Заняття “Підлітковий алкоголізм очима батьків”

Зміст заняття

1. Актуальність досліджуваної проблеми.

2. Об’єкт і предмет дослідження

3. Мета і предмет дослідження

4. Гіпотеза дослідження

5. Значущість дослідження

6. Операційні поняття

7. Аналіз основної та допоміжної літератури

8. Анкета дослідження

9. Аналіз отриманих даних

Висновки

Список використаної літератури.

 

1. Актуальність досліджуваної проблеми

Проблема алкоголізму в підлітковому віці в останні роки стала надзвичайно актуальною. Тільки лікарі-наркологи та співробітники правоохоронних органів знають, як багато зараз підлітків, що вживають алкоголь. Дуже часто ні педагоги, і батьки навіть не підозрюють, що підліток регулярно вживає спиртне, а дізнаються про це лише тоді, коли він потрапляє до психіатричної лікарні або міліцію

Навіть епізодичне вживання алкоголю в підлітковому віці має розглядатися як надзвичайна подія, тому що це відразу позначається на психіці, поведінці підлітка, на постулатах в школі і взаємини з батьками. Алкоголізм у підлітків розвивається набагато швидше, ніж у дорослих, і за своїми наслідками він набагато важче. У психіатричних лікарнях багато 14-15 річних хлопців з алкоголізмом другий і навіть третій стадії, які вже ніколи не стануть повноцінними людьми, тому що в них розвинулося необоротне токсичне ураження головного мозку-алкогольна енцефалопатія.

За статичними даними, до 80% дорослих, хворих на алкоголізм, почали зловживати алкоголь саме в підлітковому віці.

Причин, за якими підлітки починають вживати спиртні напої, безліч. В цілому їх можна розділити на дві великі групи.

До першої групи належать особистісні відхилення і психічні захворювання самого підлітка, через який він не може реалізувати себе іншим способом і шукає веселощів і незвичайних відчуттів у прийомі спиртного. У підлітковому віці можуть бути багато психічні захворювання. Деякі з них вперше проявляються саме в цьому віці, так як відбувається психологічна і гормональна перебудова організму, і багато приховані захворювання можуть загострюватися. Деякі вроджені захворювання існують вже з раннього дитинства, а в підлітковому віці їх прояви можуть стати більш явними.

Велике значення для розвитку порушень поведінки у дитини, що мають аномалії центральної нервової системи, має несприятливий вплив навколишнього середовища, зокрема нестачі виховання.

Якщо дитина росте в сім’ї, де її виховання та корекцією поведінки ніхто не займається, де обидва батьки зловживають алкоголем або коли батько-алкоголік, а мати стурбована тільки пияцтвом його й тим, як забезпечити дітей найнеобхіднішим, якщо дитина росте в атмосфері скандалів або виховується в неповній чи деформованої сім’ї, – то всі аномалії характеру ще більше посилюються.

До другої групи причин, за якими підлітки починають випивати, відносяться специфічні особливості поведінки, властиві саме цьому віку через що підлітки часто не можуть протистояти зовнішньому негативному впливу.

Вживання алкоголю в підлітковому віці, як правило, передують порушення поведінки.

Більшість сучасних підлітків – акселерати, але у своїй поведінці та емоційних проявах багато хто залишається інфантильними. Це означає, що їх поведінка і емоційні реакції нагадують поведінку дітей. Незважаючи на гадану «дорослість», у них можуть зберігатися дитячі інтереси і нестійкість вираження емоцій, незрілість психіки, сугестивність, схильність чужому негативному впливу, схильність до наслідування, безтурботність, легковажність, нездатність правильно оцінити можливі наслідки своїх вчинків, нерозвинене почуття відповідальності і обов’язку.

Підлітки-акселерати не завжди здатні критично оцінювати себе і свою поведінку. Щоб не відстати від інших більш розвинених однолітків, не стати посміховиськом, підліток намагається «переплюнути» «найкрутіших» і довести, що він не гірший за інших.

Неповнолітні зазвичай починають випивати в групі однолітків або під впливом дорослих. Схильність до наслідування призводять до того, що якщо хоча б один з однолітків пробував спиртне, то починає виписати вся підліткова група.

Зазвичай ініціатором є підліток, що вже має досвід вживання спиртного. Він пропонує випити іншим, і ті, як правило, не відмовляються. Одні – з цікавості, інші-щоб долучитися до «дорослого життя», треті – щоб не відставати від інших членів групи.

