Займенник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Розряди займенників

Тема. Займенник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Розряди займенників

Мета: повторити й поглибити знання учнів про займенник як частину мови, його морфологічні ознаки; з’ясувати, яку синтаксичну роль виконує займенник у реченні, які існують розряди займенників за значенням; удосконалювати вміння учнів знаходити займенники в тексті, визначати їх розряд за значенням; розвивати навички творчого використання мовних засобів;  виховувати в учнів  за допомогою мовленнєво-комунікативного  дидактичного матеріалу помічати  красу рідної мови, усної народної  творчості, художнього слова.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку

Організаційний момент.

Повідомлення теми, мети, завдань уроку

На попередніх уроках ви вивчали СЗЧМ: іменник, прикметник, числівник.

Сьогодні ми познайомимось ще з однією частиною мови. А ось назву її ви мені самі назвете, відгадавши загадку .

Є добрий друг в іменника,

Числівника й прикметника.

Як звуть його-секрет.

Така ось арифметика.

Як втомляться іменники

У реченнях стояти,

До себе звуть їх,

Від втоми врятувати.

Бесіда

-Що це за частина мови?

-Чому вона називається саме займенник?

-Які іменні частини мови вона замінює?

Спробуйте сформулювати тему нашого уроку.

 

Мотивація навчальної діяльності

«Я-редактор»

Відредагуйте текст. Замініть, де потрібно, іменники займенниками

Весна – це чарівність. Летить весна  над землею з пролісками, сон-травою, фіалкою, мати-й-мачухою. Заплітає різнобарвний яскравий вінок. Сонячні промені відсвічуються у вінку теплими кольорами. Пробуджується  природа, оживає, буяє ніжною зеленню. Тягнуться до сонця своїми рученятами провісники весни – проліски. Стоять проліски тендітні, ніжні і водночас велично замріяні.

– З якою метою вживаються займенники в мові?

Слово вчителя

Дійсно, наша мова була б нудна і некрасива, коли б ній не було займенників. Адже займенники з успіхом замінюють іменники, прикметники, числівники, уникаючи повторів.  Російський лінгвіст Олександр Реформатський про займенники писав так: вони, “як запасні гравці на футбольному полі чи “дублери” в театрі, виходять на поле, коли вимушено “звільняють гру” повнозначні слова”.

 Актуалізація опорних знань

Бесіда

– Що ви знаєте про займенник?

– Наведіть приклади займенників.

Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу в процесі практичної роботи

 

Казка про займенник

 

…У казковому лісі на просторій зеленій галявині жили собі займенники. Їх було багато, і всі такі різні. Тому часто сперечалися, а інколи навіть до бійки доходило.

Одного разу проходив тим лісом чарівник. Дивиться – якісь дивні створіння на галявині, і не в настрої. Одні сваряться, а деякі сидять і сумують.

– Хто ви? – запитав чарівник. –І що трапилось?

– Щось!

– Нічого!

– Казна – що! – навперебій почали вигукувати займенники.

– Стривайте! Хто мені пояснить, що тут діється?

– Кожний!

– Сам!

– Хтось!

– Ніхто!

– Той!

– Цей!

– Абихто! – знову один поперед одного закричали займенники.

– Хай говорить хтось один. Хто тут головний?

– Я! Він! Кожний! Всі! – почулося на галявині.

– Зрозуміло, ви не можете помиритися, бо не можете поділитися. Цій біді ми зарадимо. – Чарівник махнув своєю паличкою – і перед здивованими займенниками виріс чудовий будинок з 9 кімнатами. Удруге махнув – перестали сваритися займенники і почали охоче спілкуватися.

– Ану ж скажіть, як помирив чарівник займенники?(поділив на розряди).

Давайте з вами уважно подивимося на цей будинок і скажемо, хто живе в кожній кімнаті.

 Робота зі схемою «Займенник»

 

 

 

 

 

Творче моделювання .

Відновити й записати прислів’я, дібравши їхнє продовження з другої колонки. Знайдіть займенники, визначте їх синтаксичну роль.

Навчай інших -………………………..того за плечима не носити

Хто багато робив,……………то вона од тебе на сажень.

Хто знання має,……….що на обидві руки кує

Чого навчишся -………..того й Іван не буде знати

Добре тому ковалеві,………і сам навчишся

Як одступиш від грамоти на аршин,….тому треба мало спати

Хто хоче багато знати,….той і багато знає

Чого Івась не навчився,…той мур зламає

 Висновок: займенник може виступати  головним і другорядним членом речення.

 Дослідження-відновлення.

 Спишіть, уставляючи замість крапок потрібні займенники. Визначте їхній відмінок, рід, число. Зробіть висновки.

  1. З … подвір’я виглядали цілими сім’ями пожильці (О. Гончар). 2. … рідний край збирає урожай (М.Рильський). 3. На захист …, улюблена Вітчизно, постануть … сини (М. Бажан). 4. Лаври стоять зачаровані,…, листок не тремтить (Леся Українка).

Для довідок: 1. Кожний. 2. Мій. 3. Твій, всі, твій. 4. Жоден.

 

Закріплення вивченого матеріалу.

Відгадування загадок (усно)

  1. Я спереду і я ззаду, а посередині назва породи коня. Разом буде назва країни.
  2. Які два займенники псують шляхи?
  3. Який особовий займенник передається на письмі однією буквою?
  4. Додавши до особового займенника першої особи множини один звук, перетворіть його на антонім до слова війна
  5. Як за допомогою трьох займенників можна зробити руки чистими? (Вимити)

Для довідок: 1. Японія. 2. Ями. 3. Я. 4. Мир. 5. Вимити

 Підведення підсумків.

Вправа «Ланцюжок»

Учні по черзі задають один-одному питання з вивченої теми.

Домашнє завдання.

На вибір

  1. Записати українську народну пісню (або уривок), підкреслити займенники.
  2. Виписати 6-8 приказок із займенниками.
  3. Скласти казку або вірш про займенник.

Індивідуальне завдання. Підготувати повідомлення на тему « Вживання пошанного Ви»

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,762sec