Заняття «Шкідливий вплив куріння та забрудненого повітря на органи дихання»

Мета: формувати переконання про шкідливий вплив куріння та забрудненого повітря на органи дихання і організм у цілому.

Форма проведення: круглий стіл.

Обладнання і матеріали: плакати: «Цигарка — це паличка, на одному кінці якої вогник, а на іншому — дурень», «Від куріння тупішають. Воно не сумісне з творчою роботою. Куріння годиться лише для нероб», «Звичка, огидна для зору, нестерпна для нюху — ось що таке куріння»

 

Зміст заняття

На стіні висять плакати:

 • Цигарка — це паличка, на одному кінці якої вогник, а на іншому — дурень (Бернард Шоу).
 • Від куріння тупішають. Воно не сумісне з творчою роботою. Куріння годиться лише для нероб (Йоганн Гете).

  •    Звичка, огидна для зору, нестерпна для нюху — ось що таке куріння.

  (Яків перший король Англії).

  Вступне слово вчителя.

Дорогі діти! На початку великого шляху, який називається життям, кожен з вас стоїть перед вибором. Що краще — бути здоровим, багатим і щасливим чи хворим, бідним і нещасним? Для того, щоб зберегти здоров’я, бути успішним у житті, створити гарну сім’ю, слід не піддаватися тютюновій спокусі. Важливі питання проблеми тютюнокуріння ми розглянемо на сьогоднішньому уроці, який проведемо нетрадиційно — у формі зустрічі за круглим столом.

Голова.
Що підштовхує людину перейти до табору курців?

Соціолог. Хибне уявлення, що курять усі. Людину із цигаркою можна зустріти всюди, тому складається враження, що курить більшість населення. Проте статистика свідчить, що курить лише третина землі (40% чоловіків і 12% жінок), тобто лише кожен третій, а двоє — обходяться без тютюну. Отже, більшість людей не курить.

А ще помилкове уявлення, що курять усі відомі люди. Така думка обов’язково виникне, якщо посидіти кілька годин перед екраном телевізора: улюблені актори затягуються димом, курять бізнесмени, усі, хто досягають успіху. Ви й не здогадуєтесь, що це хитрощі режисерів. Проте ореол успішності тютюновий дим створює лише на екрані, а до чого він доводить у житті?

Як бачимо зі схеми позитивних зрушень, що приносили б радість і задоволення значно менше, ніж негативних.

Голова.
А зараз я хочу звернутися до журналістів, оскільки їм доводиться спілкуватися: із зірками спорту, мистецтва, науки — як вони ставляться до куріння?

Кореспондент газети «Спорт».

Мені доводилося спілкуватися з чемпіонами світу з боксу, братами Кличками, і ось що вони сказали:

—Жоден з нас не курить, оскільки куріння навряд чи допомогло б нам досягти тих результатів, які ми маємо на сьогодні.

Руслан Пономарьов, чемпіон світу з шахів, каже:

—Я не курю і ніколи не курив. Успіхів у своєму житті я досяг, адже не витрачав
свій час на марне и шкідливе для здоров’я заняття, яким, поза сумнівом, є куріння. Щоб досягти в житті успіху, ставте перед собою благородну мету, працюйте задля її досягнення, не розмінюйтесь на сумнівні задоволення.

Кореспондент газети «Здоров’я».

Під час інтерв’ю із заслуженою артисткою України Ольгою Сумською я поцікавилась, що вона порадила б молодим людям щодо цієї звички? На це вона відповіла:

— Дуже часто в житті ми стоїмо перед вибором: залишатися самим собою чи вчинити так, як від тебе вимагають, стояти на своєму чи поступитися принципами, бути оригінальним чи піддатися впливові натовпу. Прошу вас, будьте сильними, бережіть свою природну оригінальність, не піддавайтесь сумнівним, начебто дорослим і модним спокусам. Куріння — антипод здоров’я, який нівечить красу і робить тебе сірим, непомітним у натовпі курців. Не крокуй з ними до передчасної старості. Життя таке прекрасне. Розвивайте свої таланти. Тільки в цьому насолода, успіх, щастя.

