Застосування метанолу, етанолу, гліцерину. Отруйність спиртів, їх згубна дія на організм людини

Тема. Застосування метанолу, етанолу, гліцерину. Отруйність спиртів, їх згубна дія на організм людини.

Мета : Розкрити шкідливу фізіологічну дію спиртів на організм людини. Виявити зв’язок між застосуванням спиртів та їх властивостями. З’ясувати значення метанолу, етанолу й гліцерину в народному господарстві.

Вчити приймати свідомі рішення; формувати необхідність в організації здорового дозвілля. Виховувати негативне ставлення до вживання алкоголю.

Хід уроку

І. Вправа. «Знайомство-перетворення».

Мета : визначити особливості самовираження учасників.

Всім учасникам роздаються аркуші, на яких вони пишуть своє ім’я. Після цього кожному учаснику пропонується закінчити речення.

– Якби я був книжкою, то я був би …(словником, детективом, віршами, тощо)

– Якби я був явищем природи, то я був би … (вітром, сонцем, бурею…)

– Якби я був би музикою, то я був би …(романсом, класикою, джазом…)

– Якби я був би напоєм, то я був би …(джерельною водою, кавою, вином …)

Всі учасники відповідають по черзі

2. Правила роботи групи

– брати участь у виконанні вправ і завдань добровільно

– говорити від свого імені, про себе, висловлювати свої думки;

– один говорить – інші слухають;

– обговорювати дію, а не особу;

– повага до почуттів інших;

– бути відвертим;

– конфіденційність і довіра;

– щирість і відвертість;

– активно брати участь у роботі групи;

– нікого не критикувати.

3. вправа «Торбинка на пам’ять»

вчитель : Ми приходимо в цей дивний світ усі такі різні, неповторні. Кожен з нас має три шляхи : вищий, пересічний, нижчий. Вищий шлях в житті обирають одиниці – високо – духовні люди. Нижчим шляхом ідуть слабкі, безвільні люди, ті, кого в народі не люблять, часом ставляться з презирством. Пересічний шлях – це шлях більшості людей : чесних, порядних, тих, хто любить природу, працю.

Жоден з нас не може обирати собі колір та розріз очей, зріст, колір шкіри. А от який шлях у житті обрати – вищий, звичайний чи нижчий – це залежить виключно від кожного з нас.

Тема нашої сьогоднішньої зустрічі – «Правда про алкоголь».

«Хмільне завжди простягає нам руку, коли ми зазнаємо невдач, коли ми слабнемо, коли ми втомлені, і вказує надзвичайно легкий шлях виходу з обставин, що склалися. Але обіцянки ці невиправдані : ІЗИЧНА СИЛА, яку воно обіцяє – примарна, душевне піднесення – оманливе; під впливом хмільного ми втрачаємо істинне уявлення про цінності речей.» (Дж. Лондон)

Усім учасникам пропонується розділитися на дві групи і на аркушах паперу написати прислів’я, приказки про алкоголь, які на думку учасників є найбільш влучними.

Кожна група по черзі читає написане, не повторюючись. Усе складається в «торбинку на пам’ять», де буде зібрано загальний досвід і уявлення.

4. Мозковий штурм «Що таке алкоголь?»

Мета : Ввести учасників тренінгу в тему, активізувати їхнє особисте розуміння того, що таке алкоголь.

Кожному часнику пропонується записати з чим асоціюється в них поняття «алкоголь», і прикріпити його до відповідного плакату.

5. Гра – розминка

Мета: активізувати учасників до роботи в групі, тренувати увагу до дій іншого; вміти знаходити засоби невербального спілкування.

вчитель. Алкоголь грабує людину краще ніж злодій. Злодій бере речі, рідше – життя пограбованого. Алкоголь обов’язково забирає здоров’я, душу, розум. Злодій краде тихенько, а алкоголю людина сама відкриває двері своєї хати. Злодіїв судять, карають, а алкоголь завжди безкарний. Як би він не впливав на людські органи, найбільше він вражає мозок.

 

«П’яні подібні до тварин, у яких видалено головний мозок» (І.П.Павлов)

Коли людина вживає алкоголь, настає сп’яніння. Арабський письменник ІІ століття, Абуль Фараді охарактеризував ступені сп’яніння поведінкою чотирьох тварин.

