Ягідні культури, їх вирощування

Тема.  Ягідні культури, їх вирощування
Мета:  розширити знання учнів про ягідні культури та агротехніку їх вирощування; ознайомити учнів із роботами по догляду за ягідниками, а також із шкідниками ягідних культур; розвивати інтерес до садівництва, як галузі сільського господарства.

Форми та методи: Інтерактивні вправи, словесні,  кооперативні, дослідницько-пошукові, ігрові.

Обладнання: підручник, додаткова література,  дидактичні матеріали.

Девіз заняття:

Людина не повинна соромитись цікавості,

яку пробуджує у ній природа.

Ніколас Тінберген

 

Хід заняття

I. Організаційний момент.

Вправа «Оригінальне привітання». Вчитель в оригінальній формі вітає учнів з початком заняття і пропонує учням привітати один-одного.

II. Актуалізація опорних знань.

Гра «Загадкова квіточка»

Учням пропонується вибрати одну із пелюсток загадкової квіточки. На нижній частині зашифрована назва ягідної культури. Необхідно розшифрувати цю назву, визначити до якої групи вона належить та охарактеризувати цю рослинку.

III. Мотивація навчальної діяльності.

Велика кількість сортів ягідних культур, які різняться за смаковими якостями, розміру і кольору ягід, строками достигання, дозволяє садівникам вирощувати ягоди в ранні і пізні строки для споживання у свіжому вигляді, консервування, а також для кондитерського і виноробного виробництва. Ягідні культури легко і швидко розмножуються, рано вступають у плодоношення і щорічно дають урожай: суниця дає перший урожай через рік, а смородина, порічка, малина, агрус через 2-3 роки після посадки. Після початку плодоношення у смородини, порічки, малини до 6 років, а у агруса до 8-10 років урожай весь час зростає.

  • Як же добитися гарних врожаїв ягідних культур?
  • Що слід робити на ділянці ягідників, щоб вони збільшували свою врожайність?
  • Які шкідники  можуть знищити їх врожайність?

Ці питання ми розглянемо на сьогоднішньому занятті.

 

ІV. Повідомлення теми заняття та його завдань.

Що саме ви б хотіли дізнатись на сьогоднішньому занятті?

V. Надання необхідної інформації.

Необхідною умовою  технології вирощування ягідних культур  є використання якісного здорового садивного матеріалу кращих районованих сортів. Важливе місце посідає також правильна підготовка грунту. Вона складається з обробітку грунту, знищення бур’янів культивацією в паровому полі (в разі потреби — внести гербіцид). Під оранку на глибину гумусового шару на дерново-підзолистих грунтах і на 30–35 см на інших типах грунтів внести 60–80 т/га органічних і по 60–120 кг/га діючої речовини фосфорних і калійних добрив. Насадження перших двох років навесні підживлюють тільки азотними добривами в дозі 60 кг/га діючої речовини. На третій і в подальші роки вносять мінеральні добрива з розрахунку 45–60 кг/га діючої речовини і один раз у два-три роки — 25–30 т/га органічних добрив. Органічні, фосфорні та калійні добрива вносять восени під культивацію або оранку, азотні — навесні під перший обробіток грунту.

Оптимальна вологість грунту забезпечує добрий ріст і плодоношення. Для підтримання вологості грунту у південних районах проводять чотири-п’ять поливань, у північних — два-три, норма — 250–350 мл/га. Найбільше вологи потребують рослини перед цвітінням, у період росту й достигання ягід.

У комплексі робіт з догляду за рослинами важливе місце належить боротьбі зі шкідниками й хворобами.

VI. Центральна частина уроку – інтерактивна вправа.

Вправа «Учитель-учень»

Учні об’єднуються в групи. Кожна група опрацьовує своє завдання. Потім один учень стає учителем висвітлюючи своє питання для інших.

І група – Агротехніка вирощування суниці;

ІІ група –Агротехніка вирощування малини;

ІІІ група  – Агротехніка вирощування смородини.

Вправа «Коло ідей»

Шкідники ягідних культур та боротьба з ними.

(Спочатку учні розглядають запропоновані малюнки із зображенням різних шкідників, визначають заходи боротьби з ними)

VII. Рефлексія, підбиття підсумків роботи.

  • Що нового ви дізнались на цьому занятті?
  • Чи зацікавила вас тема вирощування ягідних культур?
  • Які ягідні культури хочете висадити у своєму саду? Чому саме ці, дайте пояснення.

VІІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати додаткову літературу.

Підготувати повідомлення про дикоростучі ягідні культури.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

10 Тема Ягідні культури, їх вирощування (16.9 KiB, Завантажень: 3)

завантаження...
WordPress: 22.85MB | MySQL:26 | 0,316sec