Знай і виконуй. Права та обов’язки дитини

Мета: дати уявлення учням про поняття право, обов’язок, моральні норми поведінки, декларація конвенція; ознайомити з правами та обов’язками людини, що гарантуються законом; формувати правову свідомість, уміння виконувати обов’язки та користуватися своїми правами; розвивати логічне мислення та мовлення; виховувати шанобливе ставлення до законів України, любов до людей.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

Таємничо-чарівна хвилинка.

Під час щебетання птахів учитель демонструє чарівну скриньку.

–  У мене в руках чарівна скринька, у ній – найцінніший скарб планети Земля. Хто з вас хоче його побачити, може зазирнути, але не розповідайте іншим, що ви там побачили до того часу, поки всі допитливі та найсміливіші не зазирнуть до скриньки.

Діти під музику по черзі заглядають у скриньку і посміхаються.

–  То кого ви побачили в чарівній скриньці? (Діти називають своє ім’я, бо на дні скриньки дзеркало).

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

–  У чарівному дзеркалі ви побачили кожен себе. Людина – найцінніший скарб. Кожен з вас особистість, і саме такої людини, як ви, більше на цій землі немає і не буде.

Відомий поет України В. Симоненко, який прожив коротке життя-спалах (28 років), написів вірш про неповторність кожної людини, якій батьки подарували життя.

Декламування ученицею вірша В. Симоненка «Ти знаєш, що ти – людина».

–  Пройде не одне тисячоліття, поки людство зрозуміє цю просту істину і кожний буде розуміти, найбільше наше багатство – це наші діти.

–  Отже, наш урок буде присвячений правам та обов’язкам дитини.

ІІІ. Засвоєння нових знань.

Знайомство з поняття «право».

–  Що таке право? (Доповіді дітей).

1-й учень. Прав дитини – це певні гарантії, які дають можливість нам, дітям, дорослішати у безпечних умовах.

2-й учень. Кожна людина має право на такий життєвий рівень, включаючи одяг, житло, медичний догляд тощо, який є необхідним для підтримання її здоров’я і добробуту.

3-й учень. Діти мають особливе право на піклування та допомогу з боку держави. Але, на жаль, життя, здоров’я, навчання, щастя дітей у всьому світі недостатньо захищені.

4-й учень. Сьогодні (кількість уточнюється кожного року) дітей живе за рахунок важкої праці, жебрацтва, пограбувань. 30млн. дітей у світі не можуть навчатися. Кожного року від хвороб помирає 5 млн. дітей.

5-й учень. В Україна три чверті дітей – діти з хронічними захворюваннями. Існує таке поняття як «діти вулиці». Це ті, які з певних причин залишили рідні домівки, живуть та харчуються в жахливих антисанітарних умовах. Більшість із них має освіту 3-4 класи. Не маючи засобів для нормально життя і підтримки дорослих, вони стають малолітніми злочинцями, наркоманами, торговцями наркотиками.

А зараз пропоную вам переглянути казку «Чарівний ключик».

Підготовка до театралізації казки відбувається заздалегідь: виготовляються костюми героїв, розучується «Пісні друзів», з мультфільму «Бременські музиканти». 

Дійові особи: Буратіно, Мальвіна, Кіт Бразиліо, Лисиця Аліса, Лікар Айболить, собати-поліцейські.

Права дитини, про які розповідається в казці, записано на картках. Картки поступово прикріплюються до дошки.

Сьогодні ми з вами вирушаємо в цікаву подорож. Вгадайте, хто буде нашим гостем. Відгадайте його ім’я. Вам допоможе моя загадка:

Тесля Джузеппе – Сизий ніс,

Дровину якусь приніс.

Почав когось він майструвати –

Дровина стала розмовляти.

Хто в цій дровині розмовляв?

Хто довгий-довгий носик мав?

Кого Джузеппе змайстрував?

(Буратіно)

–  Так, це Буратіно.

Під музику з фільму «Золотий ключик» вибігає Буратіно.

Буратіно. Добрий день! Я прийшов сьогодні, друзі, до вас зі порадою. Треба знайти розумницю Мальвіну, і вона допоможе мені в цій складній справі.

Мальвіна. Вітаю тебе, Буратіно! Яка у тебе чудова книжка. Ти вже її прочитав?

