Якісні реакції на деякі солі (визначення катіонів та аніонів)

Тема. Якісні реакції на деякі солі  (визначення катіонів та аніонів).

Цілі : навчити учнів проводити якісні реакції на деякі солі, ознайомити з характерними властивостями цих речовин, виховувати обережність та акуратність при виконанні хімічного експерименту.

Обладнання та матеріали: штатив з пробірками , розчини солей та кислот, дистильована вода, розчин натрій гідрооксиду.

                                                   Хід заняття

І. Організаційна частина

ІІ. Актуалізація опорних знань

Перевірка правил техніки безпеки під час виконання практичної роботи.

ІІІ. Виконання практичної роботи.

Дослід №1. Реакція катіону Mg2+ з амоній карбонатом.   В три пробірки внесіть по дві краплі розчину магній сульфату, в першу пробірку добавте дві краплі розчину амоній хлориду, в дві решту по дві краплі води. Після цього в кожну з трьох пробірок добавте по дві краплі розчину амоній карбонату. Вміст пробірок перемішайте і злегка нагрійте. Чому в першій пробірці не випав осад? Осад в двох решта пробірках порівняйте між собою. Вміст цих пробірок розділіть на дві частини і спробуйте розчинити осад  в розчині хлоридної кислоти. Запишіть рівняння відповідних реакцій що відбулися.

Дослід №2. Реакція катіонів Ва2+ та Са2+ з амоній карбонатом. Візьміть дві пробірки. В одну внесіть 2 -3 краплі розчину барій хлориду, в другу – стільки ж розчину кальцій хлориду. Перевірте реакцію середовища. Добавте в кожну пробірку стільки ж розчину амоній карбонату. Що являють собою утворені білі осади? Напишіть рівняння реакцій в молекулярній та йонних формах.

Дослід №3. Виявлення йона NH4+ .  В пробірку внесіть 2 -3 краплі розчину амоній хлориду і добавте  туди дві краплі розчину лугу. Нагрійте пробірку на водяній бані. Смужку червоного лакмусового папірця змочіть дистильованою водою і обережно внесіть її в пробірку, так щоб не торкатися стінок. Індикатор посиніє. Запишіть рівняння відповідної реакції. Поясніть, чому відбувається посиніння лакмусового папірця.

Дослід №4. Визначення йона SO42. В пробірку внесіть 2 – 3 краплі натрій сульфату і добавте стільки ж крапель розчину барій хлориду . Спостерігайте випадання білого осаду. До утвореного розчину добавте 2 краплі хлоридної кислоти . Осад в кислоті не розчинився. Запишіть рівняння відповідних реакцій у молекулярній та йонній формах.

Дослід №5. Визначення йона СО32-. В пробірку налийте 2 – 3 краплі розчину натрій карбонату і добавте стільки ж крапель розчину хлоридної кислоти. Швидко закрийте пробірку гумовою пробкою і спостерігайте виділення пухирців газу та помутніння вапняної води. Помутніння вапняної води відбувається внаслідок утворення  нерозчинної солі кальцій карбонату. Який газ виділяється внаслідок цієї реакції? Напишіть рівняння відповідних реакцій, що відбулися.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу. Метод «Мікрофон».

  • Які речовини називають катіонами? Наведіть приклади.
  • Які речовини називають аніонами? Наведіть приклади.
  • Назвіть якісний реактив на карбонатну кислоту та її солі.
  • Як визначити, що досліджуваний газ є амоніаком?
  • Назвіть якісний реактив на сульфатну кислоту та її солі?

V. Підбиття підсумків заняття.

Чого нового дізнались на занятті?

Що найбільше сподобалося?

VІ. Домашнє завдання.

Повторити вивчений матеріал.

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,345sec