Заняття «Антиреклама сигарет і алкоголю»

Мета:
продовжувати формувати здоровий спосіб життя; розвивати навички критичного мислення і протидії рекламі тютюну та алкоголю; виробляти вміння самостійно застосовувати знання на практиці.

Обладнання й матеріали: папір формату А3, олівці, фарби, фломастери, маркери, ножиці, скоч, клей; зразки друкованої реклами: фотографії вуличної реклами, журнали, фото легенів курця.

Форма проведення: тренінг із психологічним супроводом.

 

Зміст заняття

1)    Знайомство

Вправа «Доброго дня»

Мета: створити доброзичливу атмосферу Та умови для кращого пізнання учасниками одне одного.

Тренер пропонує учасникам презентувати себе за схемою: «Доброго дня, мене звати… і я хочу бути…».

2)    Повторення правил

Назвати правила, що допоможуть продуктивно провести заняття.

3)    Повідомлення теми, мети, епіграфу уроку

Учитель. Найцінніше у людини — саме життя. Життя — це багатство, дане кожному з нас батьками. Дуже хочеться, щоб воно було красивим і щасливим. А для цього потрібно мати міцне здоров’я. Невипадково в народі побутують такі прислів’я: «Гроші загубив — нічого не загубив, здоров’я загубив — усе загубив», «Здоров’я не купиш», «Яким буде ваше здоров’я й життя, залежить від вас самих».

Проблема тютюнокуріння і алкоголю не нова і широко висвітлена в науковій медичній літературі. Проте дедалі частіше вона привертає нашу увагу. Пропаганда здорового способу життя, мабуть, недостатня, адже на кожному кроці ми зустрічаємо курців і молодих людей із пляшкою пива.

Мені зараз спадають на думку слова геніального лікаря й філософа Авіценни: «Головним скарбом життя є здоров’я, і щоб його зберегти, потрібно багато знати». Давайте ці слова візьмемо епіграфом нашого заняття.

4) Визначення очікувань учасників Вправа «Берег надій»

Мета: виявити очікування учасників від проведеного заняття.

Тренер роздає стікери у формі корабликів, учасники пишуть на них свої очікування і наклеюють на плакат «Берег надій» (намальована річка і берег), озвучуючи написане.

5) Виступи учнів

Учитель. Дуже часто на заняттях ви виконували вправу «Уявіть себе лікарем». Лікарі традиційно вважаються надійним джерелом інформації з питань здорового способу життя. Ось і зараз перед вами виступлять ваші однокласники в ролі лікарів з інформацією про шкідливість тютюну та алкоголю.

Лікар-пульмонолог.
Людина, яка починає курити у шкільному віці, скорочує собі життя на 15—20 років. Одна викурена цигарка вкорочує життя на 7 хв. Від однієї цигарки утворюється до 2 л диму, в якому міститься до 3 млрд шкідливих речовин, зокрема канцерогенних (сприяють виникненню ракових пухлин).

Отруйною речовиною тютюнового диму є нікотин. У мить затягування на кінці цигарки температура сягає 600— 700 °С, там відбувається суха перегонка тютюнового дьогтю, у якому містяться речовини, що можуть призвести до раку губи, слизової оболонки рота, стравоходу шлунка, підшлункової залози, кишечника, нирок, легенів. Нікотин дуже швидко всмоктується в кров, циркулює по судинах і спричиняє спазм артерій, що створює умови для виникнення інфаркту міокарда.

Кров із нікотином надходить до всіх органів, збуджує нервові центри головного мозку, а потім пригнічує їх. Серцеві скорочення прискорюються, серцевий м’яз виснажується. Виникає постійний внутрішній стрес, і людина стає знервованою. У неї може розвинутися гіпертонічна хвороба. Постійне куріння призводить до тютюнової залежності: звичка курити після сну, після їжі для покращення настрою.

Куріння в компанії по колу, піднімання «бичків» сприяють розповсюдженню інфекційних захворювань, зокрема туберкульозу. Нині туберкульоз в Україні є епідемією.

Дуже шкідливе так зване пасивне куріння, коли сама людина не курить, але перебуває в задимленому середовищі. Є дані про те, що перебування-протягом 8 год поруч із курцем рівнозначне викурюванню 6 цигарок. Таке становище майбутньої
дитини у матері-курця: курить мати — пасивно курить її дитина. Така дитина, як правило, народжується з хронічними хворобами різних систем органів.

