ЗДОБУТТЯ НАВИЧОК РОЗПІЗНАВАННЯ ТА КОНТРОЛЮ АГРЕСІЇ

Мета:
корекція поведінки за допомогою вправ та рольових ігор; формування навичок контролю, вміння бачити позитивні та негативні сторони власних вчинків.

 

ЗАНЯТТЯ 1

 

Бесіда «Агресивна енергія»

Кожній людині від природи дана агресивна енергія. Однак люди використовують її по-різному: одні — щоб творити, і тоді агресивну енергію можна назвати конструктивною, інші — щоб знищувати чи руйнувати, і тоді їхня енергія є деструктивною.

Конструктивна агресія — це активність, прагнення до досягнень, захист себе та інших, завоювання волі та незалежності, захист власної гідності.

Деструктивна агресія — це насильство, жорстокість, злість, прискіпливість, роздратування, самозвинувачення. Тому, щоб зрозуміти, що з нами відбувається, дуже важливо розпізнавати свої агресивні імпульси, керувати ними і спрямовувати в бажане русло.

 

Вправа «Заборонений плід»

Дитина показує, як вона поводитиметься в ситуації, коли її бажання не збігаються із зовнішніми нормами поведінки. «Заборонений плід » кладуть на стілець, що стоїть у центрі. Дитина має підійти до нього і показати, що вона зробить із «забороненим плодом».

 

Заміна негативних думок про себе на позитивні (І ч.)

Є безліч тверджень, що думка викликає певні психологічні та фізіологічні зміни в людині. Так, негативні думки пригнічують, а позитивні, навпаки, надихають. Ви, мабуть, і самі помітили: коли думаєш про можливу невдачу, вона може справді тебе спіткати. Якщо ти вважаєш, що непомітний і не вартий уваги, безталанний і нікому не потрібний, тебе справді не помічатимуть або погано ставитимуться. Усе залежить від твоїх думок, дій і почуттів. З них ми і почнемо боротися за кращі стосунки.

Наші думки тісно пов’язані з позицією стосовно інших людей. Спробуйте визначитися з власною позицією.

Розгляд позицій: Я «—», вони «+»; Я «+», вони « — »; Я « — », вони « — »; Я *+», вони «+».


Вправа «Міцне дерево»

Перевалюйтеся з носочків на п’ятки, при цьому плавно притискаючи останні до підлоги, доки не відчуєте легке напруження у литках. Постійте кілька секунд, напруживши м’язи ніг, живота і грудей. Відчуйте себе твердим і незламним, як міцне дерево, коріння якого входить глибоко в землю, здатне витримати будь-яку негоду.

Нехай хтось легко штовхне вас у плече. Опирайтеся поштовху. Залишайтеся в цьому положенні скільки захочете.

Розслабтеся і пройдіться. Зверніть увагу на свої відчуття.

ЗАНЯТТЯ 2

 


Вправа «Мої сильні сторони»

Дитина на аркуші паперу записує всі свої якості, які вважає сильними сторонами. Після цього зачитує те, що написала, а потім запитує: «Які ще сильні сторони я маю?». Психолог або члени групи доповнюють її список.

Заміна негативних думок про себе на позитивні (II ч.)

Психолог пропонує дітям записати всі негативні думки про себе. Потім уважно прочитати і замінити на позитивні, наприклад, «Я нерішучий» — «Є ситуації, у яких мені вдається швидко прийняти рішення».

 

Вправа «Фотовиставка»

Сьогодні ми вчитимемося переборювати свою злість за допомогою керованої фантазії. Сядьте зручно, глибоко вдихніть і заплющте очі.

Уявіть, що ви потрапили на невелику фотовиставку, де є фотографії людей, які вас несправедливо образили, і ви досі гніваєтеся. Виберіть якусь одну й зупиніться біля неї. Згадайте конфліктну ситуацію, пов’язану з цією людиною. Уявіть, що ви розмовляєте з нею, виражаєте свої почуття. Не стримуйте емоцій, говоріть їй все, що вам заманеться. Якщо ви закінчили вправу, дайте знак — кивніть головою, вдихніть 3—4 рази і розплющте очі.

