Знайомство

Мета: знайомство з учасниками групи. Вітання членів групи, ознайомлення з правилами роботи в групі; установлення довірчого емоційного клімату.
Правила роботи в групі.

Зустрічаючись один з одним на наших заняттях усі:

1. Відкриті новим враженням.

2. Приймають іншого як себе.

3. Нікого не критикують.

4. Не бояться бути самими собою.

5. Взаємопідтримують один одного.

6. Завдання виконують як важливу і відповідальну справу.

7. Не обговорюють поза групою те, що відбувається в ній.

Вправа 1. М’ячик

У цій грі за допомогою м’ячика ми спробуємо познайомитися. Встаньте всі в коло, обличчям до центру кола. Будь ласка, хто-небудь візьміть у руки м’ячик. По колу, за годинниковою стрілкою, починаємо від того, у кого зараз у руках м’ячик, назвіть чітко і голосно свої імена. Почали! Тепер, граючи в м’ячик, будемо знайомитися. Той, у кого м’ячик, буде кидати його кожному, хто стоїть у колі, і називати при цьому ім’я того, кому адресований м’ячик. Той, хто не піймав свій м’ячик, чи той, хто переплутав ім’я адресата, називає всі імена учасників по колу, починаючи із себе і далі, за годинниковою стрілкою. Отже, кидайте м’ячик один одному, називаючи при цьому ім’я того, кому ви адресуєте м’ячик.

Вправа 2. Особистий герб і девіз.

Давайте трохи пофантазуємо. Уявимо, що ми всі належимо до знатних і древніх родів і запрошені на святковий бал у середньовічний королівський замок. Шляхетні лицарі і прекрасні дами під’їжджають до воріт замка в позолочених каретах, на дверцятах яких красуються герби і девізи, що підтверджують дворянське походження їхніх власників. Так що ж це за герби, і якими вони оснащені девізами? Дійсним середньовічним дворянам було значно легше – хто-небудь з їхніх предків робив видатне діяння, що прославляло його і відображалося в гербі і девізі. Його нащадки одержували ці геральдичні атрибути в спадщину і не ламали голову над тим, якими повинні бути їхні особисті герби і девізи. А нам доведеться самим попрацювати над створенням своїх власних геральдичних знаків.

На аркушах паперу за допомогою фарб чи фломастерів вам потрібно буде зобразити свій особистий герб з девізом. Може бути, ви зумієте придумати щось цікаве і точно відбити суть ваших життєвих прагнень, позицій, розуміння себе. В ідеалі людина, що розібралася в символіці вашого герба і вашого девізу, повинна чітко зрозуміти, з ким вона має справу. Ось зразок форми герба. Контур розділений на кілька областей. Спробуйте врахувати призначення кожної ділянки герба і символічно передати необхідну інформацію. Ліва частина – мої головні досягнення в житті. Середня – те, як я себе сприймаю. Права частина – моя головна мета в житті. Нижня частина – мій головний девіз у житті. На цю роботу потрібно виділити не менш як пів години. По закінченні роботи учасники групи представляють свої герби і девізи. Ведучий попереджає, щоб кожний фіксував тих людей, чиї герби і девізи схожі і співзвучні їх власним. Під час представлення учасники можуть задавати уточнюючі питання один одному Потім учасникам пропонується підійти до тієї людини, чиї герб і девіз найбільшою мірою подібні з їх особистими геральдичними атрибутами.
А тепер, прекрасні дами і шляхетні кавалери, обговоріть у своїх групах, що саме вам здаюся схожим і близьким у ваших гербах і девізах, що в них є найбільш важливим. Через п’ятнадцять хвилин кожна підгрупа повинна буде представити всім іншим не тільки свої висновки, але і запропонувати загальний – для членів підгрупи – символ і об’єднуючий вас девіз. Звертаю увагу, що не потрібно малювати загальний герб – досить вказати один загальний для вас символ. Після представлення кожною підгрупою своїх висновків про загальні риси гербів і девізів і нових вироблених ними колективних символів і девізів відбувається обговорення усієї вправи і кожного з його етапів.

