Загадка

Тема. Загадка.

Мета.  Сформувати у дітей знання, які твори належать до малих жанрів усної народної творчості. Подати дітям загадки як перлини народної мудрості, мовної краси. Формувати в них уявлення про жанрові особливості загадки, загадковий тон їх читання; ознайомити з поняттям: ознаки загаданого предмета перенесені на інший предмет, про який ідеться в тексті загадки; навчати визначати в тексті загадки слова, якими передано ознаки загаданого предмета, під час читання виділяти їх силою голосу; відгадувати загадки, слідкувати за ходом міркування персонажів художнього твору під час відгадування загадки; виразно їх читати, складати за аналогією. Навчати працювати в групі.

Обладнання: сюжетні малюнки, дитячі книжки-загадки

Хід заняття

1. Оголошення теми.

На на заняття прийшла загадка ( учениця в образі загадки). Принесла завдання, загадки.

2. Гра «Так» чи «Ні».

Діти промовляють «так», якщо згодні із твердженням, «ні» – якщо не згодні.

Картопля росте на городі.

Стебло гарбуза в’ється, лізе на тин.

Цибуля росте в землі.

Капустяні листочки туляться один до одного.

У часнику є борода.

Головка часнику розділяється на зубки.

Про які городні рослини згадували у грі? Як їх можна на­звати одним словом? (Овочі.)

3. Гра-монолог «Екскурсія на город» (Заздалегідь підготовлена інформація про рослини. Рослини розповідають про себе).

Буряк :«Сам я червоний, соковитий. І для борщу, салату потрібний, на вітаміни багатий.

Гарбуз: «Стебло моє сильне, в’юнке». (Показ фотографії).

Соняшник: «Кожне моє зернятко має свою хатинку. А скільки їх – того й сам не знаю».

4. Міркування над значенням слова загадка (загадати – гадати – відгадати).

Коли промовляємо це слово, відчуваємо таємницю, яку треба розгадати. Отже, загадки створювалися для того, щоб їх відгадувати.

Спробуємо з’ясувати для себе, як створюється загадка, як нам вдається її відгадати.

5. Читання інформації від  жар-птиці (Зміст діти зрозуміють, працюючи із загадками. Акцентувати увагу на необхідність бути уважним, щоб відгадати загадку).

6. Роботи над загадками

Без рук, без ніг, а пнеться на батіг.

Учитель керує процесом відгадування, акцентуючи увагу на особливостях загадки.

– Наша відгадка не має рук і ніг, отже, це не людина, не тва­рина.

– Що робить предмет-відгадка? (Пнеться на батіг.)

– Яким ми уявляємо загаданий предмет? Це щось, що рухається (сказано – пнеть­ся), – це рослина, в якої витке стебло,  яке називають батогом. Виберіть серед намальованих  (Правильна відповідь: квасоля, огірок, а ще гарбуз, диня).

Визначення слів у тексті загадки, які допомогли знайти відгадку: без рук, без ніг, пнеться. Під час читання їх треба виділити силою голосу. Тон під час читання загадки таємничий, а темп помірний.

7.Кожна загадка аналізується, а потім відгадується. Якщо учні знають відгадку, то доводять правильність своєї думки.

Під час читання загадок про моркву, капусту, помідор, цибулю, часник і огірок формується уявлення в учнів про перенесення ознак одного предмета на інший.

Кожну відгадку діти шукають на малюнку.  Визначають, з яких «відгадок» можна приготувати смачний борщ, загадують загадку про кріп, петрушку, які додають у борщ. Спочатку рос­лину, про яку учні виявили бажання скласти загадку, опису­ють, з’ясовують, на що вона схожа. Наприклад, кріп схожий на сосонку, але не колючий і запашний.

У садку росте,

Білим цвіте,

А як цвіт осипається —

Червоним намистом

Вона укривається. (Вишня)

1) Літає серед ночі,як ліхтарики очі. (Сова)

2) Вітер сонце відірвав

І на наш город поклав.

Лежить сонечко на городі, сяє!

Лежить жовте — жовтесеньке,

Мабуть, достигає. (Диня)

3) Зелений їжачок

Виліз з колючок

І став гладенький,

Коричневенький. (Каштан)

4) Я біжу — вона біжить,

Я стою — вона стоїть.

Я сиджу — вона сідає…

Жаль, без сонця пропадає. (Тінь)

5) Її нам треба зберігати —

Вона для нас, як рідна мати.

Дає усім нам їсти й пити.

Без неї не змогли б ми жити. (Земля)

Після відгадування кожної загадки потрібно уточнити, чи зрозуміли діти, що таке загадка; чи згадується в загадці предмет, явище, які є відгадкою; про що в загадці розповідається.

8. Творче завдання.

Скласти загадку про сонечко з інших загадок

Щоб діти склали із двох загадок про сонце одну, треба сонечко назвати клубочком з його ознаками, а небо голубою хустиною: Вдень червоний клубочок по голубій хустині качається, а ввечері на землю сідає.

завантаження...
WordPress: 22.77MB | MySQL:26 | 0,652sec