ЗДОРОВ’Я

ЗАНЯТТЯ НА ТЕМУ: «ЗДОРОВ’Я»

Мета: Привернути увагу учнів до збереження власного здоров’я як найвищої цінності життя. Виховувати почуття відповідальності за власну поведінку. Формувати позитивну мотивацію на здоровий спосіб життя.

Обладнання: Технічні засоби (відео, слайди), таблиці, учнівські зошити.

Зміст заняття

1. Вступна частина. (Матеріал для міні лекції вчителя.)

Учитель: Сьогодні особливо гостро стоїть проблема виховання здорової молоді. Ми добре знаємо, що здоров’я – найбільша людська цінність, яку, на жалі,, багато людей починають цінувати та берегти, вже втративши значну частину цього скарбу, відпущеного нам природою.

Мало народитися. Слід пам’ятати, що людина – суб’єкт і головний, результат діяльності. Тому потрібно доводити ту просту істину, яку спові­дували ще наші предки, дбати про день прийдешній. І попри всі складності нашого буття кожен із нас повинен свідомо ставитися до власного здо­ров’я, берегти найдорожчий скарб у житті. Недарма у народі кажуть, що за гроші здоров’я не купиш. За нього необхідно активно боротися. Тільки творча, духовно багата і здорова особистість зможе розв’язати як щоденні виробничі, так і масштабні завдання, які забезпечать не просто вижи­вання, а прогрес нації. Бути здоровим – значить бути веселим, життєра­дісним, з надією зустрічати новий день, відчувати себе по-справжньому щасливим. Вам необхідно зробити правильний вибір, щоб жити цікаво, самореалізуватися в житті, займатися фізкультурою, спортом, уміти орга­нізувати своє дозвілля, відмовитись від шкідливих звичок.

Важливо зрозуміти, що серйозною проблемою підлітків є шкідливі звички та їх негативний вплив на здоров’я. У більшості з них не сформо­вана потреба у збереженні власного здоров’я, у вивченні особливостей власного організму, необхідності жити у гармонії з оточуючою природою.

Здоров’я – це ранок                                                           Здоров’я – це смак

Зі свіжим повітрям.                                                 Свіжих ягід дозрілих,

Це сонце, що гріє                                                                 Це спорт, що дає нам

Ласкаво й привітно.                                                  Наснагу і силу.

Це хвилі Дніпра,                                                                     Це сон, що на крилах

Що нам сили дають.                                                   Нам зорі несуть.

Бери це сміливо,                                                             Усе це з собою

Мій друже, і в путь.                                                  Узять не забудь.

 

Та тільки на цьому шляху пам’ятай:

Цурайся цигарки, від чарки тікай,

І знай, любий друже, —

У цьому житті

Чи бути здоровим

Вирішуєш ти!

Василенко Н:В.

Учитель інформує учнів про те, що на уроці присутні гості, представляє і надає їм слово.

2. Виступи гостей на уроці.

Лікар повинен торкнутися проблем, які сьогодні хвилюють людство: СНІД, наркоманія, тютюнокуріння, алкоголізм. Він має наголосити на тому, що проблеми цивілізації сьогодні – це підновлення репродуктивної функції людського організму, боротьба зі СНІДом, наркоманією, тютюнокурінням,ч алкоголізмом. Необхідно наголосити, що рівень народжуваності постійно знижується, а рівень смертності зростає. Звернути увагу на те, що здоров’я залежить, у першу чергу, від способу життя. Діти та підлітки повинні дбати про власне здоров’я, збереження якого є громадянським обов’язком кожної молодої людини. Важливо повідомити про те, що 2002 рік Указом Президента України було оголо­шено Роком боротьби зі СНІДом. Як відомо, СНІД – одна з найважли­віших проблем, з якою зіткнулося людство у XX ст. і з якою увійшло у XXI ст. Хвороба підбирається до тієї людини, яка безвідповідально ставиться до власного здоров’я та до здоров’я інших людей, у якої не сформована громадянська зрілість.

• Над нашою планетою вирує пожежа під назвою СНІД. Як можна згасити її, щоб не загинула цивілізація? Вберегти людину від захворюван­ня на СНІД може тільки власна обачність, порядність, відповідальність за власне здоров’я. І якщо ми не почнемо діяти, ніхто не зможе відповісти на запитання про те, якими будуть наші нащадки. А чи будуть вони здорові і щасливі? І для чого потрібні їм усі багатства, якщо вони не матимуть головного – здоров’я?

Лікар повинен дати коротку інформацію про синдром набутого імунодефіциту (скорочено СНІД) та шляхи передачі ВІЛ-інфекЦії. Особли­вий наголос зробити на тому, що всі повинні добре знати шляхи передачі цього небезпечного захворювання з тим, щоб захистити себе, бо збережен­ня власного здоров’я – громадянський обов’язок кожної молодої людини.

