ЗЕМЛЕТРУСИ

Найбільш небезпечними природними явищами є землетруси, які являють собою підземні поштовхи у земній корі чи верхній частині мантії і викликають коливання земної поверхні, спричиняють деформацію земної кори. Виникнення землетрусів, особливо з інтенсивністю від 6 балів за шкалою Ріхтера і більше, приносять значні руйнування будівель і споруд і велику кількість людських жертв.

Як правило, населення, яке мешкає в сейсмоактивних зонах, знає про можливість виникнення землетрусів і може заздалегідь проводити цілий ряд заходів, які в значній мірі можуть зменшити негативні його наслідки.

До таких заходів можна віднести:

 • закріплення шаф, полиць, стелажів, розміщення меблів таким чином, щоб у випадку падіння вони не загороджували вихід, не блокували двері, не наносили травми;
 • у квартирі не повинно бути легко займистих або отруйних рідин;
 • спальні місця розміщують на достатній відстані від великих вікон, скляних перегородок. Над ліжками і диванами не повинно бути важких полиць, масивних картин або інших предметів;
 • завчасно створюють запас консервованих харчових продуктів і питної води, розрахований на перші 3-5 днів. Все це складають у рюкзак або господарську сумку і зберігають на видному місці;
 • аптечку першої допомоги з набором перев’язувальних і лікарських засобів, особливо тих, що ви приймаєте, документи, гроші, електричний ліхтарик, сірники, відро з піском, вогнегасник
  зберігають постійно під руками;
 • потрібно знати де і як вимикається електроживлення, водопостачання і газ у квартирі, під’їзді, будинку;
 • заздалегідь готують для тимчасового перебування садовий будиночок, гараж або інше пристосоване приміщення, де створюється запас необхідних речей, одягу, взуття, води, продуктів
  харчування, обладнуються спальні місця;
 • репродуктор радіотрансляції повинний бути постійно включеним, тому що по ньому, за необхідності, передається інформація про землетрус, можливість виникнення якого прогнозується, та інші повідомлення і розпорядження місцевих органів.

  Відчувши підземні поштовхи або отримавши сигнал, що сповіщає про виникнення землетрусу, населення повинне діяти відповідно до інформації, яка надходить. При цьому надто важливо не піддатися паніці, своєчасно та ретельно виконувати всі отримані вказівки.

  Дії під час землетрусу

  Якщо землетрус виник під час перебування у будинку, найкраще за все протягом перших 20-30 секунд, при можливості, вибігти із нього на відкрите місце (у більшості випадків, з моменту, коли починають відчуватися коливання, і до того, як їх сила зросте до 7—8 балів і з’явиться небезпека руйнування будівель, споруд проходить 20-30 с).

  При цьому, не можна користуватись ліфтом – він може зупинитись, а при виході з будинку не можна створювати тисняву в дверях.

  Опинившись на вулиці, треба відбігти від будинку або іншої споруди на середину вулиці або до будь-якого іншого вільного від забудови місця, оскільки найчастіше травми та поранення можуть бути нанесені уламками скла, шиферу, черепиці, шматками дахового заліза, дошками, вивісками та іншими предметами. Особливу небезпеку становлять обірвані та обвислі дроти електричної мережі.

  Якщо не вдалось вибігти на вулицю, потрібно розкрити вхідні двері квартири і стати в них. Можна сховатись під стіл, у шафу і закрити обличчя руками, щоб не поранитись битим склом, картинами, світильниками. У всіх випадках потрібно остерігатися падіння штукатурки, арматури, плит перекриття, полиць з посудом та інших предметів, триматися подалі від вікон, скляних перегородок тощо. Не варто стрибати у вікно, перебуваючи вище першого поверху.

  Найбільш безпечне місце у приміщенні – дверні отвори в капітальних несучих стінах, кути, утворені капітальними стінами, місця під несучими колонами і балками каркасу будівлі.

  Під час перебування в автомобілі, автобусі або іншому транспорті краще зупинитись і залишатись на місці до закінчення поштовхів. В автобусі не потрібно бити вікна і кидатися до дверей, створюючи тим самим паніку і можливість травм. Водії автобусів, трамваїв, тролейбусів самі зупинять транспортний засіб і відкриють двері.

  Дії після землетрусу

  Зусилля усіх людей, які не потерпіли від землетрусу і не мають ушкоджень, повинні бути зосереджені, насамперед, на розшук, вивільнення з під завалів та надання першої медичної допомоги потерпілим. Необхідно у першу чергу потурбуватися про дітей, хворих, людей літнього віку, вагітних жінок. Перевірити чи є пошкодження ліній електро-, водо- і газопостачання. Категорично заборонено користуватись відкритим вогнем! Спускаючись сходами з верхніх поверхів, потрібно бути обережним — можуть бути пошкоджені не тільки сходинки, а й цілі елементи сходових прольотів. Не можна заходити у напівзруйновані будинки або бути близько біля них.

  Потрібно бути готовим до повторних поштовхів, вони можуть виникнути через декілька годин, а інколи і діб. Як правило, повторні поштовхи дещо слабші за перші.

завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,314sec