Діти часто починають курити через пустощі, наслідування, не думаючи про тяжкі наслідки. До того ж таким дітям важко навчатися в школі, адже діти, які курять, не можуть зосередитися на навчальному матеріалі, мають погану пам’ять.

Куріння надзвичайно шкідливе для дівчаток. Порушуючи живлення органів і тканин, воно призводить до розвитку істотних змін в організмі дівчини. Голос стає грубим, неприємним, шкіра втрачає свіжість та еластичність. З’являються ранні зморшки.

Учитель. Правильно, усе сказане також підтверджують вислови відомих людей про куріння: «Тютюн завдає шкоди, руйнує розум, отуплює цілі нації» (О. де Бальзак).

Лікар-нарколог. Алкоголь — це отрута. Хай би як його ховали за яскравими етикетками на пляшках, хай би як він вигравав у келихах — алкоголь шкодить організмові. Корисним спирт є лише для зовнішнього застосування, коли знешкоджуються мікроорганізми спиртовими настойками зеленки чи йоду. Вживання 500 мл 40 % алкоголю призводить до загибелі 1 млн нервових клітин, які вже не відновлюються. У людини, яка постійно вживає алкоголь, поступово настає розумова неповноцінність (деградація), знижуються або зникають різні види чутливості, уповільнюються рефлекси. Через ураження мозочка виникає хитка хода.

Алкоголь грубо руйнує клітини серцевого м’яза, відбираючи кисень. М’яз швидше слабне, погано скорочується, розвивається серцева недостатність, коли серце вже не може викидати потрібну організмові кількість крові.

Спиртні напої піднімають настрій при вживанні, але це підступний настрій. Механізм дії спирту полягає в тому, що він знімає гальмування кори головного мозку. Тому при сп’янінні людина може вчинити будь-який злочин, навіть самогубство.

Систематичне вживання міцних алкогольних напоїв спричиняє небезпечне захворювання — алкоголізм, для якого характерні паталогіч-ний потяг до спиртного, поступовий розлад фізичного і психічного здоров’я. Хворі на алкоголізм стають кволими, малоініціативними, у них порушується сон і взагалі зникає інтерес до життя. Арабський письменник XII ст. Абуль-Фарадж писав: «Вино повідомляє кожному, хто його п’є, чотири якості. Спочатку людина стає схожою на павича — вона пишається, її рухи плавні та величаві. Потім набуває рис мавпи і починає з усіма жартувати й загравати. Згодом стає схожою на лева — пихата, горда, впевнена у своїй силі. Та наприкінці перетворюється на свиню і валяється в грязюці».

Учитель. Ви прослухали виступи спеціалістів, а зараз хочу звернутися до сумних даних статистики. Слово надається спеціалістам зі статистики.

1-й статист. Тютюнокуріння мовою цифр:

 • Смертельна доза нікотину для людини — 50—75 мл. Викурюючи 20—25 цигарок на день, людина отримує смертельну дозу. К\гець живе на 6—8 років менше, ніж його ровесник, який не курить. Причина одна — надзвичайно велика небезпека для здоров’я.
 • Масове куріння спричиняє виникнення, розвиток та ускладнення перебігу багатьох захворювань майже в третини населення Землі.
 • Курці щороку викидають в атмосферу 720 т синильної кислоти, 384 тис. т амоніаку, 108 тис. т нікотину, 600 тис. т дьогтю, понад 550 тис. т чадного газу та інших складових тютюнового диму.
 • Загальна маса недопалків, кинутих на вулиці, сягає 2,52 млн т.
 • Щорічно в світі від куріння гине 54 млн осіб.
 • Учень,якийкурить,робитьу1,5ра-за більше помилок, ніж до того, як почав курити.
 • Кількість серцевих скорочень під впливом куріння збільшується на 30—40 уд./хв.
 • Кожна цигарка містить 15 різних канцерогенних речовин, що викликають рак.

 

 

 • Легені людини, яка викурює пачку цигарок щодня впродовж року, містять 1 л смоли.
 • Кожна викурена цигарка вкорочує життя на 8 хв.

   

 • Причиною 19 % усіх пожеж із людськими жертвами є непогашена цигарка.
 • 90 % курців визнають, що хотіли б кинути курити.

  2-й статист. Про алкоголь мовою цифр.

 • У жінок алкоголізм розвивається в 3—5 разів швидше, ніж у чоловіків. Як правило, 87 % дітей алкоголіків також мають залежність від спиртного. Кожна третя смерть на Землі — від алкоголю.
 • 5 % усіх смертей у світі серед молоді віком від 15 до 29 років спричинені вживанням алкоголю.
 • Кожна 4-та смерть європейського чоловіка віком від 15 до 20 років пов’язана з алкоголем.