Лікар звертає увагу на проблеми наркоманії, тютюнокуріння, алкоголю у навчальних закладах серед дітей та підлітків. Розповідає про тяжкі наслідки, які чекають людину від шкідливих звичок, наголо­шуючи на тому, що сьогодні дуже багато дітей віком 10-14 років почи­нають курити.

Наприкінці свого виступу лікар закликає учнів вести здоровий спосіб життя: не курити, не вживати алкогольні напої, дотримуватись правил безпечної статевої поведінки, не переїдати, систематично зміцнювати і загартовувати свій організм.

Учитель:

1)Чи передається СНІД через рукостискання, поцілунки, їжу, предмети домашнього вжитку, при купанні в басейні, душі, при догляді за хворим?

2)Чи беруть участь у передачі інфекції кровососні комахи та членисто­ногі (комарі, клопи, воші, кліщі)?

(Обговорення учнями інформації, отриманої від лікаря.) Представник держадміністрації повинен повідомити учнів про те, що сьогодні в Україні діє близько десяти державних програм, спрямованих на пропаганду здорового способу життя дітей та молоді, у рамках яких проводяться конференції, круглі столи, диспути, семінари-тренінги, практичні заняття, дні, тижні, місяці здоров’я. Особлива увага цьому питанню приділена в Указі Президента України від 15.03.2002 р. № 258/2002 «Про невідкладні додаткові заходи щодо зміцнення мораль­ності у суспільстві та утвердження здорового способу життя».

Було б доцільно пов’язати проблеми здорового способу життя з місце­вими проблемами; про те, які заходи організовано і проведено щодо боротьби з наркоманією, алкоголізмом, злочинністю; яку роботу планує нині держадміністрація, сільська Рада з цього питання. Особливу увагу необхідно загострити на тому, що необхідно об’єднати зусилля дорослих і дітей, педагогів і науковців, батьків і учнів, громадськості та органів влади у боротьбі за здоровий спосіб життя.

Батько (мати) у своєму виступі повинні торкнутися того, що проблеми дітей хвилюють їх у першу чергу, бо вони відповідають за майбутнє покоління, продовження роду. Необхідно наголосити на тому, що треба докласти всі зусилля для збереження здорової родини, українського народу. Батьки виховують дітей своїм прикладом, і той батько, який бачить сенс здорового способу життя, виховає здорове молоде покоління. Батьки, у яких є досвід, переконаність у вихованні, можуть поділитися з іншими батьками, як саме вони займаються вихованням сина чи доньки.

 Учитель: Ви вступаєте у відповідальний і надзвичайно важливий період вашого життя — юність. Перед вами постане безліч питань, які хвилювати­муть вашу душу. Кожен із вас повинен знайти себе, свої цінності, цілі життя. Рішення про те: пити чи не пити, курити чи не курити, починати сексуальне життя чи утримуватися, практикувати безпечний секс чи ризикувати — краще приймати після розуміння того, хто ви є, ким би хотіли стати в житті, що потрібно зробити, щоб досягти своєї мети. Тому вам необхідно мобілізувати всі можливості для свідомого самовизначення. Вибір здорового способу життя існував завжди, але сьогодні, коли широко поширюється ВІЛ/СНІД, вільно пропагуються вживання алкоголю, тютюну, нестримана сексуальна поведінка, такий вибір стає вибором життя.

1) Чи зробили ви для себе вибір?

2)Чи правильний обрали шлях? (Обговорення учнями   отриманої інформації.)

І   %. Проведення міні-вікторини.

Відповіді учнів на запитання – «так» чи «ні».

1) Питання: Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) передається через:

–   рукостискання;

–   спільне з ВІЛ-інфікованим користування верхнім одягом;

–   обійми;

—     спільне користування фонтанчиком для питної води;

–        спільне користування голками та шприцами для ін’єкцій;

—чхання та кашель;

—плавання в басейні;

—рушники, мило, мочалку;                      \

–        статеві зносини без використання презервативів;

—     домашніх тварин;

–        посуд, їжу;

—     туалети (унітази);

–        статеві зносини з використанням презерватива;

—     спільне користування голками для проколювання вух.
(Підведення підсумків міні-вікторини.)

2) Хто і звідки завіз тютюн у Європу? (Христофор Колумб у 1492 році з Америки.)

–         У яких країнах заборонено наркотики під страхом смертної кари? (Таїланд, Сінгапур, Східна Азія.)

–         Який російський цар був запеклим курцем і дозволив торгівлю тютюном і куріння? (Петро І.)

–         Основна сировина сигарет (Тютюн.)

–         Чи можна уникнути зараження на СНІД? (Так.)

–        Чи можна виявити вірус відразу ж після інфікування? (Ні.)
4. Проведення тесту «Шкідливі звички». І

Учитель: Сьогодні медики стверджують: здоров’я людини на 10 % залежить від спадковості, на 5 % – від роботи медиків. Інші 85 % – у руках самої людини. Отже, наше здоров’я залежить від наших звичок. Зараз ми проведемо тест, який допоможе вам дізнатися, що чекає на вас у майбут­ньому: здорове довготривале життя чи хвороба і немічна старість.

