Зчеплене зі статтю успадкування

Тема: Зчеплене зі статтю успадкування.

Мета: поглибити знання учнів про явище зчепленого успадкування; ознайомити з захворюваннями людини, пов’язаними з успадкуванням, зчепленим зі статтю.

Тип уроку:         комбінований.

Методи та форми роботи: словесні, наочні, елементи інтерактивних технологій.

Терміни та поняття: нестатеві хромосоми, аутосоми, гетерохромосоми, гомогаметна та гетерогаметна стать, зчеплене зі статтю, каріотип, успадкування.

Обладнання: таблиця “Зчеплене успадкування”, набори хромосом різних каріотипів.

Девіз уроку.

Будь терплячим і наполегливим,

тоді успіх прийде неодмінно.

Хід уроку.

І.       Організаційних момент.

“Чарівна посмішка”.

 

ІІ.      Актуалізація опорних знань.

Метод “Мікрофон”.

  1. Що таке група зчеплення?
  2. Скільки груп зчеплення є в організмів певного виду?
  3. Яке явище називається зчепленим успадкуванням?
  4. Чому дорівнює сила зчеплення генів у групі зчеплення?
  5. Чи можуть гени, які входять до групи зчеплення, успадковуватись незалежно?
  6. Що зазначено на генетичних картах хромосом? Як визначають відстань між генами в хромосомі?
  7. Які основні положення хромосомної теорії спадковості Т.Моргана?
  8. Як хромосомна теорія вплинула на розвиток генетики та біології в цілому?

 

ІІІ.    Повідомлення теми і теми уроку.

(Монітор комп’ютера).

 

ІV.    Надання необхідної інформації.

  1. Проблемне запитання.

Від чого залежить визначення статі? (Обґрунтування)

  1. Хромосомне визначення статі. (Розповідь учителя з елементами бесіди).

 

1)                У людини                     жінка                                      чоловік

44+ХХ                          44+ХУ

Ауто соми-                   статеві

-нестатеві            хромосоми

 

Отже, у людини  44А+ХХ – жін. стать – каріотип жінки

44А+ХУ – чол. Стать – каріотип чоловіка

 

2)                Механізм визначення статі організму. (Розповідь учителя).

3)                Вплив факторів зовнішнього середовища на стать майбутнього організму. (Повідомлення учнів).

 

  1. Співвідношення статей і його регуляція. (Самостійна робота учнів).

Завдання. Проаналізувати статистичну закономірність утворення чоловічої і жіночої статі за схемою схрещування батьківських організмів, використовуючи генетичну символіку.

  1. Успадкування, зчеплене зі статтю. (Розповідь учителя).

 

V.      Інтерактивна вправа.

“Творча лабораторія”. (Працюючи в групах учні за допомогою підручника, додаткової літератури досліджують захворювання людини, зчеплене зі статтю.)

І група.      Дальтонізм (нездатність розпізнавати деякі кольори).

ІІ група.     Гемофілія (нездатність крові зсідатися).

 

VІ.    Рефлексія.

Розв’язування задач.

  1. Чоловік, хворий на гемофілію, одружується зі здоровою жінкою, батько якої потерпав від гемофілії. Визначте ймовірність народження в цій родині здорових дітей.
  2. У людини ген, що викликає одну з форм колірної сліпоти, або дальтонізм, локалізовано в Х-хромосомі. Стан хвороби викликається рецесивним геном, стан здоров’я – домінантним. Дівчина, що має нормальний зір, батько якої хворів на колірну сліпоту, виходить заміж за здорового чоловіка, батько якого також потерпав від колірної сліпоти. Який зір можна очікувати в дітей від цього шлюбу?

 

VІІ.   Підсумок уроку.

Оцінювання і мотивація.

 

VІІІ. Домашнє завдання.

Опрацювання матеріал в підручнику. Скласти кросворд з вивченої теми.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

8 Зчеплене зі статтю успадкування. (15.3 KiB, Завантажень: 20)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

8 Зчелене зі статтю успадкування (655.4 KiB, Завантажень: 8)

завантаження...
WordPress: 18.21MB | MySQL:23 | 0.504sec