Якщо раніше існували обмеження у продажу спиртного за віком і підліткам зазвичай не продавали алкогольних напоїв, то зараз, хоча ці заборони ніхто не відміняв, більшості продавців комерційних ларьків абсолютно байдуже, кому вони продають свій товар, дорослому або неповнолітнього. У будь-який час дня і навіть ночі підліток може купити будь-який спиртний напій.

Переважним мотивів споживання алкоголю за соціологічними даними були свята в колі сім’ї. У цілому більше половини підлітків з числа вживають вперше познайомилися з алкогольними напоями будинку в дні свят і сімейних торжеств. Поряд з цим кожен четвертий підліток вживає алкогольні напої з нагоди свята в компанії друзів. Просто так «за компанію» пили спиртне 7,8% підлітків з числа вживали. Решта мотиви першого знайомства з алкоголем такі: «випадково», «хотіли здаватися дорослими».

Рівень поширеності алкоголізації серед підлітків залишається високим. Це говорить про необхідність прийняття термінових заходів з контролю над ситуацією – від прийняття відповідних законів і заходів у вищих ешелонах влади до спільних зусиль місцевих адміністрацій і відомств, органів охорони здоров’я, внутрішніх справ, освіти та інших зацікавлених відомств. Для організації та проведення профілактичної роботи серед дітей та підлітків з урахуванням місцевих особливостей, для оперативного коректування та оцінки ефективності необхідно постійно, на регулярній основі відстежувати ситуацію тобто проводити на науковій основі моніторинг цих факторів ризику, як на місцях, так і на федеральному рівні.

2. Об’єкт і предмет дослідження

Предметом даного дослідження послужив інтерес думок батьків про таку нагальну проблему, як підлітковий алкоголізм, Було цікаво дізнатися, що думають батьки з приводу підліткової алкоголізації, виявити причини. Чи справді підліткові алкоголізація стала причиною, що в країні слабо проводиться безкомпромісна боротьба з пияцтвом, школа самоусунулася від даної проблеми, або все ж діти беруть приклад з батьків.

Об’єктом дослідження стали батьки, чиї діти навчаються в одинадцятому класі.

3. Цілі і завдання дослідження

Мета дослідження – проблема підліткової алкоголізації очима батьків.

Завдання дослідження:

1. Провести опитування батьків з метою з’ясування їх думки про причини підліткової дослідження.

2. Встановити значущість дослідження.

3. Проаналізувати причини підліткової алкоголізації

4. Розглянути яким чином можна вирішити дану проблему.

5. Проранжировать отримані відповіді.

6. Підвести підсумок виконаної роботи.

4. Гіпотеза дослідження

Отже, не одна, не дві, а безліч різноманітних причин породжують підліткову алкоголізацію. Важко не погодитися, що серйозним чином позначається на розвиток пияцтва юних співгромадян приклад більше частини батьків. Не випадково ж діти дитсадівського віку грають в гулянні і на повному серйозі цокаються, тільки без тостів.

У дітей, підлітків не виховується батьками негативне ставлення до алкоголю. Та й як можна виробляти у молоді негативне ставлення до алкогольних напоїв, коли в сім’ях п’ють, в установи, «події» не обходяться без застілля, випускні вечори в навчальних закладах проводяться не на лимонадної основі. Звідки ж може з’явитися у молоді негативне ставлення до алкогольних напоїв?

Антиалкогольна робота в навчальних закладах ведеться слабко, дозвілля організований з рук геть погано. Головний захід – найчастіше дискотека.

Поінформованість вчителів про орієнтаціях, вчинках, поведінці учнів має, звичайно, важливе значення, але а яка реакція батьків? Як батьки реагують на те, що їх діти час від часу споживають спиртні напої?

Гіпотезою дослідження слід вважати, що підліткова алкоголізація ведеться перш за все з сім’ї. Бездоглядність, відсутність контролю батьків, «приклад» сім’ї і конфліктна в ній обстановка-це головні причини підліткового пияцтва.

5. Значущість дослідження

Як правило, батьки в школі – рідкісні гості. Одні бувають на батьківських зборах, беруть участь у ремонті класу і його підготовку до нового навчального року, інші приходять з приводу в разі НП, треті беруть участь в урочистих актах. Є батьки, які не з’являються в школі ні з якого приводу. Стійкий контакт між сім’єю і школою відсутня. Міцні зв’язки утруднені зайнятістю і батьків і вчителів. Ні ініціативи ні з того, ні з іншого боку. Відсутнє розуміння того, що кооперація завжди дає кращі результати, ніж розрізнені зусилля. Найчастіше немає належного взаємної поваги: ​​батьки не дуже високого цінують уміння і бажання вчителів виховувати, а ті платять їм таким же недовір’ям.

