Я – член екіпажу

Тема. Я – член екіпажу

Мета: закріплювати знання учнів про портрет та засоби виразності портретного жанру; розвивати в учнів комбінаторні здібності,навички та вміння малювати портрет;формувати логічне та просторове мислення; вчити розмірковувати; виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу.

Обладнання: репродукції картин відомих художників, зразки дитячих малюнків, комп’ютер, проектор.

Матеріали та інструменти: альбом, простий олівець,гумка, кольорові олівці.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

    Перевірка готовності учнів до уроку

2.    Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні на уроці ми будемо займатись таким мистецтвом, який кожен художник за свого життя хоч раз але хоче спробувати. Ми продовжимо нашу космічну подорож. А перед тим подумаємо: чи потрібен відпочинок космонавтам ? Звичайно. А коли ми вже є членами екіпажу зорельота, то спробуємо під час відпочинку з допомогою художніх засобів розповісти про себе, а точніше намалювати свій автопортрет.

3.     Актуалізація опорних знань та вмінь

  • Хтось можливо знає, що таке портрет?
  • Коли людина малює сама себе, то як це називається?
  • Діти, а як ви думаєте, портрети – це зображення тільки однієї людини?

    4.     Вивчення нового матеріалу

    Сьогодні на уроці ми уявимо себе маленькими художниками. Нам все вдається і на цей раз ми також упораємось із завданням.

    Як ви вже відповіли, портрет – це жанр образотворчого мистецтва. Це зображення людини чи групи людей.

  • Діти, пригадайте, як називаються художники, які малюють портрети?

    Так, портретисти.

    От і ми спробуємо бути маленькими портретистами.

    Давно вже немає тих людей, портрети яких писали художники, та й самих художників уже немає. А їх твори все ще радують нас і будуть радувати й надалі.

  • Діти, а що на вашу думку може нам розповісти портрет про ту людину, яка на ньому зображена?

    Так, портрети розповідають нам про те, якою людина була за життя: доброю чи жорстокою, безтурботною чи похмурою. Портрети розповідають нам не тільки про те, якими в людини були очі або ніс, якого кольору волосся, але й про важливіші речі — якою була людина, яку мала вдачу, які вподобання.

    Художник, який відтворив на портреті внутрішній світ людини, подарував їй безсмертя.

    Для справжнього художника написати портрет означає «розкрити душу», «писати образ», «писати справжню природу людини». Для створення глибокого образу художники використовують усі засоби виразності: міміку обличчя, виразність погляду, пози, жесту, силует фігури.

  • А що ж зображує художник у портреті?

    Шляхетність, ніжність, любов, смуток, страждання, ненависть… Як часто ми застигаємо, вражені, перед полотнами великих майстрів. Адже художник вкладає у витвір всю гаму власних почуттів.

    І звичайно , художник вкладає свою душу і у зображенні свого портрета.

  • Діти, а чи знаєте ви як називається портрет, на якому художник сам себе малює?

    Так, це автопортрет. Автопортрет – портрет художника, на якому зображений він сам ; у більшості випадків – за допомогою дзеркала.

    (Використовуючи проектор,пропоную учням розглянути репродукції творів, дитячі малюнки, на яких зображено сильні людські почуття.) ДОДАТОК 1

    Часто автопортрет передає емоційний стан художника. Тому важливе значення у портреті має зображення очей, напрямок брів, порух губ і, звичайно, загальний вираз обличчя. ДОДАТОК 2

    Роздивіться особливості пропорції обличчя дітей. ДОДАТОК 3

  • Кого художники зобразили на картинах?
  • Які почуття охоплюють героїв на картинах?
  • Як художники ставляться до того, що зображують?
  • Які засоби використовують художники, щоб передати своє ставлення до зображуваного?

    Ми вже багато говорили про портрет, і нам час трішечки порухатись, щоб краще працювали наші руки, щоб приємними були наші думки під час виконання творчого завдання.

    ФІХКУЛЬТХВИЛИНКА « Ялинка»

    Творче завдання

    Немає, мабуть, такого художника, який би не намалював себе, тобто — свій автопортрет. Для цього він вивчав своє відображення у дзеркалі, щоб реалістично — правдиво, відтворити його на папері чи полотні, або малював себе за уявою, щоб образно передати в зображенні свої погляди, уподобання та емоції.

    Спробуйте передати свої риси обличчя, міміку, настрій за допомогою кольору, ліній, штрихів за уявою. Тоді кожен член екіпажу зможе вас краще пізнати, роздивитись і обов’язково захоче ближче познайомитись.

    ( На кожну парту учитель роздає листки із порадами)

    ПОРАДИ

  • Визначся з тим, як ти вважаєш за потрібне себе зобразити: серйозність чи веселу вдачу.
  • Головне у портреті – обличчя.
  • Намагайся правильно передати його пропорції – розміри окремих частин.
  • Зверни увагу на те, що лінії та штрихи мають підкреслити форму обличчя.

    Індивідуальна робота за творчим завданням

    (допомагаю учням проаналізувати правильність виконання композиції та виправити помилки, надаю індивідуальну допомогу, звертаю увагу на те, що лінії, штрихи мають підкреслювати форму обличчя)

    (Під час виконання роботи учнями звучить легка класична музика, проте не лірична)

    5.          Підсумок уроку

    От ми і завершили наш урок. Ви піднялись на сходинку вище у творчості і багато дізнались про портрети, автопортрети. Зрозуміли за допомогою чого художники передають характер і настрій людини.

  • Який з автопортретів на ілюстраціях сподобався вам найбільше, чому?
  • Чи впливають кольори на враження від автопортретів?
  • Що було найважчим у вашій роботі?
  • Що легко вдалось?
  • Вам сподобалось малювати власний портрет?

    Із учнівських робіт створюється виставка під назвою « Рідні обличчя»

    Оцінювання учнівських робіт            

    ДОДАТОК 1


     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    В. Бахтін. Портрет з кішкою.

                     Р. Санті. Автопортрет.

    А. Дюрер. Автопортрет         Ф. Кало. Автопортрет

    з розпущеним волоссям        

    ДОДАТОК 2


     


     

     

     

     

     

     

     

            
     

     

     

     

     

     

     

     

    В. Серебрякова. Автопортрет              Т. Шевченко. Автопортрет

              ДОДАТОК 3


     

     

     

     

    К. Гайова. Портрет сестри

    О. Кипренський.

    Калмичка Баяуста     

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,449sec