Загадки, скоромовки

Тема: Загадки, скоромовки.

Мета: знайомити учнів із загадками і скоромовками; виховувати любов до усної народної творчості.

Хід заняття

І. Вступна бесіда.

Мова наша, мова,

Мова кольорова

В ній гроза травнева

Й тиша вечорова.

Мова наша, мова –

Літ минулих повість,

Вічна юна мудрість,

Сива наша совість.

Мова нашого народу – це найбільший національний скарб, який не зів’яне, буде розвиватися і квітнути, бо любов до мови передається з покоління в покоління. І, як сказав О.Гончар «Святий обов’язок кожного – невтомно шліфувати, вияскравлювати алмази народного слова».

–                     Що ж таке алмази народного слова?

ІІ. Робота над виставкою книг.

Діти, перед вами – збірки зразків народної мудрості. Це зразки животрепетного вияву рідного слова, що витекло безпосередньо з його живого глибокого джерела – вічно юної душі народу, яка постійно розвивається.

ІІІ. Повідомлення теми заняття.

  1. 1.       Гра «Незвичайна математика».

Виконайте дії і прочитайте утворений результат.

Зуб + і – убі + ага + дка = (загадка)

Скарб – арб + ород – д + мовк + а = (скоромовка)

Сьогодні ми з вами будемо говорити про загадки і скоромовки.

Пригадайте, які ви знаєте загадки?

У загадках коротко описуються якісь предмети, події, явища, які треба розпізнавати за певною ознакою. Щоб розгадати загадку треба бути кмітливим.

ІV. Відгадування загадок.

  1. Маленький хлопчик зліз на стовпчик,

одежі не носить, їсти не просить

Личенько рябе

Що воно таке? (Наперсток)

  1. Що росте без кореня? (Бурулька)
  2. Що біжить без повода? (Річка)
  3. Один баранець пасе тисячу овець. (Місяць, зорі)
  4. Чорна корова весь світ поборола. (Ніч)
  5. Що без леза та без зуба розтина міцного дуба. (Грім)
  6. Рукавом махнув – дерева нагнув. (Вітер)
  7. Мене просять і чекають, а як покажусь – утікають. (Сонце)

V. Складання загадок про веселку, іній, сонце.

VІ. Розповідь вчителя про скоромовки.

Своєрідним фольклорним жанром є скоромовки. Їх цінність полягає в тому, що в них підбираються слова, вимова яких вимагає певних зусиль і сприяє виробленню дикції, що підвищує культуру мовлення. Наш народ любить скоромовки тому, що їх виконання сприймається як весела забава: той хто прагне швидко продекламувати скоромовку, часто потрапляє в кумедне становище, «спотикаючись» чи перекручуючи слова.

 

VІІ. Конкурс на краще виконання скоромовок.

  1. Ковпак на ковпаку, під ковпаком ковпак.
  2. Росте липа біля Пилипа.
  3. Розкажи нам про покупки, про покупки, про покупочки мої.

 

VІІІ. Гра «Склади скоромовку».

Сороку, піймати, морок, а хитру, на сорок, сорок, морока, сорок, сорок. (Хитру сороку піймати морока, а на сорок сорок – сорок морок.)

 

ІХ. Робота в зошитах.

 

Х. Підсумок заняття.

Народна мудрість, фольклор шліфується віками, наче каміння на морському узбережжі. Він дає силу й розум народові, є прикрасою літератури й мистецтва.

–                      Що вам сподобалось на уроці?

завантаження...
WordPress: 22.82MB | MySQL:26 | 0,551sec