 

Вправа «Сипучий пісок»

Коли ви засмучені, постарайтеся усвідомити, чому так сталося і в чому це виявляється, наприклад: «Я гніваюся, тому що він узяв мою річ без дозволу. Я відчуваю злість у грудях».

Зміни свою звичайну реакцію і скажи: «Сипучий пісок». Ці слова виражають зациклення на емоції. Якщо ми зациклилися на почутті злості, ми не можемо з нього вибратися, як із сипучого піску. Коли ми скажемо: «Сипучий пісок», то нагадаємо собі про це й усвідомимо, що треба щось змінити. Ви можете розказати людині, яка викликає у вас негативні емоції, про те, що відчуваєте: «Коли ти робиш так, я відчуваю себе…». Це буде виявом влади над собою, а не демонстрацією власної вразливості. Якщо вам це важко зробити, глибоко вдихніть і прогуляйтеся. Можна сказати: «Я піднімаюся над цим почуттям. Я покидаю його, а не застрягаю в ньому».

 

 

 

ЗАНЯТТЯ 3

 

Анкета «Критерії агресивності дитини»

(заповнює психолог на підставі спостережень за дитиною)

 

1. Часом здається, що в неї вселився злий дух.

2. Вона не може промовчати, коли чимось незадоволена.

3. Коли хтось заподіє їй зло, вона обов’язково намагається відплатити тим самим.

4. Іноді їй без будь-якої причини хочеться вилаятися.

5. Буває, що вона із задоволенням ламає іграшки, щось розбиває.

6. Іноді вона так наполягає на чомусь, що інші втрачають терпіння.

7. Вона не проти того, щоб дражнити тварин.

8. Сперечатися з нею марно.

9. Вона дуже сердиться, коли їй здається, що хтось із неї кепкує.

10. Іноді в неї з’являється бажання зробити щось погане, що шокує навколишніх.

11. У відповідь на звичайні розпорядження прагне зробити все навпаки.

12. Часто не за віком буркотлива.

13. Сприймає себе як самостійну і рішучу.

14. Любить бути першою, командувати, підкоряти собі інших.

15. Невдачі викликають у неї велике роздратування, бажання знайти винуватців.

16. Легко вступає у сварку, бійку.

17. Намагається спілкуватися з молодшими і фізично слабшими.

18. У неї часті приступи похмурої дратівливості.

19. Не рахується з однолітками, не уступає, не ділиться.

20. Упевнена, що будь-яке завдання виконає краще за всіх.

Відповідь «так» на кожне твердження оцінюється в 1 бал.

Висока агресивність 15—20 балів. Середня 7—14 балів. Низька — 1—6 балів.

 

Вправа «Малюємо злість»

Дітям пропонують намалювати на аркуші свою злість так, як вони її уявляють, а потім знищити малюнок. Зображенню можна віддати все зле, що є в собі (кігті, жала, колючки, перетинки).

 

Вправа «Тух-тібі-дух»

Це чарівне заклинання проти поганого настрою, образ і розчарувань. Зараз ви почнете ходити по кімнаті, ні з ким не розмовляючи. Тільки-но вам захочеться поговорити, зупиніться навпроти одного з учасників, подивіться йому у вічі й тричі сердито вимовте «чарівне» слово: «Тух-тібі-дух». Потім продовжуйте ходити по кімнаті. Час від часу зупиняйтеся перед ким-небудь і знову сердито вимовляйте «чарівне» слово. Щоб воно подіяло, його обов’язково треба говорити дивлячись у вічі.

 

Робота в парах «Місток»

На підлозі смужки паперу на відстані 30 см. Це міст. Під ним — річка. З різних боків до моста підходять одночасно дві особи, їм треба без слів зрозуміти один одного і розійтися на вузькому місточку. Наступити на лінію — означає впасти у воду. Після закінчення треба обговорити, з ким із партнерів учасники почувалися надійно і впевнено.

