Значення окисно-відновних реакцій у природі і й техніці

Тема. Значення окисно-відновних реакцій у природі і й техніці.

Цілі уроку: Розкрити роль окисно-відновних реакцій у природі й техніці; вдосконалювати вміння учнів складати рівняння деяких окисно-відновних реакцій; розвивати вміння працювати в групах та з додатковою літературою, Інтернетом; виховувати творче ставлення до практичного використання знань з хімії; формувати життєві компетенції.

Обладнання: додаткова література, , зошити, ілюстрації.

Тип уроку: систематизації знань.

Девіз: Широко простягає хімія руки свої у справи людські. (М.В.Ломоносов).

Хід уроку

I.   Організація класу

Доброго дня, шановна громадо! Прошу, сідайте. У зошитах запишіть число, класна робота. Сьогодні ми проводимо відкрите і підсумкове засідання товариства «Хімія ». Протягом минулого місяця ми працювали над пошуковим проектом «Значення окисно-відновних реакцій у природі й техніці», записуємо тему засідання у зошити, і сьогодні відбудеться представлення наслідків вашої роботи та захист нашого проекту.

IIРефлексія.

Усі готові, і я пропоную кожному з вас на липучому аркуші записати свої очікування від нашої зустрічі та, проговоривши це вголос, приклеїти на дошці. (На звороті дошки напис «Наші очікування»)

ІІІ. Повідомлення мета і завдань дослідження

На попередньому засіданні перед присутніми постало питання: «Чи справді окисно-відновні реакції мають велике значення?» Наші пошуковці розділились на дві групи, а саме: «Натуралістів», які вели дослідження окисно-відновних реакцій у природних процесах, і «Техніків», які досліджували окисно-відновні реакції, що використовуються у техніці. Створена експертна група, яка здійснювала керівництво пошуковою діяльністю.

Надаю слово каштану «Техніків».

Капітан «Техніків». Мета нашого дослідження — обґрунтувати особливе значення окисно-відновних реакцій у природі та техніці. Для реалізації цієї мети ми визначили завдання.

1-й технік. На основі аналізу науково-популярної літератури, інформації з Інтернету розкрити зміст значення окисно-відновних реакцій у природі й техніці; удосконалити вміння складати методом електронного балансу

деякі окисно-відновні реакції, які лежать в основі природних процесів та використовуються у промисловому виробництві.

Капітан « Техніків». Проілюструвати зміст інформації, яка була досліджена.

Учитель. На основі проведеної роботи сформувати елементи життєвих компетенцій.

IV. Виступи учнів

До слова запрошуються наші пошуковці. (Учні виступають парами: один — говорить про значення окисно-відновних реакцій, другий — виходить до дошки і записує один приклад ОВР, про яку йдеться, складає до неї електронний баланс. Учні записують усе, що заявляється на дошці, та цікаву інформацію з виступів. Дошка розділена на дві частини (умовно).)

Значення окисно-відновних реакцій

У природі

1.   Фотосинтез

+4О2 + 6Н2О-2 _світло_С6Н12О6 + 6О2° -ОВР

Окисник С+4 + 4е —»С°             1 — відновлення

4

Відновник 2О-2 – 4е —»О2 0                            1 — окиснення

2. Дихання

С3°Н 6О 3 +2О2°__ферменти__ ЗС+4О2 + Н2О –ОВР

молочна кислота

Відновник С°-4е — С+4                        1— окиснення

4

Окисник О2° + 4е — 2О-2    1 — відновлення

3.Вулканічна діяльність

2S2+О°2=2Н2О2 + 2S0 -ОВР
4. Травлення

C6H12O6+6O2__Ферменти__6CO2+6H2O

5. Блискавка

N2° + О2– → 2N+2О2 – ОВР

6. Гниття

2H5 2+3O2= 4CO2+ 2NН3 + 2Н2О – ОВР

У техніці

1.   Корозія металів

4Fе° +3O2= 2Fе2О3 – ОВР

2.   Горіння палива

С+О2=CO2-ОВР
3. Електроліз у розчинах, розплавах.

a) 2H2O=2Н°2 + О2 – ОВР

б) 2NaCl=2Nа°+Cl2 -ОВР

4.  Газозварювання

2С+О2+ Н2=2СО+Н2 -ОВР
5. Металургія

FеО + СО=Fе+CО2 -ОВР
6.Фотографія

2АgВr__світло__2Ag+Br2 –ОВР

 

V. Оголошення висновків

Час використано, повідомлення вичерпано. Переходимо до формулювання висновків.

1. Яке значення мають окисно-відновні реакції у природі й техніці?

2. Як можна описати досліджувані природні процеси та технічні досягнення?

3. Навіщо знання закономірностей перебігу окисно-відновних реакцій?

4. Які ж висновки ви можете зробити після проведеного дослідження?

Висновки (записують у зошити)

1. Окисно-віднови і реакції мають дійсно велике значення у природі та техніці.

2. Природні процеси та технічні досягнення, які досліджені, можна описати рівняннями окисно-відновних реакцій.

3. Знання закономірностей перебігу окисно-відновних реакцій дають можливість ще ширшого їх використання у діяльності людини.

VI. Підбиття підсумків

Усі мали можливість сьогодні висловити свою думку і, звичайно ж, хочете отримати результати. Для підбиття підсумків та оцінки результатів дослідження нами розроблені критерії оцінювання результатів пошукової діяльності, з якими ви попередньо ознайомлені (див. додаток №1). Я надаю слово своїм помічникам. Ми працювали разом протягом засідання і ви зараз почуєте всі зауваження. (Оголошуються результати та виставляються оцінки.)

VII.Домашнє завдання

VIII.Написати схеми електронного балансу для реакції розкладу калій перманганату.

VIII.       Рефлексія

Зараз на завершення нашої зустрічі хочу, щоб кожний з вас визначився, чи справдилися надії, які були на по частку засідання. На липучих аркушах прошу записати ті результати, які ви отримали під час проведення на того засідання. Написавши, прошу озвучити та повісити на дошку.

Знайдіть свій аркуш на початку уроку та порівняйте їх (На звороті дошки «Наші результати»)

ІХ. Прощання з учасниками

Дякую за плідну співпрацю на засіданні всіх учасник та гостей. Засідання завершено, до побачення!

Додаток №1

Лист фіксації та оцінки наслідків Пошукової діяльності над проектом «Значення окисно-відновних реакцій у природі і техніці»

 

№ з/п Прізвище та імя учня Тема пові-домлення Ілюстрація Запис ОВР Рівень знань
           

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

26 (19.6 KiB, Завантажень: 28)

завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,344sec