко. Якщо спочатку відчуєте труднощі, не напружуйтесь, а просто рахуйте до 7, коли вдихаєте, і до 11, коли видихаєте. Вправа допомагає зняти фізичне напруження.

 

 

 

ЗАНЯТТЯ 2

 

Тест «12 чоловічків»

Інструкція. З трьох фігурок — коло, трикутник, квадрат — зобразіть 12 чоловічків (тіло, руки, ноги). Кількість фігур у чоловічку необмежена. Намагайтеся, щоб вони були різними.

Після виконання малюнка підраховують, скільки разів повторюється кожна фігура, і визначають, які риси характеру переважають.

Результати: квадрат асоціюється з наполегливістю, твердістю; трикутник пов’язують із цілеспрямованістю, поривчастістю, здатністю захопитися ідеєю, наполегливістю в досягненні мети; коло означає чутливість, емоційність, здатність сприймати проблеми іншої людини і водночас схильність до тривожності.

 

Бесіда «Чи корисний гнів?»

Гра «Жестовий етюд»

Дітям за допомогою жестів пропонують зобразити різні дії людини, тобто розіграти «жестовий етюд».

— Хто покаже, як він умивається зранку?

Після цих слів дехто починає відразу «вмиватися», скористайтеся цим.

По закінченні гри запитайте:

— Хто порушив заборону на міміку?

— Чи всі виконували завдання мовчки?

— Чому були сміх і вигуки?

 

Вправа «Надувна лялька»

Діти розбиваються на пари. З «надувної ляльки» випустили повітря — вона лежить розслаблена. Партнер накачує її повітрям з надувного насоса: ритмічно нахиляється вперед і вимовляє звук «с». Закінчення надування визначається станом напруження тіла ляльки. Після цього її здувають, виймаючи насос. Потім партнери міняються ролями.

 

 

ЗАНЯТТЯ 3

 

Методика визначення проблем у самосприйнятті дитини

Інструкція. Доповни речення на власний розсуд.

1. Я людина, яка….

2. Мені найбільше хочеться…

3. У своїй зовнішності я…

4. Я почувався б щасливішим, якби…

5. Коли мені потрібно швидко відповісти, я…

6. Коли мені не щастить, я…

7. Вважаю, що діти мене…

8. Коли сміються за моєю спиною, я…

9. Найгірше, коли…

10. Мені в собі подобається…

 

 

Вправа «Ситуація»

Згадай або придумай ситуацію, де ти почуваєшся невпевнено або дієш не так, як хотілося б. Поміркуй, що це за ситуація; що відбувалося б, якби ти діяв так, як звик; що ти спробував би зробити сам; хто міг би тобі допомогти.

 

Вправа «Рубання дров»

Інструкція. Усі ви бачили, як дорослі рубають дрова, а можливо, рубали самі. Станьте парами. Покажіть, як потрібно тримати сокиру, в якому положенні мають бути руки й ноги. Уявіть, що між вами стоїть пеньок, на якому лежить колода (можна поставити стілець). Підніміть сокиру над головою і з силою опустіть її. Можна навіть крикнути: « Ха!». Під час гри діти мають змогу витратити негативну енергію, що накопичилася.

 

Вправа «Вогонь — лід»

За командою ведучого: «Вогонь!» — учасники починають інтенсивний рух усім тілом. Плавність та інтенсивність руху кожен вибирає сам. За командою: «Лід!» — усі застигають у тому чи іншому положенні, при цьому треба напружити все тіло.


Релаксація «Повітряна кулька»

Інструкція. Уявіть собі, що у ваших грудях знаходиться повітряна кулька. Вдихніть через ніс і повністю наповніть легені повітрям. Видихніть ротом і відчуйте, як воно виходить з легень. Повторюйте не поспішаючи. Дихайте й уявляйте, як кулька наповнюється повітрям і стає все більшою. Повільно видихніть ротом, ніби повітря тихенько виходить із кульки.

Зробіть паузу, полічіть до десяти. Знову вдихніть і наповніть легені повітрям. Затримайте його, уявіть, що кожна легеня — це надута кулька. Видихніть повільно. Повторіть тричі. Зупиніться і відчуйте, що ви сповнені енергії, а напруження зникло.