  •    Щороку в Європі помирає від причин, зумовлених алкоголем, близько 55 тис. молодих людей.

  • Від алкогольної залежності в світі страждають 140 млн осіб, в Україні — 1 млн.
  • У стані алкогольного сп’яніння відбувається: 20 % побутових травм, 40—60 % дорожніх травм і пригод, 50 % усіх тілесних ушкоджень, 20 % виробничих травм.
  • Куріння — велике лихо. Птахи гинуть, якщо до їхнього дзьоба піднести паличку, змочену в нікотині. Для людини смертельна доза становить 2—3 краплі нікотину.

   6) Руханка «Світлофор»

   Учасники стають у коло один за одним. Завдання учасників полягає у тому, щоб:

   •    присісти,коли вони почують
   слово «червоний»;

   •    іти по колу і плескати в долоні, коли
   тренер промовить слово «зелений»;

   

  • стати прямо і підвести руки вгору, якщо тренер скаже «жовтий».

  7) Викладання практичної роботи Проект «Антиреклама тютюну й алкоголю»

  Учитель. Ми обговорили важливу інформацію про наслідки шкідливих звичок. Кожна людина робить свій вибір залежно від власного досвіду, умінь і навичок. Але важко утриматися від куріння, вживання алкоголю, якщо бачиш яскраву рекламу, яка закликає: «Хочеш провести гарно час і розслабитися — то випий або закури». Чому реклама впливає так на людей? Давайте порівняємо, що показують у рекламі сигарет і алкоголю, а що приховують? Висновки зробите самі.

  Учні об’єднуються у 4 групи (психологи, журналісти, художники, рекламісти).

  Завдання групам

  Для групи «Психологи» — проаналізуйте рекламу цигарок, пива або іншого слабоалкогольного напою. Коротко опишіть її зміст. Знайдіть у ній «пастки» для молоді.

  Для групи «Журналісти» — напишіть статтю на тему «Скільки коштує шкідлива звичка». Підрахуйте, скільки коштів витрачає той, хто викурює пачку цигарок за день, тиждень, місяць, рік, 10 років. Що можна придбати на ці гроші для розвитку здоров’я?

  Для групи «Художники» — створіть антирекламу тютюнового чи алкогольного виробу.

  Для групи «Рекламісти» — придумайте слогани (короткі повідомлення) про шкоду куріння та вживання алкоголю, які можна розмістити на упаковках цигарок і слабоалкогольних напоїв, щоб вони надихали підлітків відмовитися від куріння та вживання алкоголю.

  (Презентація роботи груп. Обговорення.)

  Учитель. Боротьба з курінням передбачає збереження здоров’я людини й забезпечення її довголіття. За останній час понад 30 млн курців світу позбулися цієї звички. Сподіватимемося, що в майбутньому всі люди усвідомлять шкідливість тютюну й алкоголю і відмовляться від їх вживання. За результатами останніх досліджень соціологів, куріння втрачає своє значення для підлітків як спосіб мати «розкішний вигляд» та «поводитися, як дорослі».

  Насамперед поважають того, хто має власну думку, силу волі, а не того, хто не усвідомлено приєднується до натовпу. Той, хто зуміє сказати «ні», тобто протистояти тиску групи, викличе повагу друзів, адже він справді виявить себе як незалежну особистість.

  Учень. Використовуючи знання й уміння, отриманні на заняттях спецкурсу «Школа проти Сніду», ми робимо усвідомлений вибір між здоров’ям і шкідливими звичками. Ми вибираємо здоров’я, а тому даємо відсіч тютюну, алкоголю та виробам із них.

  8)    Зворотній зв’язок

  Учитель. Повернімось до наших очікувань. Чи справдилися вони? Якщо ви згодні зі своїм товаришем — то нехай ваші кораблики пристануть до берега. А якщо «ні», вони ще довго плаватимуть бурхливою річкою життя, аж доки ви усвідомите важливість формування здорового способу життя.

  9)    Домашнє завдання

 1. Складіть сенкан зі словами: тютюн, алкоголь, реклама, антиреклама.
 2. Підготуйте повідомлення на тему «Причини і наслідки вживання наркотиків».

  10)    Прощання

Узятися за руки і разом сказати: «Шануймося, бо ми того варті!».

завантаження...
WordPress: 22.92MB | MySQL:26 | 1,079sec