Загальна характеристика основ. Використання основ: Са(ОН)2

Тема. Загальна характеристика основ. Використання основ: Са(ОН)2                  (гашене вапно), NаОН (їдкий натр), NН4ОН (мінеральні добрива, прання, виведення плям, засіб для чищення). Перша допомога при опіках та отруєнні основами.        

 Цілі : поглибити знання учнів про різноманітність основ та їх властивості; розвивати вміння складати рівняння хімічних реакцій та розв’язувати розрахункові задачі на прикладі хімічних властивостей лугів; удосконалювати вміння спостерігати та робити висновки під час проведення демонстрації; повторити правила техніки безпеки під час роботи з кислотами та лугами; виховувати працелюбність, самостійність, наполегливість, інтерес до предмета.

Обладнання та матеріали: таблиця розчинності, штатив із пробірками, розчини натрій гідрооксиду, кальцій гідрооксиду, амоній гідрооксиду, індикатори, картки для повторень правил техніки безпеки під час роботи з лугами.

Хід  заняття

     І. Організаційна частина

     ІІ. Актуалізація знань учнів

Експрес – опитування

1. Пригадайте класифікацію речовин за складом.

2. Які ви знаєте складні речовини?

3. Пригадайте класифікацію оксидів.

4. Які речовини відповідають кислотним оксидам?

5. Які речовини відповідають основним оксидам?

7. Пригадайте, як реагує вода з лужними та лужноземельними металами?

8. Як називаються утворені речовини в ході цих реакцій?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Отже, речовини, що утворюються  в результаті взаємодії лужних металів з водою, називаються основами.

Учитель. Усім вам добре відомі такі побутові засоби хімії: «Саніта гель» – гель для чищення кухонних плит, мікрохвильових печей, грилів та посуду; «Містер Мускул» – універсальний очисний засіб для кухні. Застосовуючи ці засоби, потрібно користуватися гумовими рукавичками. Чому?  Ви також чули, а, можливо, хтось і вживав обволікаючі медичні препарати, наприклад «Маалокс» та ін..

Складовими перелічених засобів є основи.

Проблемне питання. Чому одні засоби викликають опіки шкіри і є небезпечними для здоров’я людини, а інші – лікують?  Відповіді на це питання спробуємо дати, розглянувши склад та хімічні властивості основ.

ІV. Вивчення нового матеріалу

4.1.Заходи з охорони здоров’я під час роботи з лугами.   (Робота в малих групах)

Групи отримують аркуші з теми «Правила техніки безпеки під час роботи з лугами. Надання медичної допомоги у випадку ураження цими речовинами» та етикетки із засобів побутової хімії «Кріт», «Містер Мускул». Учні опрацьовують отриманий матеріал.

Завдання.

Чому відомі засоби побутової хімії спричиняють опіки шкіри? Яку медичну допомогу необхідно надати у випадку ураження цими речовинами?

Заслуховуємо відповіді.

Далі клас об’єднуємо у дві групи, які  мають провести досліди за інструктивними картками, розв’язати задачі, захистити свій проект.

 

4.2. Робота в групах.

      Перша група.                                                                                                 Дослідник виконує досліди й коментує дію розчинів лугів на індикатори. Потім проводить взаємодію розчинів кислот з лугами. Теоретик (коментує розв’язання задачі). Яка маса натрій сульфату утвориться під час взаємодії 9,8 г сульфатної кислоти з натрій гідрооксидом?

Практик. Такий відомий у шкільній лабораторії натрій гідрооксид завдяки хімічним властивостям широко використовують у промисловості для очищення продуктів нафти – бензину й гасу, у виробництві мила, штучного шовку, паперу, застосовується в текстильній, шкіряній, хімічній галузі а також у побуті.

       Друга група.

Дослідник проводить дослід.

     Учитель (коментує) . У садівництві обробляють яблуні й груші, абрикоси й персики, виноград від грибкових хвороб 1 – 3% розчином бордоської суміші. Це є суміш вапняного молока (основи) і мідного купоросу (солі)       .                     Практик. Я вам розповім про хімічні властивості популярної основи, і не тільки. Суміш гашеного вапна з піском і водою називають  будівельним вапняним розчином. Він ще в сиву давнину застосовувався як штукатурка, а також для скріплення цегли й каміння під час мурування стін будівель.

V. Закріплення знань на практиці.  ( Робота в малих групах )

       Завдання. То чим же обробити уражену «Містером Мускулом» ділянку шкіри – розчином питної соди чи борної кислоти? Практично продемонструвати розв’язання проблеми.

Представники групи, яка впоралась із завданням найшвидше, демонструють вихід із ситуації біля столу вчителя .

                Демонстрація досліду.

Наливаємо в пробірку розчин «Містер Мускул», додаємо індикатор, наприклад фенолфталеїн.  Спостерігаємо зміну забарвлення на малинове. Отже, у розчині є луг. Нейтралізуємо його розчином борної кислоти. Забарвлення зникло. Луг нейтралізовано. Обробити уражену ділянку шкіри треба розчином борної кислоти.

      VІ. Підбиття підсумків заняття.

      VІІ. Домашнє завдання.

1.   Опрацювати теоретичний матеріал.

2.  Запропонувати  способи виведення плям.

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,329sec