Кореспондент журналу «Знання і світ».

Леонід Каденюк, перший український космонавт на запитання: Чи курите ви? — відповів:

— Ні, не курю і ніколи не курив. Куріння — шкідливе для здоров’я. У куріння немає нічого привабливого. Особливо для молодих людей. Завжди мріяв стати космонавтом. Мріяв, фантазував, уявляв собі будову Всесвіту: як рухаються планети, зірки, комети. Захоплювався фантастичними, художніми філософськими творами. Займався спортом. На запитання:

 • Ваші поради — як досягти успіху в житті? — відповів так:
 • Треба з дитинства займати свій життєвий шлях. Поставте перед собою високу мету і свідомо йдіть до її досягнення.

Голова.
Яка історія куріння в Україні?

Історик. Сьогодні, коли цигарка стала звичкою (а для багатьох — просто невід’ємною частиною життя), ми навіть не задумуємось над тим, що протягом багатьох віків і навіть тисячоліть наші предки обходилися без тютюнового листя.

У Європу тютюн потрапив із Америки. Колумб, зустрівши перших туземців, був здивований тим, що дорослі і діти тримають у роті пучечки палаючого листя якоїсь невідомої рослини. Відмову закурити туземці сприймали як акт ворожості чи недовіри. Вони називали ці рослини «табакою».

Повертаючись у Європу, Колумб захопив з собою кілька кіп «табаки» і кількох курців, які дуже здивували своїм звичаєм іспанський двір.

Незабаром тютюн потрапив у Францію. Французький посол Жан Ніко подарував листя і насіння тютюну королеві Франції Катерині Медичі. При цьому тютюн характеризували як засіб для жвавості, доброго настрою і навіть вважали ліками від зубного і головного болю.

У Франції тютюн спочатку називали «травою Ніко». Пізніше на честь французького посла найвідоміший тютюновий алкалоїд було названо нікотином.

Хоча слід відзначити, що рослини тютюну були відомі, крім Америки, в Китаї, Індії та Японії.

Коли тютюн потрапив до Росії точно не відомо, але вже за часів Івана Грозного існували закони, які суворо карали за куріння. Однією з причин цього було те, що куріння спричиняло пожежі.

Петро І, постійно спілкуючись з іноземцями, сам став запеклим курцем. Він не тільки відмінив існуюче до нього покарання, але й мало не силою змушував курити своє оточення.

У цей час в Росії з’явились перші тютюнові фабрики. І — доходи від торгівлі «травою Ніко» зростали. Куріння стало поширюватися.

Взагалі-то цікава справа! Корисні нововведення, наприклад, вирощування картоплі — доводилося впроваджувати мало не силоміць, у той час, завідома шкідлива звичка — куріння тютюну — поширювалась сама по собі і дуже швидко.

Лікар. Відомо, що куріння шкідливе для молодого організму, передусім для органів дихання. Встановлено, що у юнаків і дівчат, які курять, порушується дихальна функція легень. Курці-підлітки частіше страждають і на застудні захворювання. Для них кашель стає майже постійним явищем — це так званий «бронхіт курця».

Виявляється, що в нашому організмі майже немає органів чи систем органів, на які не впливав би тютюн.

Учені з’ясували, що в організмі кожної людини існують свої «слабкі місця», точки підвищеної небезпеки. У людини, яка не курить, хворий орган може нормально, без порушень функціонувати багато років, поки не буде спровоковано початок хвороби. Роль цього «провокатора» (чи, говорячи мовою хіміків, каталізатора), відіграє тютюн, а це викликає розвиток різних форм раку, ішемічної хвороби серця.

Голова. Чи правда, що нікотин віднесено до наркотичних речовин?

Нарколог. Згідно з визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я для зарахування тієї чи іншої речовини до наркотиків необхідно, щоб її характеризували:

•    стан періодичної або хронічної інтоксикації (отруєння);

 • тенденція до збільшення дози;
 • психічна, іноді і фізична залежність від дії цієї речовини.

  Спеціалісти стверджують: «Пристрасть до куріння тютюну відповідає поняттю наркотик».