Кожна група витягує картку з назвою тварини, не говорячи про це іншим групам. Її завдання показати цю тварину рухами (пантомімою). Завдання груп – вгадати цю тварину.

«Вино надає кожному, хто його п’є, якості чотирьох тварин : спочатку людина стає подібною до павича, її рухи плавні й величаві; потім вона набуває характеру мавпи – починає з усіма жартувати; потім нагадує лева й стає гордою та самовпевненою; і врешті-решт, перетворюється на свиню і подібно до неї валяється у багнюці.»

6. Система «Допомога»

Кожна група отримує текст (додаток) з певною інформацією, де учасники мають поставити умовні позначки стосовно інформації :

«+» – нова;

«-» – стара, уже відома

«?» – хотілося довідатися більше

«!» – сумнівно.

Після цього відбувається обговорення.

7. Вправа «12 вправ замість»

Мета : реалізація активного творчого потенціалу учасників, щодо створення ними альтернативних пропозицій проведення свого часу, з якого складається їхнє життя.

Кожна група отримує одне й те саме завдання : намалювати у будь-який формі, чим можна було б зайнятися замість того, щоб вживати алкоголь. Кожна група презентує свою роботу.

8. Вправа «все залежить від тебе»

Колись давно в Китаї жив дуже розумний, але дуже пихатий мандарин. Весь день його складався з багатого вбрання та розмов про його розум. Так минали дні, роки. Аж ось пройшов по всій країні поголос, що неподалік від кордону з’явився мудрець, розумніший за всіх на світі. Дійшов той поголос і до нашого мандарина. Він дуже розлютився : хіба може бути хтось розумніший за нього ? Але виду про своє обурення не подавав, а запросив мудреця до себе в палац. Сам же задумав обдурити ченця : «Я візьму в руки метелика, сховаю його за спиною, запитаю, що в мене в руках – живе чи мертве. І якщо мудрець скаже, що живе, – я роздушу метелика, а якщо мертве, я випущу його…» і ось настав день зустрічі. У пишній залі зібралося багато людей, усім хотілося послухати словесний поєдинок найрозумніших людей на світі. Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав ченця. Аж ось двері відчинилися, і до зали ввійшов невеличкий худорлявий чоловік. Він підійшов до мандарина привітався і сказав, що готовий відповісти на будь-яке його запитання. І тоді, зло посміхаючись, мандарин проказав : «Скажи-но мені, що я тримаю в руках – живе чи мертве?» Мудрець трохи подумав, усміхнувся і відповів : «усе в твоїх руках.» Збентежений мандарин випустив метелика з рук, і той полетів на волю радісно тріпочучи своїми Яскравими крильцями.

Отже, лише від вас залежить, який шлях ви оберете в своєму житті.

9. Підбиття підсумків. Вправа «Дерево підсумків».

На столі лежать два стосики липкого паперу рожевого і зеленого кольору. На аркушах рожевого паперу ви пишете свої позитивні враження від тренінгу, а на зеленому про те, що сьогодні вам не сподобалося, чому саме.

Після того, як ви напишете власні враження, підійдіть до малюнка дерева і наклейте свої аркуші на нього, озвучте їх.

Домашнє завдання. Опрацювати параграф підручника.

 

 

 

 

Додатки

Вплив алкоголю на органи.

 Алкоголізм – це хвороба, яка виникає внаслідок тривалого не дозованого вживання спиртних напоїв і супроводжується зниженням працездатності, деградацією особистості. Умовно розрізняють три стадії алкоголізму : початкову, середню, кінцеву.

Потрапивши до організму, алкоголь швидко всмоктується у кров і розноситься в усі органи і тканини. у шлунку всмоктується 30% алкоголю, а у верхніх відділах тонкої кишки – близько – 80%. В організм алкоголь під дією різних ферментів перетворюється на альдегіди і кетони, які далі перетворюються на воду і карбонатну кислоту. І лише 5 % вжитого алкоголю виводиться з організму у незмінному стані з сечею і повітрям, що видихається. З допомогою радіоактивних ізотопів встановлено, що продукти розпаду затримуються в центральній нервовій системі до двох тижнів. це означає, що людина, яка вживає спиртні напої два рази на тиждень, постійно отруює свій організм.

