Заняття «Цигарка – це бікфордів шнур»

Мета:
ознайомити учнів зі шкідливим впливом нікотину на організм людини; формувати вміння категорично відмовитися від уживання тютюну; сформувати навички ведення здорового способу життя; допомогти усвідомити шкідливу дію нікотину та інших токсичних складових тютюну на організм людини.


Обладнання:
малюнки з серії «Антиреклама шкідливих звичок», вислови відомих людей про шкідливі звички.

Форма проведення: синтетична

Зміст заняття


І. Організаційний момент

II. Актуалізація чуттєвого досвіду й опорних знань

Учитель.

Что єсть жизнь

это вечный вопрос.

Но решать его надо всерьез.

Жизнь прекрасна и бесконечна,

Если только она человечна!

Посмотри! Как прекрасна земля!

Реки, гори, леса и поля

Это все — наша жизнь и вовек

Ты в ответе за жизнь человек!

Но какая-то страшная сила

Человеческий разум затмила,

Краски радуги тьмой заменила,

И шагаем мы в бездну уныло.

Мы забыли, зачем родились

Что перед нами прекрасная жизнь

Человек! Взрослый ти иль дитя,

Жизнь одна только есть у тебя,

Ты в ответе один за себя!

Кто сказал, что все надо попробовать?

Кто сказал, что все надо познать?

Нужно верную вибрать дорогу,

Чтоби твердо по жизни шагать!

Здрастуйте! Добрий день!

Коли люди говорять один одному «Здрастуйте!», «Добрий день!», вони вкладають у ці слова якийсь зміст — бажають здоров’я всім і кожному!

Що ж таке здоров’я?

Здоров’я — стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних недоліків. Духовне здоров’я — це здоров’я нашого розуму, а фізичне — здоров’я нашого тіла. Складові здоров’я повинні гармонійно розвиватися. Здоров’я людини — безцінний дар природи. Зруйнувати здоров’я можна, а купити — ні. Щоб бути здоровим, необхідно вести здоровий спосіб життя, до якого належать: рухова активність, раціональне харчування, дотримання режиму праці і відпочинку, особиста гігієна, психічна й емоційна стійкість, відмова від шкідливих звичок.

— А що ж таке звичка? (Звичка укладений спосіб поведінки, втілення якого у певних ситуаціях набуває для людини характеру потреби. Шкідливі звички — звички, закріплені в особистому способі поведінки, агресивні щодо самої особистості або суспільства.)

III. Викладання нового матеріалу

1) Розповідь учителя з елементами бесіди

1. Вплив шкідливих звичок на здоров’я людини.

Щодня можна побачити, у якому жахливому світі ми живемо. Що руйнує здоров’я? Недокурки, пивні банки, шприці у під’їздах, над якими тремтять божевільні хлопці та дівчата.

Куріння — найпоширеніша шкідлива звичка, що негативно впливає на здоров’я того, хто курить, і оточуючих людей, спричиняє розвиток хвороб серця, судин, легенів, шлунка.

Нині куріння та вживання алкоголю глибоко увійшли в побут багатьох людей, стало повсякденним явищем. У середньому в світі курять близько 50 % чоловіків і 25 % жінок. Заданими ВООЗ, нині 3 млн людей на рік убиває тютюн, а у 2020 р. від куріння загинуть приблизно 10 млн людей у віці від 30 до 40 років. Від алкоголізму щорічно помирає приблизно 6 млн людей. Тривалість життя курця скорочується у середньому на 10 років, а алкоголіка — на 15. Тому залишається актуальною проблема відмови від шкідливих звичок. До того ж іще одна проблема: за статистикою, після закінчення школи серед випускників майже немає здорових дітей. Задумайтеся над цим!

Із історії вживання тютюну.

Народна мудрість каже: «Щоб перемогти ворога, треба знати його в обличчя».

До XVI ст. у Європі не знали про тютюн. Моряки з Іспанії — супутники Христофора Колумба — привезли тютюн з Америки (12 жовтня 1492 р.) від індіанців, щоправда в них тютюн мав символічний зміст. Супротивники сідали у коло, вождь розкурював люльку і передавав її сусіду. Той після однієї-двох затяжок передавав люльку своєму сусіду, а той далі. І так по колу йшла «люлька миру».

Незважаючи на широке розповсюдження тютюну у Європі, в різних країнах куріння через деякий час було заборонено. У Сант-Яго у 1692 р. за куріння були замуровані у стіни 5 монахів. У Туреччині куріння розглядалося як порушення законів Корану: людину били і возили на віслюку вулицями Константинополя, а після пожеж відбулися масові страти курців. У Персії куріння заборонялося під страхом позбавлення губів і носа, а торговців тютюном спалювали на вогнищі.

У Російську імперію тютюн завезли через Архангельськ ще при Івані Грозному. При царі Михайлі Федоровичі — першому з династії Романових—за споживання «зелья табачища» виривали ніздрі, били батогами і засилали до Сибіру, однак курці не переводилися. У XVI—XVII ст. Москва була дерев’яною, тому куріння заборонили через небезпеку виникнення пожеж. Проте ситуація змінилася за правління Петра І—тоді куріння навіть заохочували.


Вплив куріння на організм людини.

Нікотин — одна з найнебезпечніших отрут рослинного походження. Він включається у процес обміну речовин в організмі людини і стає необхідним — так з’являється залежність.

