Як сформований текст

Тема. Як сформований текст

Мета. Допомагати дітям усвідомлювати їхню мовну практику, мовну діяльність зі створення тексту, учити долати труднощі у створенні усних і письмових висловлювань, закладати основи комунікативної доцільності висловлень. Дати поняття про структуру тексту (зачин, основна частина, кінцівка), про необхідність наявності всіх його складових для розуміння змісту тексту. Закладати основи мовної поведінки (мовного етикету).

 

Хід заняття

І. Повідомлення теми й мети заняття.

1).Сьогодні на занятті ми продовжимо розмову про тексти.

– Які бувають тексти за митою висловлення? (Опис, роздум, розповідь.)

2) Ми поговоримо про будову тексту.

– А навіщо це нам знати?

– Ми розповідатимемо цікаві історії.

3) Спробуємо побудувати текст, знаючи його початок. Визначимо те, про що йтиметься в тексті.

Плив по морю човник.

– Що трапилося далі? (Розповідь.)

– Який саме човник? (Опис.)

– Чому пасажирам весело? (Роздум.)

 

ІІ. Робота за темою заняття.

1.) Виділення складових тексту.

– Послухайте увесь текст, а потім ми з’ясуємо, з яких частин він складається.

«Як я в перши катався на човні».

Недалеко від нашого будинку текла річка. На березі були човни. Я попросив свого дідуся перевезти мене на другий берег. Сіли ми в човен, взяли в руки по веслу і попливли. Я швидко втомився і дідусь веслував один.

Поряд із нами промчав швидкий катер, і човен за гойдався на хвилях. Це було чудово! Коли ми поверталися назад, дідусь дав мені знову повеслувати.

Після цієї прогулянки ми часто каталися на човні і я навчився добре веслувати.

2) Коли ви розповідаєте, описуєте чи будуєте текст – роздум, спочатку ви готуєте співрозмовника до того, про що йтиметься далі.

У середній частині ви розповідаєте про головне.

А закінчується текст так, що всім одразу зрозуміло, що ви все сказали.

3) Послухайте текст. Чи все в ньому зрозуміло без початку?

Зліпив я із грудок снігу. Одну велику, іншу поменши. Руки зробив із гілок. Замість носа приклав морквину. Потім зліпив третю, найменшу, щоб їм було веселіше. А сам пішов ковзати на гірку.

4) Чи можна зрозуміти цей текст без середньої частини?

– Вчора в нас було ось що.


– Ось яка кумедна історія.

– Давайте за допомогою малюнка зробимо цей текст зрозумілим. (Вивішує малюнок із курчатами).

5) Послухайте текст. Чи потрібне йому закінчення?

Я люблю кататися на санчатах.

Якось я пішов на гірку з дорослими дітьми. Вони стали «обкатувати» новий спуск під деревами. Усі одразу покотилися. Ніхто не впав. Став з’їжджати. Раптом біля самого дерева з – під мене вискочили санки і поїхали вниз. А я вдарився об дерево. Та так ударився, що аж в очах замерехтіло.

6) Послухайте текст, скажіть який початок підходить до цього текст? Чому?

Моє улюблене свято – Новий рік.

Кожного вечора я виходжу в сад.

Він весь у снігу. Коли в будинку засвітиться світло, сніг блищить, наче весь сад посипали сріблом.

Я дуже люблю гуляти в саду.

– Але Незнайко з вами не згоден. Доведіть йому, що ви не помилилися.

– Назвіть усі складові цього тексту.

7) Робота в парах.

– У конвертах, які лежать у вас на партах, – текст. Але він розсипаний. Складіть його, використовуючи знання, набуті сьогодні на уроці.

 

ІІІ. Підсумок заняття.

завантаження...
WordPress: 22.83MB | MySQL:29 | 0,611sec