Заняття «Підліток: як в цьому віці можна вижити? »

Мета: дати підліткам інформацію про шкоду психоактивних речовин, сформувати негативне ставлення до вживання наркотиків, формувати навички спілкування, передачі профілактичної інформації іншим, залучати підлітків до волонтерського руху.

Форма проведення: тренінг

Обладнання і матеріали: ватман, блокнот дитячі малюнки, таблиці, фотографії, ілюстрації, виставка книжок про шкоду психоактивних речовин .

Зміст заняття

 

Вправа «Що я візьму з минулого заняття?»

Ведучий малює на ватмані велику валізу і пропонує учасникам уявити ситуацію, що вони збираються в далеку подорож, в якій їм буде потрібно дуже часто спілкуватися з багатьма людьми. І в цю валізу можна взяти тільки 3 речі (це може бути якась вправа або інформація, або враження з минулого заняття). Учасникам пропонують протягом 1 хвилини подумати і написати на 3 різних стікерах ці 3 речі. Потім кожен озвучує те, що написав, і прикріплює свої стікери до валізи на ватмані.

 

Висновок: уявіть, який великий багаж корисної інформації вже є у нашої молодої команди; наші думки і погляди допомагають нам краще підготуватися до непередбачуваних подорожей у житті.

 

Вправа «Правила-статуї»

Учасники об’єднуються в малі групи і отримують завдання: представити всією групою одне з правил роботи групи, але у вигляді статуї. Група повинна здогадатися, яке правило символізує кожна статуя.

 

Запитання для обговорення:

 • Чому необхідно повторювати правила?
 • Для чого ми повторювали правила саме в такій формі?
 •  

  Міні-лекція «Підліток»

  Мета:
  дати інформацію про психофізіологічні особливості підліткового віку і показати їх зв’язок із причинами вживання наркотиків підлітками.

  Ведучий малює і пояснює схему на ватмані, а учасники записують інформацію зі своїми зауваженнями в блокнотах.Підліток 13—16 років

  Тіло

  Психіка

  Статеве дозрівання

  Почуття «дорослості»

  Зміни в побудові тіла (через це багато тривоги)

  Сприймають зовнішні форми поведінки дорослих: куріння, алкоголь, статеві зв’язки

  Гормональна перебудова приводить до імпульсивності, нестриманості, агресивності в поведінці

  Не сприймають внутрішні якості: відповідальність, вміння заробити гроші для сім’ї, здатність аналізувати

   

  Прагнення звільнитися від опіки дорослих

  Стосунки хлопців і дівчат

  Хлопці
  сексуально дозріли (можуть отримувати статеве задоволення, зачинати дітей), у них зростає інтерес до сексу. Проте їм бракує соціального досвіду

  Хлопці хваляться своїми «сексуальними перемогами», але здебільшого це неправда. Вони здійснюють тиск на дівчат, схиляючи їх до статевих стосунків, погрожуючи що інакше «кинуть», «не любитимуть» тощо

  Дівчата дозріли для народження дітей, але остаточно їхній організм буде готовий до сексуальних стосунків, отримання задоволення лише у 20—22 роки

  Дівчаток у підлітковому віці не цікавить секс, їм потрібне спілкування, поцілунки, компліменти, обійми, ніжні слова, залицяння, романтика.

  Дівчатам подобаються хлопчики старші, бо у них більше досвіду: вони можуть робити компліменти, спілкуватися, залицятися (до того ж вважається престижним серед подружок зустрічатися зі старшим юнаком

   

  Значення групи ровесників

   

  Думка ровесників часто важливіша, ніж думка батьків і учителів. Підлітки в групі:

  •    роблять усе, щоб бути прийнятими;

  •    відчувають себе захищеними, сильнішими, ніж наодинці (менша відповідальність);

  •    хочуть здобути авторитет;

  •    не показують свої почуття (особливо
  хлопці), щоб група не визнала їх слабкими

   

  Наявність кумирів і прикладів для наслідування

   

  Оскільки в батьках і вчителях підлітки вже зауважують недоліки, то знаходять собі кумирів (але копіюють зовнішню форму: вигляд, манеру поведінки, не вдаючись у деталі повсякденного життя кумира)

  Примітка. Ведучому слід бути готовим до незгоди, конфронтації, що можуть виникнути під час розгляду інформації з розділів «значення групи ровесників» і «наявність кумирів і прикладів для наслідування». Свідомо і вголос мало хто визнає перед іншими, що він когось наслідує. Більшість підлітків вважає себе незалежним від групи й друзів, такими, що мають свою думку і живуть тільки «своїм власним розумом».

