Замітка в газету типу роздуму про вчинки людей

Тема. Замітка в газету типу роздуму про вчинки людей

Мета: поглибити знання учнів про публіцистичний стиль та його жанри; навчити писати замітку про вчинки людей типу роздуму, дотримуючись вибраного стилю; виховувати інтерес і повагу до видатних постатей української історії(літератури), бажання бути схожими на них.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і навичок.

Хід уроку

 Організаційний момент

Ознайомлення шестикласників з темою, метою і завданнями уроку

Актуалізація мотиваційних резервів шестикласників

Перед тим як розпочати написання замітки, учитель ознайомлює учнів з таблицею.

Назва стилю Жанри, в яких стиль реалізується Мета мовлення Сфера уживання Мовні особливості стилю
Публіцистичний Виступ

Нарис

Стаття

Замітка

Фейлетон

Інтерв’ю

Памфлет

Обговорення, відстоювання і пропаганда важливих ідей Громадсько-політичне життя Суспільно-політична лексика, емоційно забарвлені слова, риторичні запитання; тон мовлення пристрасний, оцінний (іронія, захоплення, гнів)

 

Підготовча робота до складання замітки типу роздуму про вчинки дітей.

 

Бесіда

  • Що нового ви дізналися про публіцистичний стиль?
  • Назвіть види висловлювань публіцистичного стилю.
  • Які бувають замітки за змістом?

 

Ознайомлення учнів зі зразком замітки.

Не відкладай на завтра…

У Миколи Л. у зошиті помилки. А йому – хоч би що.

«Коли ж ти їх виправиш?» – питає Оксана, староста класу.

«А, потім, завтра», – відповідає Микола.

«Завтра», Миколо, стає дуже поганим днем, коли на нього відкладати сьогоднішню роботу (Дмитро Кузняк, учень 6 класу)

Про який випадок розповідається у замітці? Чи є у вас у класі такі Миколки? Що б ви порадили учню?

 

Словникова робота.

Лаконічний – короткий, стисло виражений, небагатослівний. Позитивний – схвальний, ствердний. Критичний – пов’язаний з критикою, тобто аналізом явища з метою його оцінки, виявлення недоліків. Публікація – те, що надруковано. Етика – норми поведінки, моральні правила.

 

Завдання.

Прочитати замітки із шкільної стінгазети. Яка з них є позитивною, а яка критичною? Яку мету ставили перед собою автори кожної замітки? Визначте тему й основну думку обох заміток.

Краса і користь

   На шкільному подвірї зявилися дві стрункі берези. Неначе в казці: прийшли учні останнього понеділка уранці до школи, а їх вітають лагідним шелестом білокорі деревця.

Проте для членів гуртка «Юний садівник» поява берізок біля школи аж ніяк несподіваною не була. Це ж бо вони, гуртківці, разом із учителем біології Людмилою Іванівною, яка вже другий рік керує роботою гуртка, у суботу саджанці привезли і гарні деревця посадили.

   Шкільне подвір’я від того ніби повеселішало, стало ще кращим і привітнішим. Усім краса, а гуртківцям користь – навчилися дерева садити! (Владислав Володимирович)

Соромно!

   У шкільній майстерні останнім часом хтось вибиває шибки. Завгосп спіймав на гарячому Петренка Олексія. Батькам хлопця доведеться сплатити чималу суму, адже розбито скло у шести вікон.

 

Слово вчителя.

Неабияке значення для заміток має влучний заголовок, який розкриває провідну думку і вже сам по собі викликає інтерес в читачів. Для заголовків використовуються окремі речення чи словосполучення допису, в яких зосереджена суть змісту чи заклик до чогось: «На них рівняйтесь!», «Приходьте в фотостудію!», «Разом веселіше».

Де взяти матеріал для замітки? Його можна щоденно назбирати чималу кількість, якщо ви будете спостережливими та уважними до оточуючих. Підготовка до занять, дбайливе й охайне виконання домашніх завдань, чергування в класі, гурткова робота.

 

 

Завдання .

Скласти текст критичної замітки до шкільної стінгазети, поклавши в основу розповідь про одну з наведених ситуацій. Не забувати про переваги іронічного підтексту.

  1. Коли до виходу на сцену залишилось зовсім мало, Сергій відмовився декламувати вірш.
  2. Усі учні класу з’явилися на суботник. Лише Олег Ткач проспав.
  3. Під час роботи над заміткою «Перевірка стану підручників» з’ясували, що двоє шестикласників не обгорнули книжки.

 

Прочитати замітку. Що робить її опублікування невиправданим? Пояснити значення слова тактовність, у разі потреби звернутись до словничка. На основі  ситуації,  викладеної в замітці, створити новий текст, застосувавши іронічний підтекст.

 

Нечупара

Василь Іванов забуває вмиватися та мити руки. Він і так рудий та веснянкуватий, а то, уявіть собі, ще й бруд під носом. Глянеш на нього – точнісінько пес Рябко, що заліз у реп’яхи. Такий же кудлатий. Василь не товаришує ні з ким, ні з розчіскою. Мотається по вулиці як скажений Рябко. Невже він не розуміє, що оте ластовиння й так йому не до лиця, а Василь ще й додає неприємного враження плямами на обличчі та на руках. (Степан Мазепа) 

 

Підсумок уроку.

Домашнє завдання.

Скласти замітку на самостійно обрану тему.

завантаження...
WordPress: 22.78MB | MySQL:26 | 0,311sec