З ІСТОРІЇ ШКІЛЬНИХ БІБЛІОТЕК. УСНИЙ ЖУРНАЛ

Сторінка І

Шкільні бібліотеки — підрозділ мережі освітянських бібліотек, мають свою історію. Сьогодні, коли іде пошук нових технологій роботи шкільних бібліотек, вивчення минулого посилює актуальність даного питання.

Питання роботи шкільних бібліотек розглядались на першому Всеросійському з’їзді з бібліотечної справи, який проходив у 1911 році, «Між вчителями і бібліотекарями повинен існувати такий же тісний органічний зв’язок, який існує між школою і книгою». На даному з’їзді було затверджено спеціальні вищі курси бібліотекознавства і бібліографії для теоретичної і практичної підготовки бібліотечного персоналу з осіб з вищою і середньою освітою, встановленням стажу. Було визнано необхідність обмеженого каталогу у відміні з наданням педагогічному персоналу права вільного вибору книг в шкільні бібліотеки. Навчальні бібліотеки (шкільні) повинні складати необхідну приналежність кожної школи, так як тільки за цієї умови можливо правильно ставити питання про читання дітей і керівництво з боку вчителя. Витрати на бібліотеку повинні складати окрему статтю кошторису ніколи. Школа має заохотити дітей до читання, навчити самостійно читати книги і орієнтуватись у виборі книги. В інтересах спілкування шкільних бібліотекарів доцільно періодично проводити з’їзди та висвітлювати кращий досвід на сторінках «особого журнала» (Правила о народних библиотеках при низших учебных заведеннях / Циркуляр по Киевскому учебному округу. 1915. № 6. стор. 566567). Споглядаючи минуле, ми дивимось у майбутнє. Минуле надихає нас, вселяє віру в наступні звершення, наповнює душу відчуттям причетності до вічного і прекрасного.

Скарбницею духовних багатств людства, однією з найміцніших ланок, що поєднують минуле, сучасне і майбутнє, є книга. Вона була у великій шані ще з часів Київської Русі. «Велика ж бо користь людині буває від учення книжного. Книги — це ріки, що напоюють світ, це джерела мудрості», — писав Літописець. Це найбільш повне і всеосяжне вираження культури людства.

Сторінка ІІ

Перші бібліотеки

Коли і де виникли перші книги і були засновані перші бібліотеки?

Бібліотеки функціонували в Месопотамії, у Єгипті, Китаї ще в III тисячолітті до н. е. І були в дуже великій пошані. «Аптека для душі» — такий напис зроблено на одній з бібліотек у Фівах (Єгипет).

У IV тисячолітті до н. е. з’явилися перші бібліотеки в Греції. Правителі в грецьких містах-державах старанно збирали книги при своїх дворах. Найдавнішим вважається книгосховище Полікрата на острові Самос. Тоді ж свою бібліотеку створив і афінський правитель Лісістрат. Під час греко-перських війн Ксеркс вивіз бібліотеку Лісістрата до себе в Персію, звідти вона повернулась до Афін майже 200 років потому. Збирав книги і Еврипід, який тримав раба-копіїста для переписування текстів.

Книжкові зібрання при гімнасіях стали особливо необхідні, бо освіта ефебів виступала на передній план, відтиснувши на друге місце фізичне виховання.

Заснований Птолемеєм II Філадельфом в Афінах гімнасій Пталемайон розміщувався в багатому книгосховищі, а в І ст. до нашої ери афіняни постановили, щоб ефеби кожного року збільшували зібрання гімнасії на 100 сувоїв.

Чимало бібліотек було створено з приватної ініціативі Так, у II ст. до н. е. на острові Кос Діокл зі своїми синами заснував бібліотеку — очевидно, також при місцевій гімнасії. Вони на свої кошти звели будинок книгосховища і придбали 100 сувоїв. За прикладом Діокла і його синів інші громадяни поліса робили свій внесок у розвиток бібліотеки. Одні заплатили по 200 драхм, інші передали до бібліотеки свої особисті книги. Бібліотеки при гімнасіях були створені на острові Родос, у Пергамі, Дельфах, у Смирні. Знамениту бібліотеку в Смирні Стратон згадує як одну з визначних пам’яток міста.

Бібліотеки при вищих школах були іноді спеціалізовані. На острові Родос готували ораторів — тут були зібрані тисячі книг з риторики. На острові Кос при медичній школі особистий лікар імператора Клавдія Гай Стертиній Ксенофонт побудував велике книгосховище для літератури з лікарського мистецтва. Інша спеціалізована медична бібліотека розміщувалася в храмі Асклепія в Пергамі. Не зайвим буде також згадати про вищу школу Афінах, засновану 132 р. н. е., яка мала назву Стоя Адріана. У ній була величезна зала з полицями для книг.

Сторінка: 1 2
завантаження...
WordPress: 22.99MB | MySQL:26 | 0,307sec