 

Вправа «Вогонь — лід»

За командою ведучого: «Вогонь!» — учасники починають інтенсивний рух усім тілом. Плавність та інтенсивність руху кожен вибирає сам. За командою: «Лід!» — усі застигають у тому чи іншому положенні, при цьому треба напружити все тіло.

 

 

 

 

ЗАНЯТТЯ 4

 

Міні-анкета «Як ти розумієш агресивність?»

1. Яких людей ти вважаєш агресивними?

2. Що ти зробив би, якби зустрівся з агресивною дорослою людиною?

3. Що ти зробив би, якби зустрівся з агресивним хлопчиком чи дівчинкою?

4. Чи вважаєш ти себе агресивним?

 

Психотехніка «Я не люблю…»

Спрямована на формування вміння усвідомлювати власні пріоритети поведінки і виражати свої почуття. Дитина говорить про те, що вона не любить. Наприклад: «Я не люблю, коли мене обманюють, кричать на мене, карають фізично, коли ображають менших, знущаються над тваринами…».

Кожен може висловити власну думку.

 

Вправа «Не зациклюйся на проблемі»

Обладнання: пластикові стаканчики, скотч, пластилін, мотузочки, намистинки, ножиці, папір, клей.

Перед грою стаканчики потрібно зіпсувати.

Психолог. Я зараз зроблю вам усім подарунки (дає зім’яті стаканчики).

Що не подобається? А чи буває так, що життя нам підносить неприємні подарунки? Кожен із нас може зазнати невдачі. Як ми реагуємо на це?

Візьміть стаканчики. Вам потрібно не випускаючи їх з рук якось полагодити, зробити щось корисне. (Більшості дітей це зробити не вдається.)

— Чи вдалося полагодити стаканчик? Чи зручно було працювати?

Інколи ми хапаємося за свої проблеми, зациклюємося на них і не хочемо відпустити, боїмося втратити контроль над ситуацією. Але цей спосіб не діє.

Пропоную ще одну вправу.

Тепер стаканчик можна випускати з рук, використовувати будь-які матеріали.

Обговорення результату: коли ми розраховуємо на дуже швидке вирішення наших проблем і тільки на самих себе, то можемо опинитися в такій ситуації, коли забракне часу та ресурсів.

 

Релаксація «Ліфт»

Ми починаємо поїздку ліфтом. Вдихніть носом. Коли ви видихатимете, відчуєте, як повітря починає свій шлях від живота. Знову вдихніть — повітря піднімається на один поверх вище (шлунок). Видихніть. Вдихніть ще раз і підніміть ліфт на наступний поверх (груди). Видихніть. А тепер можна вирушити на горище до чола та щік. Відчуйте, як повітря наповнює голову. Коли видихнете, то помітите, що напруження і хвилювання вийшли з вашого тіла.

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗАНЯТТЯ 5

 

Робота з пластиліном

Дітям пропонується зліпити сюжет із казки чи казкових героїв, обговорити, чому саме цей персонаж було обрано, чи є його вчинки добрими.

Робота з пластиліном дає змогу «вихлюпнути енергію кулака». Розминаючи пластилін, дитина спрямовує на нього свою енергію, розслабляє руки, що дає змогу непрямим шляхом реалізувати агресію.

 

Вправа «Ображалки»

Інструкція. Передаючи м’яч, потрібно називати один одного різними необразливими словами. Це можуть бути назви овочів, фруктів, меблів тощо. Кожне звертання має починатися зі слів: «А ти… морквина!».

Пам’ятайте, що це гра, тому ображатися один на одного не слід. Наприкінці обов’язково потрібно сказати своєму сусідові щось приємне, наприклад: «Ати… сонечко!».

 

Гра «Асоціації»

Показати учасникам гри, що кожна людина — індивідуальність.

