Загальні хімічні властивості металів

Тема : Загальні хімічні властивості металів.

Мета : систематизувати відомості про хімічні властивості металів, усвідомити хімічну функцію металів як відновників; пояснити хімічну активність металів в залежності від їх місця у витиску вальному ряді металів по відношенню до води,кислот, солей; навчити використовувати ряд активності металів для пояснення і прогнозування можливості перебігу реакцій між металами і розчинами; формувати вміння складати рівняння хімічних реакцій, що характеризують хімічні властивості металів; виховувати акуратність під час оформлення записів.

Обладнання і матеріали: ПС, ряд Беккетова,таблиця розчинності, зразки металів ( натрій, калій, магній, кальцій, залізо, мідь, цинк), сульфатна кислота, фенолфталеїн, солі (натрій хлорид, кальцій хлорид,барій хлорид, купрум хлорид), хімічний посуд.

Форми роботи:бесіда, пояснення, хімічний диктант, демонстрація, перегляд відео фрагментів.

Тип уроку:комбінований

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Написання хімічного диктанту.

Хімічний диктант

  1. Яким металом можна заморозити воду?(ртуттю).
  2. Метал, що найкраще проводить електричний струм.( срібло)
  3. Найважчий метал (осмій)
  4. Скільки елементів-металів містить ПС? (88)
  5. Який хімічний зв’язок характерний для металів?(металічний)
  6. Які типи кристалічних граток характерні для більшості металів? (кубічна-гранецентрована, гексагональна,кубічно-обємоцентрована)
  7. Назвіть найбільш поширені в земній корі метали ( алюміній-8,13%, залізо-5%, кальцій -3,63%)
  8. Які метали утворюють самородки? (платина, золото, срібло- малоактивні метали)
  9. Природні мінеральні утворення, з яких технологічно можливо й економічно вигідно добувати метали – …..( руда)

10. Чим пояснюється легкість віддавання електронів металами? ( малою кількістю електронів на останньому енергетичному рівні, а також віддаленістю зовнішнього електронного шару від ядра атома)

ІV. Вивчення нового матеріалу. Бесіда. Отже, ви знаєте, що на зовнішньому енергетичному рівні у металічних елементів знаходиться невелика кількість електронів (1-3) і ці електрони легко відриваються від атомів. Тому вони проявляють відновні властивості. Основний процес, що характеризує хімічні властивості металів можна записати так:                 Ме0 – ne =Ме+n  . Повторення правил ТБ під час роботи з розчинами кислот, лугів,нагрівними приладами.

  1. 1.     Взаємодія металів з неметалами. (Пояснення вчителя )Метали реагують з багатьма неметалами. Найбільш енергійно вони реагують  з киснем, сіркою, галогенами. (Вчитель пояснює, записує рівняння реакцій, зазначає ступені окиснення  елементів , визначає з учнями яка речовина окислюється, а яка відновлюється)

А) взаємодія магнію з киснем(На вогнетривку  плиточку насипається порошок магнію і підпалюється  сірником.)

2Mg + O2=2MgO

Б)Взаємодія заліза із сіркою (суміш порошкоподібного заліза і  тонко розтертої сірки  насипається на вогнетривку плиточку у вигляді конуса, для ініціювання реакції розжарену скляну паличку підносять до вершини конуса. Fe +S=FeS

В)взаємодія Алюмінію з йодом ( суміш порошкоподібного алюмінію та тонко розтертого йоду висипається на вогнетривку плиточку у вигляді конуса, для ініціювання реакції на вершину конуса піпеткою капають краплину води)   2АІ + 3І2 =2 АІ І3

Отже , в загальному вигляді:

Ме0               +           неМе0         =      Мe +nнеМе  n

Відновник                             окисник                       сіль безоксигенової кислоти

  1. 2.     Взаємодія металів з водою. Одні метали легко вступають у реакцію з водою,  інші реагують при нагріванні, а деякі  з водою не взаємодіють.

А) взаємодія лужних металів з водою.( вчитель наголошує про  високу активність цих металів ) (натрій, калій)

Б) взаємодія лужноземельних  металів з водою ( можна додати фенолфталеїн) ( магній, кальцій)

В) взаємодія неактивних металів з водою ( мідь) ( увага звертається на відсутність реакції)

Отже, висновок ( учні заповнюють таблицю, а потім пишуть конкретні рівняння реакцій взаємодії металів з водою і позначають  в кожній реакції окисник або відновник)

«Взаємодія металів з водою»

Метали Взаємодія з водою
Лужні метали і Са та Ва Ме0 + НОН =Ме+п (ОН)п + Н2
Mg, Al,Mn,Zn,Cr,Fe,Ni,Pb Ме0 + НОН    t         Ме +п О  -2 + Н2
Cu,  Ag ,  Au З водою не взаємодіють

 

 

 

  1. 3.     Взаємодія металів з кислотами.  Вчитель пропонує учням спрогнозувати проходження таких реакцій:  

Сu + H 2 SO 4  =            Mg  + H 2 SO 4  =           Zn + H 2 SO 4  =              Учні пригадують ряд Беккетова і прогнозують .

Проводиться демонстрація дослідів ( можна використати «Віртуальну лабораторію»)

Демонстрація на комп’ютері відео фрагменту «Взаємодія нітратної кислоти з металами», робиться відповідний висновок про особливі властивості цієї кислоти.

  1. 4.     Взаємодія  металів з солями.  («Віртуальна лабораторія» або демонстрація)
  2. 5.     Забарвлення полум’я йонами різних металів. ( Використовують  солі натрій хлорид, кальцій хлорид,барій хлорид, купрум хлорид. Результати фіксують в робочому зошиті)

 V. Підсумок уроку. 1.Що нового дізналися? 2.Яких навичок набули? 3.Що сподобалось на уроці? 4.Що викликало труднощі?

VІ. Домашнє завдання.

Поміркуйте :

1.Як можна одержати хлорид платини ( слід подіяти на метал  «царською горілкою» – сумішшю хлоридної та нітратної кислот)

2. Чому літій не може потонути ? (він у двічі легший за воду)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

21 (108.5 KiB, Завантажень: 23)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок 21 (47.0 KiB, Завантажень: 45)

завантаження...
WordPress: 22.83MB | MySQL:26 | 0,322sec