Життєвий сценарій

Мета: усвідомлення своїх життєвих сценаріїв і сімейних впливів на життя людей і визначення форм поведінки, які хотілося б змінити.

Вправа 1. Ідентифікація життєвих сценаріїв.
Розбийтеся на підгрупи по чотири-п’ять осіб. У кожній такій підгрупі подумайте над відповідями на такі питання:
– Яка у вас у дитинстві була улюблена історія чи чарівна казка?
– Що розповідали в родині про ваше народження?
– Як було обрано ваше ім’я?
– Який напис на вашому пам’ятнику підвів би підсумок вашого життя?
– Що трапляється з людьми через мене?
– Якщо я і далі буду таким, як є, чим це по логіці повинно скінчитися?
– Що при цьому скажуть про мене інші?
У межах підгрупи поділіться відповідями на питання, наскільки вважаєте потрібним. Ці відповіді можуть містити рішення, які ви прийняли молись у дитинстві. Тепер у вас може з’явитися бажання переглянути ці рішення

Вправа 2. Характер сімейних впливів
Прийміть зручне положення і закрийте очі. Уявіть, як ви стоїте біля будинку, де жили, коли були маленькими. Тепер уявіть, що ви упали і роздерли коліно. Ви з риданнями біжите в будинок, а по нозі у вас стікає маленька крапля крові. Подивіться на вираз обличчя членів вашої родини. Що вони говорять вам? Що вони відчувають? Що вони роблять?
Повторіть цю вправу в наступних уявлюваних ситуаціях
Ви вбігаєте в будинок злим і в сльозах, тому що хтось з старших дітей відібрав у вас іграшку.
Ви вбігаєте в будинок переляканим, тому що побачили великого собаку
Ви вбігаєте в будинок, сміючись і радіючи тому, то одержали в школі приз
По завершенні цієї вправи викрийте очі і розбийтеся на пари. Поділіться враженнями. Чи переживали ви почуття, які у вашій родині вважатися неприйнятними і які ви тепер відмовляєтеся в себе визнавати?
Чи були у вас почуття, що заохочувалися родиною?

Вправа 3. Виправдання чужих очікувань
Іноді ми робимо те, чого від нас чекають інші, навіть якщо ми самі і не особливо хочемо це робити. Наприклад, моя подруга запросила мене піти разом з нею на концерт. А в мене у цей день немає настрою слухати музику. Чи треба мені в цьому випадку йти чи ні? Я почуваю, що повинна це зробити, адже це моя подруга. Але в той же час я знаю, що мені самій цього не хочеться, мені в цей день хочеться сходити на цікаву виставку. Я думаю, що вам це знайоме. Згадаєте й опишіть два-три випадки, коли хто-небудь чекав від вас того, чого вам робити не хотілося, і, незважаючи на своє небажання, ви це все-таки зробили, можливо, це було в школі, чи вдома, під час гри чи в якійсь іншій ситуації. Як ви при цьому себе почували?
А іноді ми не робимо того, чого чекають від нас інші. Ми можемо сказати другу, що не дамо йому грошей у борг, чи відмовляємося допомогти батькам. Опишіть два-три випадки, коли ви не зробили того, чого хотіли від вас інші. Як ви себе почували в такій ситуації?
Обговорення вправи:
– Яким людям тобі найважче говорити «ні»?
– Яким людям тобі найлегше говорити «ні»?
– Чи говориш ти прямо «ні» чи починаєш шукати виправдання?


 

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,435sec