Діти сидять у колі. Хтось один влаштовується на стільці у центрі й вислуховує асоціацію стосовно себе. Це може бути асоціація з квіткою, твариною, спорудою, транспортом, природним явищем тощо. Заборонено оцінювати негативно. Під час обговорення учні мають зрозуміти, що сприйняття людей відбувається на підставі власного досвіду, бачення, поведінки.

 

Вправа «Усмішка»

Налаштувати дитину на позитивні емоції, на усвідомлення того-, що з багатьма труднощами можна виоратися завдяки усмішці, жарту.

 

 

 

 

ЗАНЯТТЯ 6

 

Вправа «Камінець у черевику»

Психолог. Чи бувало так, що у ваш черевик потрапляв камінець? Спочатку він не надто заважає, ми намагаємося відсунути його і знайти зручне положення для ноги, але поступово біль наростає, може з’явитися ранка чи мозоль. І тоді нам, попри небажання, доводиться знімати черевик і витрушувати камінець. Він майже завжди зовсім малесенький, і ми дивуємось, як такий маленький предмет міг заподіяти нам нестерпного болю.

А чи бувало так, що ви не витрушували камінець, а приходили додому і знімали взуття? Тоді біль стихав і забувався. Але коли вранці знову взували черевик, то відчували гострий біль від забутого камінця. Причому сильніший, такий, що викликає образу та злість.

Коли ми чимось стурбовані, сердимося, то сприймаємо це як маленький камінець у черевику. Якщо відразу відчуємо незручність і витягнемо його, то нога залишиться непошкодженою. Інакше в нас виникнуть неабиякі проблеми. Тому і діти, і дорослі мають говорити про свої проблеми відразу, тільки-но їх помітять.

Якщо ти відчуваєш невдоволення, щось тобі заважає, скажи: «У мене камінець у черевику. Мені не подобається, що Юрко мене ображає». Потім можна обговорити способи, за допомогою яких позбутися «камінця».


Вправа «Добра тварина»

Психолог. Станьте в коло й візьміться за руки. Уявіть, що ми одна велика добра
тварина. Послухайте, як вона дихає. А тепер подихаємо разом. На вдих робимо крок уперед, на видих — крок назад. Знову вдих — два кроки вперед, видих — два кроки назад. Так дихає тварина, так чітко і рівно б’ється її велике добре серце. Стук — крок уперед, стук — крок назад. Усі ми беремо стук серця цієї тварини собі.

 

Вправа «Обережні рухи»

Учасники сідають у коло. Ведучий дає завдання замружити очі й легенько постукати пальчиками по своїй голові з правого й лівого боків водночас. Це має нагадувати падіння крапель дощу. Потім треба постукати сильніше, але так, щоб не завдати болю. Так само по обличчю та шиї.

Після того як кожен навчиться розраховувати силу своїх ударів, слід розподілитися на пари і повторити вправу з партнером.

 

Релаксація «Ніжні думки»

Визначити те місце на тілі, де думки чи м’язи найбільше напружені. Зосередьте на них увагу й уявіть собі, що напруження перетворюється на щось м’яке, приміром, вату або віск. Для виконання вправи потрібно не більш ніж 1 хв.

 

 

 


ЗАНЯТТЯ 7

 

Вправа «Іграшка»

Кожен учасник продумує, якою іграшкою він хотів би стати. Решта дітей намагаються відгадати іграшку кожного, після чого відбувається обмін враженнями та відчуттями.

 

 

 

Вправа «Я бачу…»

Учасники, сидячи в колі, по черзі називають предмети, що знаходяться в кімнаті, починаючи кожне висловлювання словами: « Я бачу…». Повторювати той самий предмет двічі не можна.

 

 

Вправа «Сіамські близнюки»

Кожна пара уявляє себе сіамськими близнюками, які зрослися будь-якими частинами тіла. Ведучий говорить, що вони повинні діяти як одне ціле і спробувати рухатися по кімнаті. Після цього треба показати епізод їхнього спільного життя: як вони вдягаються, умиваються, снідають тощо.

