Якими є правила життя людей у суспільстві

Тема. Якими є правила життя людей у суспільстві

Мета. Обґрунтувати важливість дотримання моральних норм та з’ясувати особливості формування правил життя людей у суспільстві. Удосконалювати уміння самостійно розв’язувати ситуації морального вибору і пояснювати свій вибір.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Нові поняття: звичай, традиція, норма права, закон.

Очікувані результати:

 • визначати особливості формування правил співжиття людей у суспільстві;
 • обґрунтовувати важливість дотримання моральних норм у суспільстві;
 • формувати уміння самостійно розв’язувати морально-етичні ситуації.

Власний приклад – найкращий спосіб здобути авторитет.

К. Станіславський

Варіант А

Актуалізація і корекція опорних знань

Робота в парах

Ранком ідучи до школи, Павлик зустрів дідуся, який запитав у нього про дорогу до молочного магазину. Павлик сказав, що він проведе дідуся, оскільки це йому по дорозі. Вони розговорилися, і Павло поскаржився дідусеві, що йому в житті дуже заважають всілякі правила: кожного дня ходити до школи, не розмовляти на уроках, прибирати за собою, дотримуватися режиму. Дідусь сказав Павликові, що він чарівник, йому дуже сподобався хлопчик і він готовий зробити подарунок: відмінити з цієї хвилини всі правила, яких дотримувались люди в цьому місті…

Отже так і сталося.

– Опишіть, як пройшов у Павла та його друзів цей день.

 • Чи стало його життя щасливішим? Чому так? Чому ні?

  Пояснення нового матеріалу

  Аналіз етичної ситуації

  Вітя і Сашко дружили з 2-х років. їхні батьки одночасно одержали квартири в одному будинку і стали сусідами. Хлопчики разом ходили в дитячий сад, а от у школи пішли різні. Проте вони продовжували зустрічатися, ходили один до одного на дні народження і навіть знали однокласників кожного з них.

  Одного разу Вітя побачив, як Сашко, якому нещодавно виповнялося 11 років, штовхав і бив хлопчика, який жив у сусідньому під’їзді. Вітя підійшов і крикнув Сашкові, щоб той зупинився. Але Сашко відповів, що це не його справа, адже Женька сам винуватий: обіцяв помінятися з ним марками, а тепер відмовляється це робити. Вітя міцно схопив Сашка за курточку, так, що від неї відірвався рукав. Сашко злякався, що мама його буде лаяти за зіпсовану куртку, і припинив бійку. Після цього хлопчики не дружать.

 • Чия поведінка вам не сподобалася?
 • Які норми порушив Сашко?
 • Чи правильно вчинив Вітя?

Дійсно, інколи люди, переступивши через моральні правила, намагаються розв’язати свої проблеми з позиції сили, дехто навіть через бійку. У цьому випадку вже йдеться про порушення норм права. Серед усіх правил поведінки їх вважають найнеобхіднішими, їх порушення є небезпечним для всього суспільства. Дотриманням таких норм опікується держава. Вона допомагає людям захистити їхні права в суді, охороняє їх від порушників за допомогою міліції, суду і навіть в’язниці. Крім того, справою держави є записати найважливіші правила поведінки у спеціальний документ – закон.

Вправа «Доповніть речення»

«Правові норми записано в…»

«Вони допомагають людям…»

«Порушення закону призводить до…»

.

З’ясувати, яким чином виникають закони, допоможе наступна вправа.

Рольова гра

На збори племені приходять шість осіб – три пари. Кожна пара складається з хазяїна яблуневого саду і крадія яблук. Вони звертаються до старійшини зі своїми історіями, у кожній з яких однаковий сюжет, але різний фінал:

 • у першій парі – хазяїн відпустив крадія;
 • у другій – хазяїн побив крадія;
 • у третій – хазяїн забрав у крадія все його добро. Крадії запитують старійшину:

«Як же так? Чому за однаковий проступок нас покарали по-різному? Розсуди, як судили наші предки!»

Старійшина відповідає: «Раніше у нас не було яблуневих садів!» Обговоріть варіанти вирішення цієї ситуації. Створіть закон, що регулюватиме такі ситуації.

Вправа «Акваріум»

Один цар так навчав свого сина обирати загальні правила життя людей. «Сину мій, – казав цар, – коли ти будеш закладати парк, то спочатку не роби в ньому ніяких доріжок, а дозволь людям ходити там, де їм зручно. Поступово, за найзручнішими маршрутами люди прокладуть стежки – і лише потім, по цих стежках, зроби дороги з каменю. А коли ти станеш володарем і захочеш видати якийсь закон, то спочатку знайди ті «стежинки», якими людям природно й зручно рухатися в нормальному житті. Якщо ти уважно вивчиш ті всі природні правила поведінки людей, з якими погоджується все суспільство, ти можеш записати такі правила у своїх законах».

 • Чи пов’язані між собою мораль і закон?
 • Чи праві ті, хто твердить: «Якщо людина дотримується моралі, вона ніколи не порушить закон»?

  Усі люди на нашій планеті мають певні, даровані самою природою права. Кожен має право жити, працювати, любити й мати друзів. Ми маємо право на добре ставлення з боку інших людей, на повагу нашої гідності. Ми маємо право обирати, як жити, як вдягатися і що говорити.

  Проте чи означає це, що людина може поводитися так, як їй заманеться? Безперечно, ні.

  Вправа «Мікрофон»

  Поясніть значення слів: «Право однієї людини закінчується там, де починається ніс іншої».

  Закріплення нового матеріалу

  Робота в групах

Уявіть собі, що перед вами «дерево людських прав» і ви маєте можливість наростити на ньому свою гілочку або листочок, тобто додати свою думку відносно важливих прав людини. Запропонуйте три найважливіші права для того, щоб зміцнити наше дерево. Обговоріть свій варіант з іншими групами і разом виберіть 10 прав, які ви вважаєте найбільш значущими.

Оцінювання роботи класу

Домашнє завдання

Урок № 18, наведіть приклади своїх прав як члена суспільства.

Варіант Б

Актуалізація опорних знань

Власні цілепокладання

Обговоріть у парах зміст теми уроку.

Запропонуйте класу свій варіант вивчення нового матеріалу.

Сформулюйте мету уроку.

Усвідомлення

Вправа «Кероване читання*

Прочитайте оповідання О. Кирилова «Про дівчинку без роду, без племені» (с. 143, підручник) і поясніть, чому потрібно у поведінці людей дотримуватися традицій.

Вправа «Мозаїка»

Визначте перелік правил співжиття у вашому класному колективі.

Визначте особливості формування правил співжиття людей у суспільстві.

Рефлексія: напишіть міні-есе на тему «Що здатне поліпшити життя людей?»

Оцінювання роботи класу Домашнє завдання

Бесіда №19-20, оберіть приказки та прислів’я про правила і етикетні норми життя людей у суспільстві.

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,322sec