  З 1985 р. до наркотичних речовин віднесено: алкоголь, нікотин, кофеїн.

  Галова. Лікарі всього світу визначили куріння коротко і повно «Чума нашого часу». Чому?

  Лікар. Оскільки:

 • смертність серед курців на 30—80% вища;
 • смертність зростає зі збільшенням кількості викурених цигарок;
 • смертність вища серед людей, які почали курити в молодому віці;
  • серед хворих на рак у різних формах — 95% курців. Між іншим, смертність від раку серед курців у 20 разів вища. Від раку легенів померло більше людей, ніж від будь-якої іншої форми цього захворювання;

  •    стенокардія у курців зустрічається ВІЗ разів частіше;

  • інфаркт міокарда у курців зустрічається в 12 разів частіше, ніжу тих, хто не курить, особливо у віці близько 40 років;
  • виразка шлунку у курців спостерігається у 10 разів частіше;
  • із 100 випадків захворювань на туберкульоз легенів 85 — у курців;
  • куріння сприяє розвитку раку стравоходу, сечового міхура, підшлункової залози;

   •    куріння, розпочате в будь-якому віці, негативно впливає на статеву функцію.

  Голова. Екологічна катастрофа — це реальність, глобальна загально планетна біда, яка ось уже стоїть на порозі. До чого ж тут куріння?

  Еколог. Ось кілька цифр: тютюновий дим у 4,5 рази токсичні ший за автомобільний. В США через пасивне куріння помирає значно більше людей, ніж від отруєння промисловими викидами. Не менше 80% захворювань людини пов’язані із забрудненням довкілля. Із кожним роком усе більшу питому вагу в цьому посідає тютюновий дим.

  Голова. Що таке «пасивне куріння»? У чому його шкода?

  Лікар. Власну квартиру, робоче місце, тобто власне мікро середовище, курці отруюють тютюновим димом. Але ще не всім відомо, що куріння шкідливе і для тих, хто перебуває у приміщенні. Людина-некурець, що перебуває протягом години в закритому накуреному приміщенні, «викурює» 4 цигарки.

  Відомо, що 25% шкідливих речовин тютюнового диму згорають, 50% отруює повітря приміщення. То чому людина, яка не курить, має вдихати отруєне повітря? Шкода так званого «пасивного куріння» давно не викликає суперечок. Американський онколог Гарфінкел протягом 10 років обстежував жінок, які захворіли на рак легенів, і встановив: випадків захворювання на рак легенів серед дружин курців на 23% більше, ніж серед тих, чиї чоловіки не курять. І чим більше вдома викурюють цигарок, тим ця цифра значніша.

  Голова. Навіщо ж люди курять?

  Психолог. Ймовірну відповідь на це запитання дав один психіатр: «Люди курять не тому, що хочуть курити, а тому, що не можуть кинути». Сотні тисяч років фахівці намагаються з’ясувати причини, які підштовхують людей почати курити. Найголовніший мотив — це задоволення і розвага. Жоден школяр, який викурив першу цигарку, не може уявити собі того, що чекає на нього в майбутньому.

  Хто і що змушує школяра закурити? Приклад батьків, братів і сестер, однолітків. Іноді діти виправдовують це словами дорослих, які стверджують, що куріння заспокоює нерви. І діти курять, навіть не знаючи, що таке нервова система.

  Для багатьох дівчат куріння—це засіб схуднення. Звичайно, схуднути за рахунок отруєння організму токсичними речовинами можна, але слід знати ціну такого способу. Адже схуднути можна й іншим чином, перш за все за рахунок зниження калорійності їжі і збільшення рухової активності.

  Якщо ви курите, знайдіть в переліку причин «свої», спробуйте згадати, коли ви вперше закурили, задумайтесь, що вам це дало і чи так це необхідно.

  Давно встановлено: 85% людей не знають про серйозну небезпеку куріння або просто недооцінюють її.

  Заключне слово вчителя

  Учитель підбиває підсумки роботи круглого столу, формулює висновки.

завантаження...
WordPress: 22.94MB | MySQL:26 | 0,572sec