Загальна характеристика звукового складу української мови. Стилістична роль звуковідтворення в художніх текстах

Тема уроку: Загальна характеристика звукового складу української мови. Стилістична роль звуковідтворення в художніх текстах.

Мета уроку: познайомити учнів із загальною характеристикою звукового складу української мови; розкрити стилістичну роль звуковідтворення в художніх текстах; виховувати любов до рідного слова.

Обладнання: опорна схема, текс вірша, тексти стилів мовлення.

Тип уроку: формування і закріплення умінь і навичок.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Робота в групах (дати відповідь на поставлені запитання)

 

І група

ІІ група

1. Що таке мовний стиль ?

2. Які ви знаєте стилі писемного мовленя?

3. Які особливості має стиль художньої літератури7

4. Що вам відомо про особливості наукового стилю?

1. Які стилі має сучасна українська мова?

2. Які стилі усного мовлення ви знаєте?

3. Якими є особливості офіційно-ділового стилю?

4. Які характерні ознаки публіцистичного стилю?

 

  1. 1.      Встановити, до якого стилю мови належать наведені уривки, охарактеризувати мовні особливості кожного з них.

 

Дорога Олено Леонідівно!

Від усього серця вітаємо Вас зі славним ювілеєм! Ваша невтомна і плодотворна праця, Ваша невичерпана енергія і принциповість завжди викликали і тепер викликають нашу глибоку повагу, любов і довір’я до Вас. Для всіх нас Ви стали прикладом того, якою повинна бути людина. Висловлюючи свої найкращі почуття, поздоровляючи, ми бажаємо Вам міцного здоров’я, щастя, нових творчих успіхів у Вашій невтомній, благородній діяльності.

З глибокою повагою Ваші колеги.

 

Мені було дванадцятий рік, я стала ходить до дівчат таких, як я.

У Пелипівку порадимося, спечемо калиту, спечем коржа, а на коржі дирочки.

Того коржа почепемо на шнурочок, натрусимо сажі в мисочку, ту сажу розколотим. Прийде дівчина, я тою сажею по морді ляп. Як не засміється, то вийде заміж…

Записано від В. Й. Ковальчук, жителька

села Неновичі Сарнівського району Рівненської обл..

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Повідомлення теми, мети уроку.

ІV. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.

  1. 1.                                 Слово вчителя.

Фонетика (походить від грецького слова phonetіkos –«звуковий») –це розділ мовознавства, який вивчає звуковий склад мови.

Фонетика української мови розглядає звукову систему саме цієї мови, вивчає умови творення звуків, їх класифікацію, зміни та чергування. Що з ними відбуваються.

Основним об’єктом вивчення фонетики є звуки, які вважаються найменшими одиницями мовного потоку. Самі по собі звуки не мають ні лексичного, ні граматичного значення (наприклад, [п], [р],[в],[ж],[х] ), але вони є матеріалом для творення слів та їх значущих частин. Наприклад, названі звуки вживаються в словах папір, риба, весна, жатва, хліб. Крім того, за допомогою звука можна змінити значення слова. Наприклад: кіт – кит, стіл – стіг, пісня – пісна.

Слова можуть складатися з одного, двох або більше звуків.

–                                             Які частини мови записані на дошці?

а, і, та, йсполучники;

у, на, до, з –прийменники;

но, то, бо –частки.

З двох звуків можуть складатися самостійні частини мови.

Наприклад: я, ми, ти, ви.

 

2. Робота в парах. Записати самостійні слова (по 10 слів), які складаються з більшої кількості звуків.

 

3. Фронтальна бесіда.

–                     На які дві основні групи поділяються звуки за участю при їх утворенні голосу і шуму?(голосні і приголосні);

–                     Які звуки називаються голосними? Назвати їх?

 

Голосні у слою чергу поділяються на лабіалізовані та нелабіалізовані.

Лабіалізовані –в утворенні яких активну участь беруть губи: [о],[у].

Нелабіалізовані: [а],[е], [и],[і].

В утворенні приголосних звуків беруть участь і голос, і шум.

Схематично це можна зобразити так:

 

Приголосні

 

Шумні Сонорні (м н л р в н’ л’ р’)

 

Дзвінкі Глухі

б д д’ з ж дж з’ дз дз’ ґ г ж п т т’ с ж ч с’ ц ц’ к х ш ф.

 

4                   Дати характеристику голосних звуків в словах:

Дзвіночки, радісний, кличуть, школа, легко, ідеться.

 

V. Закріплення нового матеріалу.

1. Колективна робота.

З даного тексту виписати слова, які складаються із 1-2 звуків, пояснити, які це частини мови.

Нема в журавки журавля

 

Ой, у долині край села,

Де рута, м’ята і калина,

Коло дзвінкого джерела

стояла хата удовина.

 

На ті зелені береги

Завжди журавлики вертали,

Своє гніздечко берегли,

Малих літати научали.

 

Ой у долині край села

Ударив постріл на світанні,

І горді крила журавля

Упали в сивому тумані.

 

А хмара сонце застеля,

А чорний ворон хижо кряче

Нема в журавки джерела

Сидить вона і гірко плаче

 І. Бердняк

 

VІ. Домашнє завдання.

Поставити подані іменники в родовому відмінку однини та називному множини: вода, море, вишня, верба, крихта, мама, мати, молитва, пісня, плахта, пшениця, скирта, тисяча, жінка, хатка, кишеня. 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Загальна характеристика звукового складу української мови Стилістична роль звуковідтворення в художніх текстах (21.0 KiB, Завантажень: 1)

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,326sec