Загальна характеристика лишайників як симбіотичних організмів. Значення лишайників у природі й у життя людини

Тема: Загальна характеристика лишайників як симбіотичних організмів. Значення лишайників у природі й у життя людини.

Мета: Вивчити особливості будови лишайників; розглянути різноманітність лишайників; визначити практичне значення лишайників та їх роль у природі; виховувати в учнів екологічну культуру.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.

Форми і методи роботи: Бесіда, метод “Мікрофон”, письмова перевірка знань.

Терміни і поняття: Ліхенологія, талом, симбіоз.

Обладнання: Таблиця “Лишайники”, картки для вправи “Творча лабораторія”.

Девіз уроку: І назвав Ізраїлів дім ім’я тому: манна.

Вона була, як коріандрове насіння,

а смак її, – як тісто в меду.

Біблія. Книга Вихід. 16, 31.

Хід уроку

І.     Організаційний момент.

Подаруй комплемент товаришеві. “Посміхніться будь-ласка один одному.

 

ІІ.   Актуалізація опорних знань.

1. Заповніть схему “Царство Гриби”.

 

 

2. Визначте систематичне положення:

а) білого гриба: царства … , відділ … , клас … , вид … ;

б) хлібних дріжджів: царства … , відділ … , клас … , вид … .

 

ІІІ.      Мотивація навчальної діяльності.

Учитель пропонує розглянути колекцію лишайників і дати відповіді на запитання:

v   Що це за організми?

v   Що вам про них відомо?

v   Де вони вам траплялися?

Ліхенологія – наука про лишайники.

 

ІV.      Повідомлення теми і мети уроку.

(Вчитель оголошує тему уроку і ставить запитання).

Про що ви б хотіли дізнатися на уроці?

Отже завдання нашого уроку:

¨            Вивчити особливості будови лишайників.

¨            Розглянути різноманітність лишайників.

¨            Визначити практичне значення лишайників та їх роль у природі.

 

  1. V.                    Надання необхідної інформацій.

Відділ Лишайники (25 тисяч видів).

Лишайники – дуже своєрідні організми, які утворилися внаслідок співжиття грибів із ціанобактеріями та зеленими водоростями. Тобто це організми, які утворені симбіозом гриба і водорості.

Симбіоз – взаємокорисне для різних форм організмів співжиття.

Особливості будови. (Пояснення вчителя з використанням наочності. Висвітлюється на моніторі комп’ютера.)

 

 

  1. VI.                Інтерактивна вправа.

 

Творча лабораторія.

Учні для роботи об’єднуються в групи за знаками зодіаку. Кожна група отримує завдання на опрацювання якого відводиться 10 хв. Після чого групи об’єднуються і обмінюються інформацією.

Кожна група працює з роздатковим гербарієм та літературою за завданнями.

Завдання для роботи в групах.

Розгляньте гербарій лишайників.

І група. Виберіть кущисті лишайники; поясніть чому вони так називаються.

ІІ група. Розгляньте накипні лишайники і встановіть, чим вони відрізняються від листуватих.

ІІІ група. Розгляньте листуваті лишайники, поясніть, чому вони мають таку назву.

 

  1. VII.             Рефлексія.

1. Проблемне запитання.

Лишайники завжди можна зустріти в лісі, на стовбурах дерев, а в парках та скверах великих міст вони практично відсутні. Чому?

2. Робота з термінами “Розв’яжи кросворд”.

~              Наука про лишайники. (Ліхенологія.)

~              Відділ царства Гриби. (Лишайники.)

~              Їстівний лишайник. (Леканора.)

 

Л

С

Л

А

Н

 

Ь

 

 

 

 

 

 

 

  1. Спеціальна клітина для нестатевого розмноження. (Спора.)
  2. Їстівний лишайник. (Леканора.)
  3. Група лишайників. (Накипні.)
  4. Симбіотичний лишайник. (Лишайники.)
  5. Накипний лишайник (Пельтігера.)

 

Метод “Мікрофон”. Закінчіть речення:

1. Лишайники поділяються на такі групи: … . (Кущисті, листуваті, накипні.)

2. На каменях оселяються лишайники, сході на брунатно-сірий накип, це … . (Накипні лишайники.)

3. Ксенторія належить до … . (Листуватих лишайників.)

4. Ягіль належить до … . (Кущистих лишайників.)

5. Тіло лишайників – слань складається з двох організмів: … . (Грибів і водоростей.)

6. Лишайники вбирають воду … . (Усією поверхнею тіла.)

 

  1. VIII.         Підсумки уроку. Домашнє завдання.

Опрацювати в підручнику матеріал: Загальна характеристика лишайників як симбіотичних організмів. Значення лишайників у природі й у життя людини.

Скласти ребуси.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Urok58 (433.0 KiB, Завантажень: 23)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

58 Загальна характеристика лишайників як симбіотичних організмів Значення лишайників у природі й у життя людини (39.4 KiB, Завантажень: 40)

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,391sec