Прочитайте і дайте відповідь на запитання, що маєте на картках: Як ти вважаєш: яке твердження правильне?а яке хибне.

(Учитель пропонує учням картки з твердженнями.)

  1. Тільки чоловіки можуть заразитися ВІЛ-інфекцією.
  2. Запобігти СНІДу можна, утримуючись від випадкових статевих зносин.
  3. Якщо ви сильні та здорові, ви не можете заразитися на ВІЛ-інфекцію.
  4. Куріння сигарет зумовлює швидке старіння.
  5. Тисячі людей щороку помирають від хвороб, пов’язаних із курінням.
  6. Курець може кинути курити будь-коли. Все, що для цього потрібно – це сила волі.
  7. При пасивному курінні людина одержує втричі більше одноокису вуглецю, ніж сам курець.
  8. Людина може набути згубну звичку до наркотиків, тютюну, алкоголю.
  9. Поцілувавши хворого на СНІД, ви заразитеся цією хворобою.

10.Немає ліків проти ВІЛ, коли він потрапляє у кровообіг.

11.Особа може заразитися ВІЛ, здаючи кров.

12.Є ліки від СНІДу.

13.Куріння викликає рак легенів.

14.Вагітні матері, які інфіковані ВІЛ, можуть передати його плоду.

15.Є окремі люди, котрі мають імунітет до СНІДу.

16.Аналіз крові може показати, що людина інфікована ВІЛ.

17. Мити руки перед їжею не потрібно.

18.Куріння «травки» не вважається вживанням наркотика.

19.Спиртні напої шкодять здоров’ю.

20.Займатися спортом – необхідно для здоров’я.

(Обговорення результатів роботи з картками!)

Учитель: Кожна людина повинна до кінця усвідомити всю небезпеку, яку несуть наркоманія, тютюнокуріння, алкоголь. Такі згубні звички можуть увійти практично в кожен дім, кожну сім’ю^’

Ось чому, ведучи розмову про особисті запобіжні кроки, ще раз нагадаємо: здоровий спосіб життя, чистота у взаєминах – найкращі методи профілактики власного здоров’я. Якщо людина веде здоровий спосіб життя, то вона збереже енергійність і активність до глибокої старості. І пам’ятайте, що громадянський обов’язок кожного – берегти власне здоров’я.

5.       Перевірка домашнього завдання: повідомлення учнів класу про
переваги здорового способу життя (заздалегідь підготовлених).

Слово надається одному з учнів, який повинен розповісти про його власну позицію щодо здорового способу життя, ставлення до своїх това­ришів – однокласників, які вживають спиртні напої чи курять, про свій вибір, коли йому запропонували закурити чи випити. Він повинен довести, що є особистістю, бо вчасно може сказати «Ні!»Інший учень, має продов­жити думку, але використати інформаційний матеріал з преси, телеба­чення, радіо тощо, близький до теми уроку й вікових особливостей учнів.

6.Підведення підсумків уроку.

Учитель: Вирішити проблему здоров’я повинна сама людина через знання та розуміння нею проблем формування, збереження, зміцнення та відновлення власного здоров’я, а також через уміння дотримуватися правил здорового способу життя. Тому потрібно усвідомити, що майбутнє -за здоровими людьми, бо лише фізично й морально здорова людина здатна творити і приносити користь людям Ви вступаєте в складний дорослий світ. Кожен із вас формується як індивідуальність, як громадянин – це має велике значення. І, вийшовши на цей шлях, шлях самостійності, ви повинні чітко усвідомлювати, який він важкий і складний, оскільки часто доводиться починати з руйнування, викорінення своїх згубних звичок.

Запитання до учнів під час підведення підсумків уроку:

1. Що таке здоров’я?

2. Для чого потрібно людині здоров’я?

3. Що таке здоровий спосіб життя?

4. Що таке СНІД?

5. Хто найчастіше заражається на СНІД?

6. Чи впливають куріння, алкоголь, наркотики на організм людини?

Заключне слово вчителя: У житті існує багато ситуацій і випадків, коли треба рішуче раз і назавжди сказати «Ні!» Це може зробити людина, яка поважає себе та інших; упевнена в собі та у своїх діях; відповідає за власні вчинки; не дозволяє порушувати свої права, але й не ігнорує права інших;  усвідомлює, що наше майбутнє – за здоровими людьми.*”!

Ви стоїте на порозі самостійного життя. Вам, молодим людям, необхід­но продумувати свої дії, вчинки, вчитися відповідати за наслідки власних дій. Кожен крок повинен бути оцінений вами, і ви повинні дотримуватися здорового способу життя, бо найдорожче у житті – це саме життя.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

ЗДОРОВ'Я (25.1 KiB, Завантажень: 0)

завантаження...
WordPress: 22.93MB | MySQL:26 | 0,329sec