 

Мозковий штурм «Для мене
цінність це…»

Кожен учень по черзі продовжує речення « Для мене цінність — це…», висловлюючи власну думку. Усі відповіді учнів слід записувати на фліп-чарті. Після цього психолог узагальнює їх разом із учнями.

Інформаційне повідомлення «Цінності у нашому житті»

Оцінюючи певний предмет, людина визначає насамперед те, чи має він для неї якесь значення: чи може він задовольнити якісь її потреби, тому зіставляє цей предмет зі своїми потребами, смаками, інтересами тощо. І тільки після цього людина може вирішити, цінний чи нецінний цей предмет.

Речі, що відповідають нашим потребам, сприяють їх задоволенню та мають позитивне значення, називаються цінностями.

Слово «цінність» вживається для позначення об’єкта, що має позитивне чи негативне значення для людини. Розмежовують різні вживання цього слова, іноді говорять про «предмети цінності» й «цінності свідомості». До «цінностей свідомості» належать суспільні установки й оцінки, відбиті в формі уявлень про добро і зло, прекрасне і потворне, справедливість, ідеали, норми та принципи дії.

Цінністю можна вважати будь-який матеріальний чи ідеальний, дійсний або уявний предмет, щодо якого люди займають позицію оцінювання, приписують йому важливу роль у житті й прагнення володіння ним.

Особистість визначається не своїм характером, темпераментом чи фізичними рисами, а тим, що та як вона знає, цінує, створює; з ким і як спілкується; які її художні потреби, як вона їх задовольняє.

Отже, цінності в нашому житті займають значне місце матеріального і духовного змісту.

За своїм змістом цінності поділяються на економічні, політичні, моральні, етичні, естетичні, релігійні тощо.

Вправа «Цінності»

Виконання цієї вправи передбачає роботу в групах. За принципом «день—ніч» учні діляться на дві групи. Кожна група отримує аркуш паперу з переліком 18 цінностей. Ці цінності потрібно розставити за рівнем значущості так, щоб під першим номером стояла цінність, що, на думку учнів, є найважливішою для досягнення життєвого успіху.

Перелік цінностей:

1. Амбітність.

2. Ввічливість.

3. Відкритість.

4. Уміння спілкуватися.

 1. Вихованість.
 2. Організованість.
 3. Пунктуальність.
 4. Старанність.
 5. Щирість.
 6. Точність.
 7. Незалежність і самостійність.
 8. Цілеспрямованість і рішучість.
 9. Уміння йти на розумний, зважений ризик.
 10. Потреба в досягненнях (у подальшому розвитку).
 11. Схильність мріяти.
 12. Оптимізм.
 13. Допитливість.
 14. Розвинена інтуїція.
 1. Відповід

  Наприкінці слід проаналізувати значення кожної цінності. Запитання до чнів:

  —Як ви думаєте, чи достатньо мати кілька таких цінностей, щоб досягти успіху в кар’єрі та особистому житті?

  Вправа «Кодекс цінностей»

  Виконання цієї вправи передбачає роботу в групах. За принципом «північ — південь» учні діляться на дві групи. Кожна група на аркуші па-яеру має створити свій кодекс цінностей. Це може бути схема, малюнок, проект — будь-що.

  На виконання вправи відведено 10 хв. Після завершення роботи кожна група презентує свій «Кодекс цінностей».

  Запитання для учнів:

  — Як, не втративши себе, можна відповідати суспільно-корисним цінностям?

  Підсумок заняття

  Життя виявляється осмисленим тільки тоді, коли людина присвячує себе служінню, коли воно реалізує якість цінності. «Той, хто має Навіщо жити, може витримати кожне Як» (Ніцше)

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,347sec