  Запитання для обговорення:

   

 • Що нового ви дізналися після цієї вправи?
 • З якою саме інформацією ви особисто не згодні й чому?
 • Як сприйняли б цю інформацію деякі ваші друзі, ровесники?
 • Для чого нам потрібне було виконання цієї вправи?

   

  Вправа «Тостер»

  Вся група стає у коло.

  Ведучий. Зараз я почну називати фігури, а учасники виконуватимуть певні дії відповідно до того, яка фігура названа.

  Кожна фігура складається з трьох осіб (того, на кого вказує рукою ведучий, і двох чоловік, що стоять від нього праворуч і ліворуч).

  Спочатку всі фігури ведучий показує сам, а йому допомагають ті, хто стоять поряд.

  Фігура «Тостер». Ведучий виходить у центр кола, вказує на когось рукою і говорить: «Тостер». У цьому випадку людина, на яку вказали, починає стрибати на місці, а ті, що стоять збоку, беруть за руки одне одного, охоплюючи тостера, але не торкаючись його.

  Фігура «Дівчинка на узбіччі». Гравець, на якого показали, випрямляється, виставляє вперед праву ногу і руку, піднімаючи вгору вказівний палець, неначе намагається зупинити машину. А гравці справа і зліва від нього повертаються в його сторону і аплодують

  Фігура «Дерево». Головний учасник ставить ноги трохи ширше, ніж на ширину плечей і піднімає руки вгору, теж розставляючи їх у сторони. Учасники з обох боків руками імітують гілки і розставляють їх у різні сторони від корпуса «дерева».

  Якщо учасник, на якого вказав ведучий або той, хто стоїть збоку від нього і бере участь у зображенні фігури, не вчасно або неправильно виконує дію, то виходить у центр кола і стає ведучим, поки хтось не помилиться і не замінить його. Після того, як група звикне до трьох фігур, ведучий вводить інші (їх можна придумувати самому або запропонувати це зробити учасникам).

  Важливо, щоб був швидкий темп гри: так веселіше і центральні гравці часто міняються.

  Висновок. Зараз ми трохи порозважалися, але далі нас знову чекає серйозна розмова, а головне—ваші особисті думки з одного важливого питання.

  Вправа «Наша відповідь»

  Учасники об’єднуються в декілька груп і на ватманах заповнюють таблицю (подана нижче). Ґрунтуючись на отриманій інформації, вони повинні написати 3 особливості віку (зазначені в таблиці «Підліток 13—16 років»), із кожною з яких зв’язати причину (чому їх ровесники починають вживати наркотики). І написати, що вони сказали б такій людині, як спробували б її зупинити.

  Особливість віку

  Причина вживання наркотиків

  Наша відповідь

       

  Кожна група презентує свої таблиці. Запитання для обговорення:

 • Що було найважчим при заповненні таблиці?
 • До яких фраз, слів дійсно прислухатимуться ваші ровесники?
 • Чому ми навчилися, складаючи таблицю?

  Домашнє завдання

  Учасники, в яких є цифровий фотоапарат, мобільні телефони або можливість записувати матеріал із телевізора на комп’ютер, отримують завдання: сфотографувати біл-борди із зображенням реклам сигарет і спиртного, записати на відео реклами з телевізора або принести кольорові журнали з рекламами.

   

  Вправа «Кроки разом»

  Учасники стають у шеренгу пліч-о-пліч, нога до ноги.

  Завдання: пройти відстань 5 метрів, не розриваючи контакту між щиколотками. При будь-якій невдачі або порушенні — потрібно починати йти спочатку.

   

  Запитання для обговорення:

 • Чи важко було рухатися разом?
 • Що ви відчували, коли зрозуміли, що це зробити не так легко, як здається?
 • Що слід було зробити, щоб виконати завдання?

   

  Завершення роботи

  Учасники стають у коло, кладуть руки на плечі одне одному і по черзі висловлюють свої думки з приводу заняття (що вони дізналися нового, що їм сподобалося, дякують усій групі і додатково комусь конкретно).

  Той, хто висловився, називає ім’я іншого учасника, котрий підхоплює цю естафету зворотного зв’язку.

  Після того, як усі висловляться, — загальні оплески.

завантаження...
WordPress: 22.93MB | MySQL:26 | 0,604sec