 

Релаксація «Скинь утому»

Учасники стоять у колі: широко розставляють ноги, трохи їх згинають у колінах,

згинають тіло, вільно опускають руки, розправляють пальці, схиляють голову до грудей, ледве відкривають рот. Після цього вони повинні похитатися в різні боки, потім різко потрусити головою, руками, ногами, всім тілом.

Психолог. Ви струсили із себе усю втому. Чи ще щось залишилося? Якщо так, повторіть ще раз.

 

 

 

ЗАНЯТТЯ 8

 

Вправа «Звільнення від думок»

Сядьте зручно. Стежте за своїми думками. Дозвольте їм покинути вас і полетіти геть. Залишайтеся в такому стані доти, доки не почуватиметеся краще.

 

Колаж «Фігура монстра»

Матеріал: ватман, старі газети, журнали.

Ведучий пропонує скласти фігуру з усього поганого, злого, агресивного, що є в кожному учаснику гри. Використовуються вирізки з газет, журналів, які наклеюють на ватман (можна домальовувати). Коли фігура монстра буде створена, проводиться обговорення.

 

Робота в парах «Взаємне інтерв’ю»

Уявіть себе кореспондентом газети, який має написати статтю про вашого партнера. При цьому ви можете ставити різні запитання, щоб якомога краще його репрезентувати. Основне завдання — дізнатися, які дві риси він цінує в собі, а яких двох хотів би позбутися. Наприкінці учня представляють перед групою. Потім відбувається обмін ролями.

 

Релаксація «Веселка»

Ведучий просить учасників влаштуватися зручно і розслабитися. Вправа починається з глибокого дихання.

Ведучий. А зараз ми уявлятимемо кольори веселки.

— Уявіть жовтий колір. Це колір сонця, він теплий, лагідний, від нього по тілу розливається тепло.

— Уявіть червоний колір. Це колір енергії, кохання, він надихає нас на нові справи, а також може нести агресію, невдоволення, роздратування.

— Уявіть блакитний колір. Це колір води, яка дає життя всім земним істотам, втамовує спрагу, коли нам хочеться пити, і вабить своєю прохолодою, коли дуже спекотно.

— Уявіть зелений колір. Це колір природи, а отже, здоров’я. Він заспокоює нас, знімає напруження, допомагає одужати, коли ми хворіємо.

 

 

 

 

ЗАНЯТТЯ 9

 

Вправа «Досягнення»

Учасникам пропонується продовжити речення:

• Моє найбільше досягнення…

• Моє друге велике досягнення…

• Моє третє велике досягнення…

• Я неперевершений у…

• Я дуже гарний у…

• Я досить гарний у…

 

Вправа «Як учитися на невдачах»

Згадайте випадок, коли ви зазнали найбільшої, на вашу думку, невдачі, й проаналізуйте його за схемою:

1) опишіть випадок;

2) ваші думки та дії при цьому;

3) дії інших;

4) як складалися обставини;

5) чого ви боялися найбільше;

6) як ви вчинили б тепер.

Якщо ви відповіли на всі запитання, вітаємо: ви перетворили невдачу на досвід.

 

Вправа «Чарівні перетворення»

Діти стоять у колі. Уявіть, що чарівник перетворив вас на вітер. Спробуйте зобразити:

• злий зимовий вітер;

• осінній холодний вітер;

• теплий, ласкавий літній вітерець. Потім ведучий може запропонувати зобразити дощ, квітку тощо.

 

Релаксація «Мої цінні риси»

Потрібно скласти перелік сильних сторін та рис, які вирізняють вас з-поміж інших людей і можуть бути підставою для того, щоб пишатися. Оформіть його маленькою книжечкою і носіть із собою. Використовуйте її у хвилини, коли почуваєтеся особливо погано. Переглядайте перелік ваших рис протягом кількох хвилин, намагаючись ілюструвати кожну з них прикладами.

Можна гарно оформити малюнками та аплікацією.

завантаження...
WordPress: 22.98MB | MySQL:26 | 0,356sec