Буратіно. (засмучено) Ні, адже я не вмію читати.

Мальвіна. Який сором, Буратіно. Кожна дитина обов’язково має ходити до школи і навчатися. Обов’язково!!! Тоді ти зможеш прочитати в своїй книзі (бере до рук книгу, відкриває її і читає): «Ніхто не має права кривдити іншу людину, зневажати її та жорстоко карати. Кожна дитина має невід’ємне право на життя».

Буратіно. А Карабас-Барабас жорстоко поводиться зі своїми ляльками. Він б’є їх батогом, зневажливо ставиться до них. А як жорстоко він поставився до мене, ще б трішки і він спалив би мене. Треба обов’язково розповісти про це право друзям із лялькового театру.

Мальвіна. Зачекай мене тут, я покличу Артемона, і вирушимо в подорож.

Мальвіна виходить. Під музику з’являється Кіт Бразиліо та Лисиця Аліса.

Кіт і Лисиця. Розумненький Буратіно, ходімо з нами в країну Дурнів. Ми тобі дамо цукерку.

– Малята, а чи можна без дозволу батьків йти з незнайомцями?

Діти. Ні, це небезпечно.

Буратіно. Я не хочу йти з вами. Я піду з Мальвіною та Артемоном до своїх друзів.

Кіт і Лисиця. (сердито)Ти не хочеш з нами йти?

Лисиця. Бразиліо, діставай свій мішок, ми викрадемо цього дурника. (У сторону.) Ти ніколи не побачиш своїх чудових друзів та свого татуся.

Дістають мішок і починають заштовхувати туди Буратіно. Вбігає Артемон, починає рятувати Буратіно, кусає Лисицю Алісу та Кота Бразиліо

Мальвіна. Стійте! Ви порушили закон. Послухайте, що написано в цій чудовій книжці (гортає): «Ніхто не має права розлучати дитину зі своєю родиною».

Кіт і Лисиця. Звідки нам це знати? Ми не ходили до школи. Візьміть нас до своєї країни, ми теж хочемо ходити до школи, а потім отримати роботу і більше не злидарювати.

Під музику уві вирушають у дорогу. Через деякий час з’являються собаки поліцейські. Починають переслідувати героїв, яку від них тікають.  

Мальвіна. Цікаво, що написано про такий випадок у цій книзі, Буратіно? (Гортає сторінки)

Собаки їх наздоганяють.  

Поліцейські. Стійте, руки вгору! Вас заарештовано. Забирайте їх до в’язниці.

Буратіно. (до дітей). Діти, що нам робити? Як страшно. Я боюсь.

Мальвіна. Ось, знайшла! Ми вас не боїмося. Нікуди ви нас не заберете. Читайте, що написано в цій книзі (передає книгу одному із поліцейський): «Ніхто не має права посадити людину до в’язниці, якщо вона не винна. Кожен має право на справедливий суд, а тим більше дитина, яку взагалі не можна тримати під вартою».

Поліцейські. Ми цього не знали. Гав-гав. Ну добре, йдіть собі.

Герої знову вирушають у дорогу, співають «Пісню друзів». Лисиця та Кіт кульгають. Кіт тримає лапу біля зубів. Вони стогнуть,  плачуть.

Буратіно. Що трапилося? Ви захворіли?

Лисиця та Кіт. Болить хвіст, нога. Болять зуби.

–  Діти, що ви можете порадити котику, щоб у нього не боліли зубки?

Діти. Слід звернутися до лікаря. Для профілактики пополоскати ротову порожнину цілющими травами. Обов’язково чистити зуби двічі на день.

Мальвіна. (розгортає книгу). У нашій книзі написано: «Кожна людина має право на медичну допомогу».

–  А ось наш лікар Айболить.

Лікар перев’язує лисиці хвіст та ногу. Допомагає Котику. Пригощає всіх вітамінами. Звірята веселішають.

Кіт і Лисиця. А нам можна погратися з малятами?

Мальвіна. Звичайно, можна, тому, що «Кожна дитина має право на відпочинок».

Рухлива гра «Ми веселі діти».

Діти повторюють рухи, які показує вчитель.

Гра «Так чи не так».

–  Якщо твердження правильне – плескаємо в долоні, а якщо хибне – тупаємо ногами.

