Заняття для вчителів: Психічні стани. Саморегуляція

Тема: Психічні стани. Саморегуляція.

Мета: з’ясувати вплив стресових ситуацій на організм та психіку людини, оволодіти елементарними прийомами релаксації та аутотренінгу, розвивати навички подолання негативних емоційних станів.

Обладнання: запис релаксаційної музики.

Попередня робота. Учителі заповнили анкету, малюнки учнів (без підписів).

Хід заняття

/. Оргмоменпи

Продовж фразу: “Сьогодні я відчуваю …” Мета: уточнення почуттів присутніх.

II. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети, завдань заняття.

Ми не випадково почали зустріч із цієї вправи. Усім відомо, що професія вчителя і важлива, і важка. У повсякденній педагогічній діяльності виникають ситуації, які викликають як позитивні, так і негативні емоції, переживання. Позитивні (приємні) надихають на активність, бажання робити найкраще, а негативні (гнів, агресія, образа, злість, хвилювання) іноді пригнічують, виснажують, призводять до небажання працювати і навіть до депресії. Людина повинна вміти контролювати свій емоційний стан: відволікатися, переключатися або впоратися зі стресовими ситуаціями іншими способами …

///. Робота на тему.

Ми вже досить довго говоримо про стрес, кожен із нас вкладає свій зміст у дане поняття. Тож давайте з’ясуємо, що таке стрес?

Мозковий штурм.

Вправа “Я переживаю стрес, коли …я

Мета: привернути увагу до внутрішнього стану оточуючих, з’ясувати головні стресори для присутніх.

Потім учасникам показують малюнки учнів без підписів, які створювалися після різних уроків. Наголошується на тому, що у повсякденній роботі вчителю необхідно вивчати стан школярів, керувати станом учнів та їх оптимізацією на уроках, регулювати власні стани, коригувати негативні прояви.

Інша справа – проблема станів самого вчителя в процесі організації педагогічної діяльності, зв’язок із професійно важливими якостями особистості вчителя, його поведінкою, особливості взаємодії станів учителя й учнів на уроках, вплив станів учителя на продуктивність його праці.

Слово психолога. Отже, стреси, які виникають у житті, можна уявити як коридори, якими треба пройти: хто швидше, хто повільніше, хто легше, хто важче, однак пройти їх усе одно доведеться. Як впливає стрес на людину? Однак сильний стрес мобілізує, інших – доводить до депресії і навіть до клінічної смерті. Безперервні стреси можуть бути дуже шкідливими для здоров’я, механізми саморегуляції не спрацьовують, формуються хронічні хвороби (розвиваються неврози, порушується сон, знижується імунітет, виникають серцево-судинні хвороби, уражається шлунково-кишковий тракт).

Мозковий штурм

Робота в групах.

Учасники діляться на дві або три групи. Завдання кожній групі: написати “Правила душевної рівноваги”, як зберегти душевну рівновагу у стресовій ситуації.

Практична частина. Вмикається музика, демонструються різні техніки розслаблення.

Вправа “Заспокойте своє тіло”.

Час виконання 3-5 хвилин.

Необхідно викликати напруження м’язів, потім – розслаблення та відчуття теплоти. Спочатку щосили напружте м’язи: стисніть руки, напружте ноги, м’язи живота. Стисніть зуби, напружте обличчя. Потім відпустіть зуби, послабте м’язи, настільки це можливо. Виконайте це три рази. Тепер концентруйте на кожній частині свого тіла, починаючи зі ступні. При цьому говоріть собі “Мої пальці теплі та розслаблені…”

Вправа “Кінг-Конґ.

Положення рук у цій вправі нагадує велику мавпу Кінг-Конга. Руки зігнуті у ліктях перед грудьми, кисті рук не з’єднані, очі прикриті. Дихайте спокійно й рівномірно. Стисніть пальці рук у кулак, напружте всі м’язи рук до болю так, щоб аж тремтіли. Потім розслабте всі м’язи. Руки спокійно падають униз, усі м’язи розслаблені. Повільно вдихніть і видихніть.

