Заняття для учнів 10-11 класів: Подорож у Країну Спілкування

Тема: Подорож у Країну Спілкування.

Мета: засвоїти поняття “спілкування”, “толерантність”; визначити “бар’єри” спілкування, дослідити вплив позицій спілкування на між особистісне сприйняття; формувати вміння конструктивно будувати взаємовідносини з оточуючими; розвивати комунікативні якості; виховувати толерантне ставлення до поглядів, думок, переконань інших.

Обладнання: торбинка для вправи (наповнення: олівець, кулька, фантик, цукерка, ручка, люстерко, шпилька, фломастер, каблучка, ланцюжок тощо – за кількістю учасників); аркуші паперу, фломастери, м’яч.

Хід заняття

/. Оргмомент (налаштувати учнів на роботу).

Вправа “Торбинка”.

Мета: налаштувати учасників на роботу за темою, активізувати відчуття особистості.

Учасники, сидячі в колі, по черзі витягають із торбинки, не заглядаючи в неї, одну з речей, які там є (цукерка, олівець, ґудзик тощо). Після того, як усі отримали речі, кожен по черзі промовляє одну фразу, іка починається з “Я”, презентуючи те, що дістав із торбинки. Наприклад: “Я – цукерка, я солоденька, смачненька, мене всі люблять …”

I.    Повідомлення теми, мети, завдань заняття.

II.    Засвоєння навчального матеріалу.

Що ж таке спілкування?

Мозковий штурм “Спілкування – це …” (на дошці фіксуються всі апропоновані варіанти).

Учні намагаються дати власне визначення поняття “спілкування” пропонують свої варіанти).

Вправа з м’ячем “Закінчи фразу”.

  • “Я почуваюся невпевнено, коли …”
  • “Мені легко спілкуватися, коли …”

учасники передають по колу м’яч і закінчують фрази, діляться думками щодо процесу спілкування.

Вправа “Засоби спілкування”.

Учасникам пропонують привітатися невербальними засобами, не повторюючись один одного. Потім – вербальними засобами.

Учасники міркують, які існують засоби спілкування; фіксують їх на дошці:

  • мова (слова, вирази, які використовуються при спілкуванні);
  • інтонація (емоційна виразність мови);
  • відстань, на якій відбувається процес спілкування;
  • міміка;
  • жести;
  • поза учасників процесу спілкування;
  • погляд;
  • настрій …

    Робота в групах.

Мета: з’ясувати чинники, які гальмують спілкування і які сприяють продуктивному спілкуванню.

Учасники розподіляються на дві групи (сонце й водаО. кожна група отримує завдання. І групі пропонується написати чинники, які заважають спілкуванню, II групі пропонується написати якості, необхідні для конструктивного спілкування. Потім кожна група пропонує свої варіанти і робиться висновок.

Вправа “Вислухай – поверни”.

Один з учасників розповідає про себе те, що вважає за потрібне (2-3 хвилини). Партнер слухає це і по закінченні повертає все, що почув, у формі “Я – висловлювання”: “Я почув, що ти …” Далі партнери міняються ролями.

Запитання для обговорення:

  • Чи вистачало часу на розповідь?
  • Що відчували, коли слухали й коли переказували?
  • Чи повністю була відтворена інформація?
  • Чи зрозумів партнер, що ви хотіли сказати, ваші почуття?

    Гра “Чарівний стілець”.

Потрібно представити себе так, щоб підкреслити свою неповторність, велику цінність. Стілець чарівний, він висвітлює позитивні якості, гідність людини.

Продовж фразу “Я хочу сказати своєму сусіду”.

Мета: сприяти почуттю єдності групи, зняти напругу і втому, створити гарний настрій.

Учасники продовжують фразу, можна застосувати певні жести, рухи, міміку.

завантаження...
WordPress: 22.79MB | MySQL:26 | 0,339sec