В анкеті для батьків порушувалися питання, орієнтовані на проблеми споживання підлітками спиртних напоїв. Моїми респондентами були 5 батьків і 22 матері.

Серед респондентів були батьки у віці 31-40 років-63%, з 41-50 років-37%. Їх освіта: до 9 класів (включно) -8%, середню та середню спеціальну – більш 40%, вища майже 50%. Серед опитаних: робітників більше 30%, службовців без вищої освіти -25%, службовців з вищою освітою -45%, решта – домогосподарки.

Особливий інтерес в даному дослідженні представляє думку батьків про причину вживання підлітками алкогольної продукції і чи вважають вони, що підлітковий алкоголізм є найгострішою соціальною проблемою.

6. Операційні поняття

Імітація-це прагнення наслідувати в усьому кому небудь. Підлітки копіюють манеру поведінки своїх однолітків або дорослих.

Аддикция – це поведінка, при якому індивід втрачає контроль над споживання алкоголю, в результаті чого виникають важкі наслідки.

Алкогольне сп’яніння – порушення фізичної координації: мова стає незв’язної, людина не здатна до адекватних дій, у нього порушена пам’ять.

Просте алкогольне сп’яніння – це стан, що виникає після прийому алкоголю.

Патологічний потяг до алкоголю – панівний мотив поведінки. При цьому споживання спиртного не служить ніяким цілям, окрім однієї – досягти стану алкогольного сп’яніння.

Абстиненція. Суть полягає в тому, що організм, перебудувавшись під впливом тривалого і масивного вживання алкоголю, вже не може без нього нормально функціонувати і виникає фізична потреба в алкоголі.

Клінічна симптоматика алкоголізму – це патологічний потяг до алкоголю, втрата контролю за кількістю випитого і ситуацією споживання алкоголю, зростання толерантності по відношенню до алкоголю і абстинентний симптомокомплекс.

7. Аналіз основної та допоміжної літератури

Вивчаючи проблему підліткового алкоголізму та його причини в теоретичному плані була вивчена література, яка допомогла мені при написанні даної роботи.

Так, книга Бородіна, с, «Алкоголізм. Причини, наслідки, профілактика »розглядається шкідливий вплив алкоголю на підлітковий організм. Особливу увагу приділено патології вищої нервової діяльності, пам’яті у питущих підлітків, аномалій фізичного і психічного розвитку дітей.

Перевагою книги Згорів Г.Г. «Боротьба з алкоголізмом: проблеми, шляхи, рішення» є те, що автор аналізує механізми виникнення психологічної їм фізіологічної залежності від алкоголю в підлітковому віці. Описано шляхи фармакологічної корекції потягу до нього. Обгрунтовується необхідність комплексного підходу до боротьби з підлітковим алкоголізмом на основі наукових даних

У навчальному посібник «профілактика наркоманії і алкоголізму», автори Сирота Н.А. і Ялтонський В.М. викладають теоретичні основи виникнення та розвитку алкоголізму та наркоманії, а також профілактики цих захворювань. Особливу увагу при цьому приділено практичній роботі, представлені спеціальні програми профілактики, основи психологічної реабілітації осіб залежних від алкоголю.

У книзі Єнікеєва Д.Д. «Як попередити алкоголізм і наркоманію у підлітків» описано пияцтво та алкоголізм у дітей та підлітків. Визначено групи ризику, на які в колективі необхідно звернути увагу в першу чергу.

У доповіді Комітету експертів ВООЗ «Проблеми, пов’язані з споживання алкоголізму» перераховуються ознаки, що дають підставу припустити, що дитина приймає алкоголь, розглянуті особливості поведінки підлітків, схильних до ранньої алкоголізації. Дано рекомендації з профілактики розповсюдження цих явищ у дітей та підлітків.

Крім названої вище літератури були вивчені журнальні статті про цікавій проблемі, де наводиться статистичні дані під час соціологічних дослідженнях з актуальної теми.

8. Анкета дослідження

1. Чи були випадки, коли ваша дитина приходив додому в нетверезому стані. А) так; Б) ні;

2. Якщо ви дізналися, що Ваша дитина вживає спиртні напої, Ваші дії.

А) поясню, як шкідливо це;

Б) Буду слідкувати, щоб це надалі не повторювалося;

В) буду впливати особистим прикладом тверезості;

Г) пораджуся в школі, як мені поступити;

Д) важко відповісти;

3. Чи є тверезість батьків обов’язковою умовою тверезості Ваших дітей: а) так, є, б) ні, не є.