У літературі описано випадок, коли в кімнату, у якій у пакунках лежав тютюн, поклали спати дівчинку і вона через кілька годин померла. Діти, які живуть у накурених приміщеннях, частіше страждають від захворювань органів дихання, у них виникають різноманітні алергії. Тютюновий дим затримує сонячне ультрафіолетове проміння, важливе для підростаючого дитячого організму, впливає на обмін речовин, руйнує вітамін С, необхідний дитині у період росту. У дітей, які починають курити, сповільнюється ріст організму. Настає кисневе голодування. Під впливом нікотину послаблюється сприйняття червоного кольору. Діти, матері яких курили під час вагітності, можуть хворіти на епілепсію.

Згідно зі статистикою, кожен п’ятий школяр у Луганській області курить. І якщо раніше курили здебільшого хлопці, то зараз є багато дівчат-курців. Учені встановили, що куріння — основна причина сліпоти, курці у чотири рази частіше помирають від раку легенів, ніж ті, хто не курить.

—Яка доза нікотину є смертельною? (Смертельною є доза від 50 до 100мг. Саме така доза може потрапити в організм після викурювання 20—25 цигарок.)

Нікотинова залежність:

І стадія — епізодичне куріння не більш ніж 5 цигарок на день; виникають незначні зміни у діяльності нервової системи повністю зворотні;

II стадія — постійне куріння від 5 до 15 цигарок на день; виникає незначна залежність; при припиненні розвивається стан, важкий і фізично, і психічно, його знімає куріння чергової цигарки;

III стадія — постійне викурювання від 1 до 1,5 пачки на день; виробляється звичка курити натщесерце, відразу після їжі або серед ночі; звикання до тютюну дуже сильне; припинення куріння викликає тяжкий стан курця, зміни у нервовій системі і внутрішніх органах.

2) Проведення досліду

У пробірку насипають тютюн із цигарок, закріплюють пробірку в тримач і нагрівають. Учні можуть спостерігати за появою на стінках пробірки неприємної на запах чорно-коричневої смоли.

Учитель. Така сама суха перегонка тютюну відбувається при курінні цигарок чи сигар: їхні смоли осідають в органах дихання та потрапляють у травну систему, а потім по кровоносній системі розносяться по всьому організму, отруюючи його.

Тимко разів три не поснідав у школі

І грошей зібрав на покупку доволі.

Він викликав друга Грицька в коридор

І тихо шепнув йому: «Є “Біломор”…»

Подалі від класу, у темнім кутку,

Під сходи шугнули вони нашвидку.

Сяйнула цигарка в Тимка під рукою:

Грицьку, затягайся, а я за тобою…

Ой, що ж то за смак у тому «Біломорі»?

Курці сполотніли, курці наче хворі,

Туман в голові, і у грудях пече…

Грицькові Тимко похиливсь на плече.

У класі ледь сіли хлоп’ята за парти,

Учитель по черзі їх кличе до карти…

Тимко бачить карту неначе в тумані.

Дніпро він шукає в далекім Ірані.

А Гриць, замість Дунаю, заплив на Ігарку…

Ну й лаяв же він лиходійку-цигарку!

Та вже ж не цигарці, отій лиходійці,

Курцям записали в журналі по двійці!

3)    Розповідь учителя

Перша допомога при отруєнні тютюном

  1. Напоїти водою (чаєм, соком, але без газу). У жодному разі не давати молоко — воно допомагає організму засвоювати отруту.
  2. Викликати блювоту (щоб вивести отруту з організму).
  3. Дати таблетку активованого вугілля (щоб зв’язати отруту, що залишилася в організм

    4)Повідомлення учнів
    (випереджальне завдання)


Учні за бажанням зачитують свої реферати на тему «Причини поширення куріння».

5)    Тестування

Тест на нікотинову залежність лікаря Фагерстрома

1. Коли ви тягнетеся до цигарки після того, як прокинетеся:

а)     упродовж 5 хв (3);

б) від 6 до 30 хв (2);

в )від 31 до60хв(1);

г) більше ніж 60 хв (0)?

2. Чи важко вам не курити у місцях, де це заборонено:

а)так(І);

б)ні(0)?

3. Від якої цигарки найважче відмовитися:

а) ранкової (1);

б) подальшої (0)?

4.Скільки цигарок ви щоденно викурюєте:

а) 10 і менше (0);

б) 11-20(2);

в) 21 і більше (3)?

5.Ви більше курите вранці чи впродовж дня: ,

а) вранці (1);

б) упродовж дня (0)?

6.Чи курите ви під час хвороби, коли перебуваєте на постільному режимі:

а) так(І);

б) ні(0)?

Ключ до тесту

0—3 бали — низький рівень залежності;

4—5 балів — середній рівень залежності;

6—10 балів — високий рівень залежності.

Учитель. За допомогою сили волі, а також за підтримки лікаря, фармацевта, знайомих ви можете звільнитися від нікотинової залежності. Регулярне вживання жувальної гумки «Нікоретте» повинно допомогти вам перебороти бажання курити. Ваш організм може опиратися бажанню відмовитися від цигарки. Жувальна гумка «Нікоретге» звільнить Вас від неприємного відчуття нікотинового голоду. Я не питаю про набрані бали, але кожен з вас хай задумається. Я у своєму житті ніколи не курила, тому дуже легко роблю це… (розривається пачка цигарок). А ви можете зробити так само?

IV. Домашнє завдання

  1. Вивчити відповідний параграф підручника та матеріал у конспекті.
  2. За бажанням: підготувати повідомлення (реферат) на тему «Вплив алкоголю на розум людини».
завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 1,665sec