Для виведення алкоголю з організму він має бути розкладений печінкою на вуглекислий газ і воду. Печінка може переробляти невелику кількість алкоголю, вжитого за один прийом. Інша частина алкоголю циркулює в крові до тих пір, поки печінка не розкладе його цілком. Для того, щоб переробити алкоголь, який міститься в одній порції, печінці потрібно приблизно до 3 годин. Робота печінки настільки порушується, що симптоми цього можуть позначитися на кровоносній системі та системі травлення. Цироз печінки – це враження печінки і заміщення її клітин жировою або сполучною тканиною. Цироз може бути викликаний надмірним вживанням алкоголю. Як правило алкоголіки втрачають апетит.

В шлунку з’являється багато слизу, який заважає їжі перетравлюватися. Травлення порушується, в результаті чого виникають авітамінози. За статистикою 23% алкоголіків страждають запорами, 11% – проносами, 5 % запорами і проносами.

Соціальні проблеми, пов’язані зі зловживанням алкоголю:

– Сімейні чвари

– Зневажливе ставлення до дитини

– Домашні нещасні випадки

– Прогули на роботі

– Нещасні випадки на роботі

– Неефективна праця

– Публічне пияцтво

– Хуліганство

– Правопорушення

– Крадіжки

– Зґвалтування

– Убивства

– Пияцтво за кермом

– Дорожньо-транспортні пригоди

– Небажана вагітність

– Самогубство.

Наслідки зловживання алкоголю.

– Агресивна поведінка                                  – Тремтіння кінцівок рук

– Насильство – Запалення підшлункової залози

– Депресія                                                      – Погіршення ходи

– Нервовість                                                  – Серйозна втрата пам’яті

– Часті простудні захворювання                  – Передчасне старіння

– Розвиток запалення легенів                       – Авітамінози

– Цироз печінки                                            – У чоловіків зменшення

-Кровотечі, виразка шлунка.                       сексуальної потенції

– У жінок ризик розвитку деформованого плоду, недорозвинутість дитини, низька вага народженої дитини.

– Безпліддя.

Вплив алкоголю на органи дихання.

Легені беруть активну участь у виведенні алкоголю з організму людини. Повітря, що видихається, містить частинки незмінного алкоголю і продуктів розкладу його. Виходячи з організму, алкоголь подразнює легеневу тканину, слизову оболонку бронхів, голосові зв’язки. Голос робиться хриплим, грубим. Хворих на алкоголізм дуже важко вилікувати від туберкульозу легенів, а смертність серед них від цієї хвороби у 27 разів вища, ніж серед людей, що не зловживають алкоголем. У них застоюється кров в легенях, порушується кровообіг і газообмін. Більшість хворих на алкоголізм помирають у віці 50 років. Самогубство серед них зустрічається у 8 – 10 разів частіше, ніж серед решти населення.

Вплив алкоголю на серцево-судинну систему.

Особливо чутливі до алкогольної отрути люди із серцево-судинними захворюваннями, перенесли інфаркт міокарда, із порушенням ритму серцевої діяльності. У таких хворих перша чарка горілки може спричинити смерть. У разі довготривалого вживання алкоголю виникають органічні зміни, переродження серця та розпад окремих м’язових волокон. Стінки судин потовщується, порушується живлення серцевого м’яза. Серцевий м’яз послаблюється, збільшується в об’ємі, порожнини серця розширюється. Деякі алкоголіки помирають від обширних інфарктів серця. Інфаркт – це відмирання серцевого м’яза, настає внаслідок порушення його живлення.

Артеріальний тиск в початкових стадіях алкоголізму мало змінюється або буває зниженим і лише в не багатьох – підвищеним.

У алкоголіків артеріальний тиск підвищується лише в період посиленого вживання спиртних напоїв, а потім він ніби закріплюється на підвищеному рівні й гіпертонічна хвороба набуває сталого характеру. алкоголіки виглядають старшими своїх років.

під дією спиртних напоїв кровоносні судини мозку втрачають пластичність, тонус, різке коливання артеріального тиску, зумовлює виникнення інсульту.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

45 (20.2 KiB, Завантажень: 45)

завантаження...
WordPress: 22.92MB | MySQL:26 | 0,346sec