Як виникла музика

УРОК 2

Тема. Як виникла музика

Мета: на прикладах давніх печерних малюнків розкрити значення та роль давніх духових інструментів в житті людини, в розвитку музики взагалі, ознайомити учнів із давньою легендою про флейту Пана, пригадати , що таке інтонація в музиці;

– розвивати мислення , інтонаційний слух учнів, вміння розуміти та інтерпретувати вокально-хорові твори;

– виховувати розуміння великих можливостей музичного мистецтва та інструментів у житті, кращі моральні якості через ціннісне ставлення до себе.

Музичний матеріал: Луї Клод, Дакен, «Зозуля». Г. Струве «Музика», запис співу пташок

Наочні посібники : М. Врубель . «Пан», наскельні малюнки первісних людей, музичні картини Тімоті Мартіна.

Обладнання: :музичний інструмент, комп’ютер, фонохрестоматія

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний момент

Музичне привітання

«Добрий день, вам, добрий день,

в світі музики , фантазії, пісень,

добрим будь, щирим будь,

і з мистецтвом у добру путь»

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  • Домашнім завданням вам було приготувати ударні музичні інструменти із підручних матеріалів?

    Пропоную зіграти музичний супровід до народної пісні. ( учні виконують супровід до пісні «Ой на горі та й женці жнуть».)

    – Чи сподобалось вам звучання? ( відповіді учнів)

    – Можливо чогось не вистачає у звучанні такої музики? Чого?

    – Так, не вистачає мелодійного звучання, а його нам може додати звучання духових інструментів. Які ви знаєте духові інструменти? ( відповіді учнів)

    Про це ви дізнаєтесь сьогодні більше на нашому уроці.

    ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

    Тому ми продовжуємо тему «Як виникла музика»

    IV. Актуалізація опорних знань.

    – Як виникли духові музичні інструменти? Чому їх світ такий різноманітний?

    Пропоную роботу із підручником, с. 11-12.

    V. Вивчення нового матеріалу

    – Учні, уважно роздивитись репродукцію картини М. Врубеля «Пан»

    – Чи подобається вам ця картина? Що зобразив художник? ( Відповіді учнів)

    Ознайомлення із міфом про флейту Пана.

    – Ще раз розгляньте картину , як тепер ви розумієте її?

    Розповідь вчителя .

    Як ми зазначали на попередньому уроці, самим доступним і першим музичним інструментом був людський голос, який міг бути грізною зброєю. Мисливці помітили, що від жіночого пронизливого крику дикі тварини розбігались навсібіч, тому потужний крик став першим сигналом про небезпеку. Але голосом не можна було передати сигнал на десятки і сотні метрів, тому стали використовувати інші інструменти: труби з морських мушель чи рогів тварин.

    Імітуючи звуки тварин та спів птахів, мисливці впізнавали один одного завдяки ритмічній основі сигналів, інакше вони могли переплутати один одного із здобиччю й поцілити в неї каменем чи стрілою.

    Відтворення звуків природи називається імітацією.

    У своїх мелодіях давнім музикам хотілося відобразити шум лісу, голоси птахів, плюскіт води, ревіння звіра, свою печаль і радість. Музика допомагала і в праці. З допомогою музичних звуків відбувалося упокорення і дресирування диких тварин чи заманювання риби у сіть, бо вважалося, що музика має чарівну силу.

    Творче завдання: Зімітувати спів різних птахів, звуки природи (за допомогою паперу, стуку пальців, ударів ручкою по парті тощо).

    Різні давні музичні інструменти були – струнні музичні інструменти, що з’явилися за зразком лука.


    Духові інструменти також не були винятком: щоб передати сигнал на дальшу відстань, первісний музикант кричав у мушлю або в очеретяну трубку, посилюючи таким чином звук свого голосу. Так людина відкривала музику в навколишній природі і праці.

    – Який музичний інструмент був першим?

    Про це існує легенда, але це не більш ніж фантазія. Згідно з грецькою міфологією, перший музичний інструмент – вівчарську дудку – виготовив бог Пан. Один раз на березі він видихнув крізь очерет і почув, як його подих, проходячи крізь стовбур, зробив сумне звучання. Він розрізав стовбур на рівні частини, зв’язав їх разом, і от уже в нього був перший музичний інструмент!

    Істина в тому, що ми не можемо назвати перший музичний інструмент, тому що всі первісні люди в усьому світі, створювали ту або іншу музику. Це, звичайно, була музика з релігійним значенням, і глядачі ставали її учасниками. Вони танцювали, тарабанили, ляскали й співали разом з нею. Це робилося не просто для задоволення. Ця примітивна музика становила значиму частину життя людей.

    – Пригадайте, що таке інтонація в музиці

    Імітація (інтонація) в музиці.

    З тих далеких часів традиції імітації зберігаються і розвиваються в мові, в музиці, в поезії. Художники – живописці дуже добре можуть передати картини природи, стихії, ландшафт. Але картини не можуть звучати. Це під силу музиці.

    – Послухайте запис співу пташок? Що ви відчуваєте, чи є певна мелодія у цих звуках?


    Послухайте Луї Клод Дакен. «Зозуля» та проаналізуйте почуте, порівняйте «музику» природи з музичним твором.

    Творче завдання.

    • спробуйте утворити духовий інструмент із ручки чи інших предметів , що вас оточують. Подумайте, як це зробити.
    • Роздивіться музичні картинки американського художника Тімоті Мартіна

    с. 14 у підручнику, які музичні інструменти на них зображені.

    Вокально-хорова робота. Розспівування .

    Робота над твором Г. Струве на вірші І. Ісакової «Музика»:

    • повторення твору;
    • виконання хором, квартетом.

    Виконання пісні учнями.: робота над літературним та музичним текстом пісні у 2 куплеті над приспівуванням голосних та чіткою вимовою приголосних, витримування половинних тривалостей в кінці кожної фрази.

    VI. Підсумок уроку.

    • Як ви гадаєте, що виникло раніше – мелодія чи ритм?
    • Запропонуйте, як можна використати природній матеріал на с. 10 для створення музичного інструменту

    На уроці ми дізнались, що

    • музика – це….. (відповіді дітей по – черзі)
    • виконували і допрацювали пісню…

    Уявіть, що за допомогою машини часу ви здійснили подорож до первісних музикантів. Опишіть музичні інструменти , які ви могли б там зустріти.

    VII. Домашнє завдання

    Знайдіть цікаву легенду або казку про музичні інструменти.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Додатки до уроку 2 (43.5 KiB, Завантажень: 3)

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,693sec