Як виникла музика

УРОК 1

Тема. Як виникла музика

Мета: формувати уявлення про музику як вид мистецтва, походження музики, перші музичні інструменти, імітацію, значення голосу людини в розвитку музичного мистецтва;

розвивати вокально-хорові навички, ритмічність, спонукати дітей до вокальної творчості; розвивати вміння логічно мислити, інтерпретувати та виразно виконувати пісню Г. Струве. «Музика»,;

виховувати естетичний смак, любов до музики, вдумливе ставлення до музичних творів, ціннісне ставлення до себе, як до об’єкта сприйняття музичних творів.

Музичний матеріал: Пер Нергард «Образ шуму», Г. Струве, «Музика» , запис звуків природи.

Наочні посібники: ритмічні картки, портрет Г.Струве, П. Нергарда, ілюстрації із зображенням музичних інструментів,

Обладнання: :музичний інструмент, комп’ютер, фонохрестоматія

Тип уроку: вступний. урок введення в тему

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Музичне вітання.

Гра «Поділись літніми враженнями про музику»

( Ланцюжок: « Влітку я був…, вивчив там таку пісню, гру, танець, слухав музику…»).

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

 • Ви любите бувати у нашому класі? Чому? Тут можна побачити репродукції картин, фото з кінофільмів, балетних та оперних вистав, архітектурних споруд, можна почути музику. Що ви відчуваєте, коли дивитесь чи чуєте красиві твори мистецтв? Задоволення, радість, приємні відчуття. Упродовж багатьох століть людина намагалася емоційно передати своє ставлення до світу, створювала художні образи. Для цього використовувались різні засоби: слова, звуки, барви, форми, рухи. Так поступово сформувались різні види мистецтва: література, графіка, живопис, скульптура, архітектура, декоративне мистецтво, кіно, хореографія, театр, цирк і музика.
 • Музика приносить людині велике задоволення і насолоду. Що ж це за таке диво – МУЗИКА? ( висловлювання дітей.) Як ви ставитесь до музики? Яку музику слухаєте? Коли, як? Чи поважаєте її?

Пропоную сьогодні на уроці здійснити мандрівку в країну Музики, аби дізнатися про неї ще більше.

Розповідь вчителя про музику.

 • Що дізнались нового з розповіді?

(Звучать звуки природи – спів птахів, шум дерев, дощу, дзюркотання джерела.)

– Що це?

Звуки, які ми можемо почути в природі. А чи можна назвати їх музикою? Чому?

Розглянемо ілюстрації у підручнику.. Що це може бути?

Це давні музичні інструменти. Отже, і музика має дуже давні корені.

Уявіть на хвилинку, що зовсім немає ніяких звуків, що б відбувалося?

 • Що таке музика?
 • Навіщо людині музика?

Над цими питаннями ми з вами поміркуємо сьогодні.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Тема уроку «Як виникла музика»

IV. Актуалізація опорних знань.

Бесіда про те, як виникла музика, від чого вона народилася.? Як із різних шумів утворюється звук. Робота з підручником с. 6 – 7

V. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя.

Музика (від грецького Муза – богиня-покровителька мистецтв і наук) – вид мистецтва, який впливає на людину з допомогою звукових образів і відображає через них її різноманітні переживання та навколишню дійсність.

У багатьох народів складено легенди та казки про походження музики, про богів і героїв, які відкрили її людям ( наприклад, укр. нар казка «Дивна сопілка». Грецький міф про Орфея оповідає про те, як чарівному співу Орфея, звукам його золотої кіфари підкорялися не лише люди і тварини, але й скелі, дерева робилися підвладними йому, а річки зупиняли свою течію..)

Людина в давнину приписувала виникнення звуків природи надприродним силам, їй здавалося, що звуки утворюють якісь таємничі і невидимі істоти. На кожному кроці людина зустрічалася з музикою природи – співом птахів, ревом тварин, гуркотом грому, шумом дерев, звуками моря, дзюрчанням струмків Спостерігаючи за природою, людина помічала, що птахи у разі небезпеки галасливо подають сигнал тривоги, слон-вожак трубить, збираючи довкола себе стадо.(Звуки природи) Тому спілкування з природою було основним джерелом, з якого виникала створювана людиною музика.

Можливо, усе почалося з того, що на стоянці печерної людини після вдалого полювання відбувалося дійство, на якому перші люди намагались пояснити іншим, що ж відбувалось там – у нетрях лісу: хтось імітував жертву – тварину чи ворога, відтворюючи не тільки рухами, а й звуками його дії, страждання, сигнали, смерть; хтось віддавав почесті герою – найуспішнішому мисливцю, який не шкодував свого здоров’я чи й життя заради загального успіху. Цією прадавньою мовою жестів та звуків користуються ще й до нині аборигени Центральної Африки, передаючи дружнім племенам і співплемінникам важливі новини.