4. Чи вважаєте Ви, що споживання алкоголю і споживання наркотиків має щось спільне? а) так, б) ні;

5. Як часто у Вашій родині вживають спиртні напої? а) раз на тиждень; б) лише у свята, в) щоденно

6. Які причини, на вашу думку, спонукають підлітків вживати спиртні напої? а) цікавість; б) не знають чим зайнятися у вільний час;

в) було незручно відмовитися;

г) хочуть відволіктися від повсякденних турбот;

д) просто так, без будь-якої причини;

е) не розвинені здорові інтереси, немає мети в житті;

7. Що необхідно зробити, щоб алкоголізація не отримали подальшого розповсюдження серед підлітків:

а) профілактичні заходи;

б) більше уваги приділяти дітям в сім’ї;

в) посилити контроль вчителів і підвищити роль школи у виховній роботі;

г) об’єднати скоординувати зусилля сім’ї і школи;

8. Чи достатньо добре проводиться антиалкогольна пропаганда в школі? а) так, досить, б) ні, не достатньо;

9. Чи вважаєте Ви, що вчитель повинен бути непитущим?

а) так, обов’язково, б) немає, є обов’язковим;

10. Чи треба приділяти увагу в засобах масової інформації проблеми підліткової алкоголізації?

а) так, б) ні; б) важко відповісти;

9. Аналіз отриманих відповідей

На перше питання анкети ствердно відповіло 53,6% опитуваних батьків.

Представляють інтерес наміри батьків у тому випадку якщо вони дізнаються, що їх діти споживають спиртні напої (2 питання).

Більшість розуміють, що навіть категорична заборона ще не обіцяє успіху, а головне не заборонити чи залякати, а пояснити, наскільки шкідливе це (69,1%). Візьмуть під контроль дану ситуацію 24,1%, впливають особистим прикладом тверезості 3,7%, порадяться в школі, як вчинити 0,5% і не змогли дати відповідь на поставлене питання 2,6%.

На питання про те, чи є тверезість батьків обов’язковою умовою тверезості їхніх дітей (ВОПРОС3) 73.6% опитаних показали своїми відповідями, що добре усвідомлюють цю залежність, її заперечують лише 26,4% батьків і матерів. Тверезість старших, на думку батьків може дати найбільший ефект. Це перш за все тверезий спосіб життя самих батьків.

Відповідаючи на четверте запитання анкети, батьки, а їх виявилося 85,2% відповіли, що споживання алкоголю і наркотиків нічого спільного між собою не і мають. Це говорить про те, що батьки вважають, що споживання алкоголю не так страшно, як споживання наркотиків.

П’яте питання показало, що 32% в сім’ї беруть спиртні напої раз на тиждень, 17% – щодня.

Велику тривогу висловлюють батьки в зв’язку з посиленням в країні алкоголізації підлітків. Найбільш важливе питання цієї проблеми – чому, які обставини, причини, бути може, випадковості спонукають підлітків захоплюватися спиртними напоями (ВОПРОС6)

Звертає на себе увагу, що за всіма названими показниками більша частина батьків і матерів (49,3%) відповіли «не знають чим зайнятися у вільний час; 25,6% вважають, що у сучасних підлітків не розвинені здорові інтереси, немає мети в житті ; 1,7% – хочуть відволіктися від повсякденних турбот, 10,5% – було не зручно відмовитися, інша частина опитаних респондентів, вважають через цікавість.

Відповіді на питання 7 розподілилися дуже цікавими показниками – по 20% був оцінений кожен варіант відповідей.

Це говорить про те, що батьки зацікавлені в профілактичних і виховних заходи. Їм не байдужа та ситуація, яка складається в сучасному суспільстві у зв’язку з поширення підліткової алкоголізацією.

Восьмий питання показало що батьки вважають наше суспільство, яке не веде в країні, безкомпромісній боротьбі з пияцтвом підлітків. Антиалкогольна робота на думку опитаних (80,4%), проводиться слабо. Вважаю, що проти цієї оцінки не можна заперечити, тому що спостерігається погана організація дозвілля школярів з боку школи.

Важливе питання споживає чи вчитель алкогольні напої (9 питання). Батьки, і їх більшість 79,4% вважають тверезість вчителя важливим фактором виховання, так як, за їхніми спостереженнями, інформація, що дійшла до учнів, що їх учитель вживає спиртні напої, впливає на них дуже погано, зводить на ній всі вчительські вмовляння, заклики і заборони. Тільки 20,6% батьків вважають, що це ніяк не позначається на учнів.