  • Кожна людина має ім’я.
  • Можна заарештувати дитину.
  • Можна бити дитину.
  • Не можна відвідувати лікаря.
  • Не можна ходити до школи.
  • Можна відпочивати.
  • Можна забрати дитину від родини.
  • Не можна примушувати дитину тяжко працювати.

Буратіно. Ось ми і прийшли до чарівних дверцят, що ведуть до Чудового міста, де всі знають і охороняють права дитини.

Мальвіна. Буратіно, права дитини

Ти маєш вивчити сумлінно.

Це так потрібно, так важливо.

Щоб твердо знати в наші дні,

Коли з тобою справедливо

Вчинять, а коли і ні.

Так починай, завчи напам’ять.

Закони всі потрібно знать!

Будь добрим сином,

Поганим вчинком не зганьби

Ти роду власного ніколи.

Люби свою сім`ю та школу,

Свою державу ти люби.

Буратіно. Дякую тобі, Мальвіно, за пораду, за допомогу. Ми разом з дітками обов’язково перечитаємо цю книгу та запам’ятаємо свої права.

ІV. Закріплення набутих знань.

–  У 1959 році було прийнято Декларацію прав дитини. У 1989 році всі прогресивні країни світу, у тому числі й Україна, підписали Конвенція про права дитини.

Діти. Конвенція має 54 статті, написаних на 6 мовах, Згідно з Конвенцією, дитина має такі права:

v     Усі діти рівні у правах.

v     Усі діти мають право на любов та піклування з боку держави.

v     Право на навчання.

v     Право на життя та медичне обслуговування.

v     Право на гру, розваги, відпочинок.

v     Право на інформацію.

v     Право висловити свою думку (якщо це не загрожує безпеці держави або не порушує права інших людей).

v     Дитини не повинна бути примушена до тяжкої праці.

v     Дитина не повинна бути скривджена та зневажена.

v     Дитина не повинна бути жертвою насильства та війни.

v     Право на якісне харчування.

v     Держава охороняє та піклується про дітей, позбавлених сім`ї.

V. Застосування набутих знань.

1. Який документ ООН затвердила в 1989 році?

А) Декларація прав дитини;

Б) Конвенція про права дитини;

В) Закон України про охорону дитинства.

2. Як називається основний закон України, де записані всі права та обов’язки людей?

А) Декларація прав дитини;

Б) Конвенція про права дитини;

В) Конституція України.

3. Як називається те, що ви маєте виконувати, щоб приносити користь собі та іншим?

А) Обов’язок;

Б) Право.

4. Яке твердження є аморальним?

А) Заздрити успіхам товаришів;

Б) Не дозволяти кривдити себе та інших;

В) Поважати товариша, якщо його думка відрізняється від твоєї.

5. Яке з наведених тверджень є правом?

А) Вільно висловлювати думку;

Б) користуватися бібліотекою.

В) Дотримуватись моральних норм поведінки.

6. Чи порушив закон Буратіно в казці О. Толстого «Золотий ключик», коли не хотів учитися?

А) Ні.

Б) Так.

В) Це його справа.

7. Яке право порушив Іван-царенко в казці «Царівна-жаба»?

А) Вільно висловлювати думку;

Б) на власність особистих речей;

В) на навчання.

8. Хто в казці «Колобок» вчинив найнебезпечніший злочин?

А) Вовк;

Б) лисиця;

В) ведмідь.

VІ. Підсумок уроку.

–  Ви перевірили свої знання. Виконавши тести ви показали відмінний результат. І на згадку хочу подарувати вам пам’ятку про права та обов’язки дитини.

Пам’ятка

Права

  1. Право на життя та охорону здоров’я.
  2. На навчання.
  3. Ігри, розваги, відпочинок.
  4. На користування бібліотеками, спортзалами, обладнання школи.
  5. Брати участь у конкурсах, змаганнях.

Обов’язки

  1. Старанно вчитися.
  2. Берегти природу, пам’ятки культури.
  3. Берегти шкільне майно.
  4. Дотримуватись моральних норм поведінки.
  5. Дотримуватись правил особистої гігієни.
  6. 6.                     Дотримуватись правил дорожнього руху. 
завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,470sec