Отже, самим доступним і першим музичним інструментом був людський голос, який міг бути грізною зброєю. Мисливці помітили, що від жіночого пронизливого крику дикі тварини розбігались навсібіч, тому потужний крик став першим сигналом про небезпеку. Але голосом не можна було передати сигнал на десятки і сотні метрів, тому стали використовувати інші інструменти: труби з морських мушель чи рогів тварин. Імітуючи звуки тварин та спів птахів, мисливці впізнавали один одного завдяки ритмічній основі сигналів, інакше вони могли переплутати один одного із здобиччю й поцілити в неї каменем чи стрілою.

Відтворення звуків природи називається імітацією.

В основі спільних дій первісних людей лежав певний ритм. Можливо, з ритмічних погукувань, які полегшували спільну фізичну роботу, формувалися елементарні співи. Хоровий танець з’явився як наслідування поведінки звірів під час полювання і самого процесу полювання.

Хоровий танець був не лише примітивною грою, але й сприяв зміцненню згуртованості, узгодженості дій.

Людський голос забезпечував ритмічну основу хорового танку. Існують припущення, що в хорі народилася і мелодія. Тон усій групі танцюючих задавав вождь племені, а також спеціально призначений заспівувач. Решта підлаштовувалася під його спів, наслідуючи його.

Для супроводу хорового танцю первісна людина застосовувала ритмічне постукування. Такою була первісна музика.

Давні музичні інструменти.


Німецькі археологи з’ясували, що перші музичні інструменти люди почали виготовляти 40 тисяч років тому.

Група дослідників з Тюбінгенського університету у печері Фелс на півдні Німеччини виявила три доісторичні флейти. Найкраще збереглася флейта, вирізана з кістки крила грифа. Її довжина становить 20 см. Флейта має п’ять отворів для пальців та дві V-подібні зарубки на одному з кінців, що виконували роль мундштука. На думку професора Ніколаса Конарда, ці знахідки свідчать про те, що вже 40 тисяч років тому, коли предки сучасної людини розселилися по Європі, музика була невід’ємною частиною їх повсякденного життя. “Музика використовувалася в цілому ряді соціальних контекстів – можливо, в ході релігійних церемоній, можливо, просто для розваги – зовсім так, як ми ставимося до музики сьогодні”, – вважає археолог.

Придивившись до перших музичних інструментів, можна помітити, що вони мало чим відрізнялися від звичайних знарядь праці. Звичайна ступа, в якій товкли зерно, глиняний горщик чи гарбузова сулія обтягувалися шкірою, утворюючи примітивні ударні інструменти.

Отже, людський голос – перший засіб імітації, який використовувався людиною ще до появи появи перших музичних інструментів. Цікаво, що майстри, створюючи скрипку – самий досконалий до сьогодні музичний інструмент – ставили перед собою завдання імітацію…людського голосу. І справились з ним. Згадайте приказки про гру на скрипці.(Скрипка грає, голос має», тощо)

– Поміркуйте: як можна грати на музичних інструментах, які зображені на малюнку

с. 8. у підручнику.

Слухання музики

Розповідь учителя про шуми, які оточують людину.

Імітація у музиці. З тих далеких часів традиції імітації зберігаються і розвиваються в мові, в музиці, в поезії. Художники – живописці дуже добре можуть передати картини природи, стихії, ландшафт. Але картини не можуть звучати. Це під силу музиці.

Слухання «Образ шуму» Пера Нергарда.

 • Розкажіть про свої враження від музики.
 • Які ударні інструменти звучать?

Розлядають ударний музичний інструмент маримба

Вокально-хорова робота

Розспівування

Слухання пісні муз. Г. Струве на вірші І. Ісакової «Музика»

Бесіда про твір:

 • Що є спільного в характері музики і в тексті пісні? Визначте характер музики.
 • Про що йдеться у пісні?
 • Який настрій вона створює?

Розучування пісні учнями.: робота над літературним та музичним текстом пісні, над приспівуванням голосних та чіткою вимовою приголосних, витримування половинних тривалостей в кінці кожної фрази.

 • Роздивляючись ілюстрації В. Драчинського «Хор», О. Миронова «Той, хто випромінює музику» , яку музику можна уявити?

VI. Підсумок уроку.

 • Як ви гадаєте, що виникло раніше – мелодія чи ритм?
 • Запропонуйте, як можна використати природній матеріал на с. 10 для створення музичного інструменту

На уроці ми мандрували країною музики. Дізнались, що

 • музика – це….. (відповіді дітей по – черзі)
 • ознайомились і розучили пісню…

Як ви раніше ставилися до музики? Чи змінилось ваше ставлення після уроку?

VII. Домашнє завдання

1. Уявіть себе первісною людиною та створіть музичний інструмент із підручного матеріалу

2. Загадки про музичні інструменти. (Додаток 1)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Додатки до уроку 1 (30.5 KiB, Завантажень: 8)

завантаження...
WordPress: 22.93MB | MySQL:26 | 0,339sec