 

 

 

 

 

ЗАНЯТТЯ
4

 

Бесіда про поведінку людей, що викликає роздратування

Кожен висловлюється по колу, обґрунтовуючи свою відповідь.

 

 

Вправа «Позбутися підібганого хвоста»

Інструкція. Згадайте момент, коли вам було дуже неприємно, як то кажуть, «з підібганим хвостом». Напишіть про це на аркуші паперу. А тепер порвіть його і викиньте. Усе в минулому!

 

 

 

 

Вправа «Місце минулого в минулому»

Інструкція. Подумки озирніться на свій минулий досвід. Знайдіть там неприємну для вас ситуацію. Уявіть себе наприкінці цієї ситуації.

Знову програйте цей епізод, але трохи інакше, так, ніби ця ситуація для кожного з вас нічого не означає, є й дріб’язковою. Закріпіть цей образ у пам’яті і скажіть собі: «Усе позаду».

 

 

Вправа «Тупотіння»

Матеріал: для кожної дитини по дві заготовки овальної або круглої форми.

Дати вихід почуттю злості можна за допомогою тупотіння. На початку заняття діти отримують паперові заготівки у формі овалу, на яких вони повинні намалювати роздратоване, сердите обличчя. Потім кладуть його на підлогу і тупотять навколо, доки на їхніх обличчях не з’явиться усмішка. Тоді малюємо обличчя, яке усміхається.

 

Вправа «Обличчя засмагає»

Інструкція. Уявіть себе на березі теплого моря. Ви лежите на жовтому піску обличчям до сонця. Воно пестить вас теплим промінням. Тепло падає на чоло, потім на ніс, губи, підборіддя. Тіло розслаблене. Обличчя засмагає.

 

 

 

 

ЗАНЯТТЯ 5

 

Вправа «Емблема»

Матеріал: папір, кольорові олівці.

Психолог говорить учням, що вони на занятті спробують себе в ролі творців. Необхідно створити емблему для футболки, яку вони носили б. Вона має відображати сутність людини, відповідати її характеру. Наприкінці відбувається захист робіт.

 

Вправа «Сердиті кульки»

Психолог заздалегідь просить дітей принести по дві повітряні кульки.

На занятті діти надувають і зав’язують їх. Кулька символізує тіло, а повітря в ній — роздратування, гнів.

— Чи може зараз повітря входити або виходити з кульки?

— Що трапляється, коли почуття сповнюють людину?

— Якщо людина роздратована, чи може вона зупинитися, обміркувати все?

А зараз різко стисніть кульку, щоб вона лопнула.

— Чи безпечний цей спосіб вираження гніву?

— Якщо кулька — це людина, що з нею трапилося?

Надуйте ще одну кульку і випустіть трохи повітря. Знову різко стисніть.

— Кулька зменшилася чи вибухнула?

— Чи можна такий спосіб вираження гніву вважати безпечним?

Таким чином ми контролюємо наші почуття. Здуватимемо кульку повільно, доки не випустимо все повітря.

Вправа «Маленька примара»

Психолог. Зараз ми гратимемо роль маленьких добрих примар. Можете побешкетувати і трішки налякати один одного. Після мого сплеску в долоні ви станете « примарами » і промовлятимете грізним голосом звук «у». Якщо я плескатиму тихо, ви говоритимете також тихо, якщо сильніше — голосно. (Руки в дітей зігнуті в ліктях, пальці розчепірені.)

 

 

Релаксація «Зменшення об’єкта»

Інструкція. Починаємо з глибокого дихання і розслаблення. Замружте очі й уявіть, що ви говорите з людиною. Вона робить те, що викликає у вас злість. А тепер уявіть, що під час розмови людина зменшується, її голос слабшає, стає невпевненим. Зменшуйте її доти, доки вона не видасться вам не такою значною. А тепер поспостерігайте за вашою розмовою ніби збоку. Яким ви бачите себе? Якою вам здається ситуація? Якщо ви закінчили вправу, кивніть головою. Поділіться своїм досвідом.

завантаження...
WordPress: 22.94MB | MySQL:26 | 0,320sec