Цікаве думка батьків про те, чи треба приділяти увагу в засобах масової інформації проблеми підліткової алкоголізації (питання 10). Переконані, що прирощення знань та інформації про алкоголізм призведе до формування переконання про шкоду алкоголізму і скорочення числа їх споживачів, майже 70%, батьки дотримуються протилежної думки – «це може сприяти виникненню цікавості і збільшенню числа споживачів спиртного» -10%, решта вагалися що – небудь сказати з даного питання.

 

Висновки

Отже, однією з найбільш актуальних медико-соціальних проблем серед підліткового покоління нашої країни є з’ясування причин, що викликали масове вживання алкоголю серед підлітків.

Це шкідлива звичка, як фактор ризику, справляє негативний вплив на показники здоров’я: її наслідком стало збільшення захворюваності, травматизму, інвалідності, загострення кримінальної ситуації.

Всьому цьому сприяє склалася кризова ситуація в нашій країні, коли діти буквально залишилися забутими, держава фактично відвернулася від потреб підростаючого покоління.

Молодим стало гасло – думати про сьогоднішній день, про своє благополуччя, а не про майбутнє країни і тих, кому в цьому майбутньому має жити.

Підтвердження тому є найширша пропаганда алкогольних напоїв, здійснювана в засобах масової інформації через рекламу; повсюдна доступність, дешевизна алкогольної продукції, продаж її без вікових організацій; відсутність системи заходів у боротьбі з підлітковим алкоголізмом.

Головне гальмо у боротьбі з пияцтвом можна назвати відсутність довготривалої науково обгрунтованої проблеми подолання пияцтва і підліткового алкоголізму, недостатню послідовність і «аритмію» у здійсненні урядових рішень щодо подолання пияцтва, пасивність і формалізм у антиалкогольної роботі державних органів, некомпетентність у боротьбі за тверезість і пасивність громадськості .

«Анкетні дані» опитаних батьків дають певну їжу для батьків. Тому приводу вважаю за потрібне сказати наступне.

По-перше, з існування залежності, про яку йде мова, не слід робити помилковий висновок, ніби правильно чинять ті батьки, які поспішають самі пригостити своїх дітей вином. Формальне участь батьків підлітків з неблагополучних континентів, зрозуміло, ні в якій мірі не є причиною неблагополуччя їхніх дітей – навпаки, неблагополучне розвиток дітей (у чому в свою чергу, багато в чому винні батьки) призводить до того, що діти беруться за чарку самі (в поодинці або у своїй компанії) і просто випереджають батьків. Зрозуміло, що якщо батьки почнуть думати про те, як би не втратити тут першість, а не про те, як краще виховувати дітей то стане тільки гірше.

Попутно відзначу і інше. Вирішальне значення має загальне виховне мистецтво батьків, їх авторитет і вміння впливати на дітей. Відомі випадки, коли «важкі батьки» суворо забороняють своїм дітям пити, палити, грубити старшим і т.д. – Ні заборони, ні стоять за ними побої самі по собі, однак, не допомагають, особистий приклад, навіть якщо він дурний, завжди виховує сильніше слів.

По-друге, аналіз бюджетів часу наочно показує, що у сучасних батьків на виховання дітей залишаються в будні лічені хвилини, не багатьом більше у вихідні дні. В основному діти надані самі собі і вулиці. Ось тому-то, не знімаючи відповідальності за виховання з батьків, доводиться говорити про збільшення ролі та відповідальності школи.

По-третє, зростає роль школи і у зв’язку з посилення негативних явищ у молодіжному середовищі. Без активного і вмілого участі школи у профілактиці соціальних хвороб важко розраховувати на успіх у вихованні здорового, у фізичному і моральному відношенні, молодого покоління.

Вчителі самокритично визнають, що антиалкогольна робота в навчальних закладах ведеться слабко і одностайно відповідають, що всі старшокласники вже знають смак спиртного і з різною періодичністю його споживають.

Страшно безтурботні ті деякі батьки, які вважають, що звернення їх дітей до спиртного «в порядку речей». І все ж більшість батьків, за даними опитування, забороняють дітям споживати спиртні напої, не схвалюють цього, намагаються переконати дітей не доторкатися до алкоголю.

Необхідно виховувати в дитині працьовитість, відповідальність, вміння вести себе – ці якості вбережуть від пияцтва. Виховувати названі якості повинні не тільки батьки, а й вчителі.

 


 

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,745sec