Вправа “Місце спокою”.

Сядьте зручно, заплющте очі. Спокійно вдихніть і видихніть. Уявіть собі, що ви пливете на човні по морю, далеко від дому. Усі проблеми й турботи залишилися вдома, ви почуваєтеся вільно, на вас не тисне відповідальність. Ваш човен вільно пливе по хвилях. Ви то піднімаєтеся на хвилі, то опускаєтеся. Ви відчуваєте приємне тепло сонячних хвиль. Ви спокійні і розслаблені. Ви відчуваєте своє дихання: вдих, видих … Теплий, м’який, спокій розливається по всьому тілі. Ви -дедалі спокійніші, вільніші … Ваш погляд зупиняється на маленькому острові. Вас тягне туди, ви там шукаєте спокою, захисту, задоволення. Ваш човен наближається до острова. Уже можна розрізнити рослинність, пальми, пісок. І ось ви сходите на берег. Ви відчуваєте тепло піску -м’якого, приємного. Ви лягаєте і відчуваєте тепло, розслаблюєтеся … Ви вдихаєте пахощі квітів … На губах у вас морська сіль … Ви дивитеся на хмарки й відчуваєте тепло сонця. Тут ваша гавань. Насолоджуйтеся почуттям спокою, впевненості, тепла. Сюди ви можете повернутися будь-коли. Це місце дасть вам упевненості, силу, безпечність.

Попрощайтеся з цим місцем, настав час повертатися в реальність. Повільно розплющуйте очі.

Вправа “Я хочу сказати своєму сусіду …” Учасники говорять один одному щось приємне.

Додаток

Опитувальник психічних станів учителя.

Інструкція.
Просимо Вас оцінити свій стан. Під час оцінювання слід керуватися наступними позначеннями: 0 – даний стан відсутній;

 1. низька вираженість даного стану;
 2. – рівень вираженості нижчий від середнього;
 3. – середній рівень;
 4. – вищий від середнього;
 5. – стан максимально виражений.

  Просимо враховувати, що в опитувальнику представлено тільки один полюс стану.

  Отже, якщо стан відсутній, то дорівнює нулю.

  Відповідаючи, не рівняйтесь ні на кого, в опитувальнику немає ні поганих, ні хороших відповідей і оцінок. Ми вдячні Вам за відповідь.

  Вік    

  Стать    

  Педстаж Предмет

   

  Психічні стани Оцінка

  0

  1

  2

  3

  4

  5

  0

  1

  2

  3

  4

  5

  0

  і

  2

  3

  4

  5

  0

  1

  2

  3

  4

  5

  0

  1

  2

  3

  4

  5

  0

  і

  2

  3

  4

  5

  0

  1

  2

  3

  4

  5

  0

  1

  2

  3

  4

  5

  0

  1

  2

  3

  4

  5

  0

  1

  2

  3

  4

  5

  0

  1

  2

  3

  4

  5

  0

  1

  2

  3

  4

  5

  0

  1

  2

  3

  4

  5

  0

  1

  2

  3

  4

  5

  0

  1

  2

  3

  4

  5

  0

  1

  2

  3

  4

  5

  0

  1

  2

  3

  4

  5

  0

  1

  2

  3

  4

  5

 6. Агресія
 7. Млявість (апатія)
 8. Афект
 9. Неспокій
 10. Хвилювання
 11. Гнів
 12. Сум
 13. Незадоволення
 14. Переляк

   

  1. Невпевненість
  2. Лінощі
  3. Нервозність
  4. Образи
  5. Роздратованість
  6. Втомленість

  7. Нестриманість
  8. Стурбованість
  9. Суворість

   

завантаження...
WordPress: 22.99MB | MySQL:26 | 0,352sec