Взаємозв’язок між розміщенням елементів у періодичній системі та властивостями хімічних елементів, простих речовин, сполук елементів з Гідрогеном та Оксигеном

Тема. Взаємозв’язок між розміщенням елементів у періодичній системі та властивостями хімічних елементів, простих речовин, сполук елементів з Гідрогеном та Оксигеном

Мета: сформувати уявлення в учнів про взаємозв’язок між розміщенням елементів у періодичній системі та властивостями хімічних елементів, простих речовин, сполук елементів з Гідрогеном та Оксигеном; встановити залежність властивостей від значень зарядів ядер атомів та інших характеристик.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, таблиця відносних електронегативностей

Хід уроку

І.Організаційний етап

Дружнє привітання учнів один одного і побажання один одному приємних вражень від уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

Привести у відповідність вирази (зобразити стрілками), що характеризують взаємозв’язок між положенням елемента в періодичній системі та будовою атома:

  1. Номер періоду
  2. Номер групи
  3. Порядковий номер
  4. Кількість електронів на зовнішньому енергетичному рівні
  5. Кількість протонів
  6. Кількість енергетичних рівнів
  7. Завершеність рівня
  8. Кількість електронів на всіх енергетичних рівнях
  9. Заряд атомного ядра

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розглянемо склад останнього енергетичного рівня (зовнішньої електронної оболонки) атомів елементів 1-3-го періодів.

Н

1s1

  He

1s1

Li

2s1

Be

2s2

B

2s22p1

C

2s22p2

N

2s22p3

O

2s22p4

F

2s22p5

Ne

2s22p6

Na

3s1

Mg

3s2

Al

3s23p1

Si

3s23p2

P

3s23p3

S

3s23p4

Cl

3s23p5

Ar

3s23p6

Ви бачите, що зі зростанням порядкового номера елемента склад зовнішньої електронної оболонки періодичного повторюється. Так, в атомі елемента № 1 Гідрогену є один s- електрон на першому і останньому для цього елемента рівні; в атомі елемента № 3 Літію такий самий за типом електрон перебуває теж на останньому, але вже другому рівні; в атомі елемента № 11 Натрію один s- електрон – на останньому, третьому рівні.

Властивості хімічних елементів і утворених ними речовин визначаються складом і будовою зовнішньої електронної оболонки їхніх атомів. А склад і будова цієї оболонки періодично повторюються. У цьому полягає фізична суть періодичного закону, який нині формулюється так:

Властивості хімічних елементів, простих речовин, а також  склад і властивості сполук перебувають у періодичній залежності від значень зарядів ядер атомів.

 

Д.І.Менделєєв розмістив елементи за зростанням атомних мас, але Телур він поставив попереду Йоду, хоча атомна маса першого трохи більша. Інакше порушувалася б подібність елементів у VI  і VII групах. Нині відомо, що атом Телуру має бути на одиницю меншим.

Д.І.Менделєєв виявився правим. Він як і його сучасники, ще не знав про складну будову атома, наявність у ньому різних елементарних частинок. Однак він передбачав, що причину періодичності зміни властивостей хімічних елементів слід шукати в самих атомах.

Енергія іонізації – це енергія, необхідна для відриву електрона від не збудженого атома.

  Як же повязана енергія іонізації з положенням елементів у періодичній системі ?

Як правило, енергія іонізації атомів елементів усередині однієї підгрупи зменшується при зростанні порядкового номера елемента, тому що збільшується його атомний радіус. Це  пов’язано з полегшенням відриву електрона з більш віддалених енергетичних рівнів. У межах одного періоду енергія іонізації збільшується із зростанням порядкового номера елемента, що зумовлено зменшенням атомного радіуса.

Запитання до учнів:

Від атомів яких елементів електрон буде відриватися найлегше ?

Від атомів яких елементів електрон буде відриватися найважче ?

Енергія іонізації характеризує металічні та неметалічні властивості елементів. Найбільш характерні властивості металів – віддавання електронів при хімічній взаємодії, гарна тепло- та електропровідність – зумовлені рухливістю електронів. Чим менша енергія іонізації, тим більш типові металічні властивості виявляє елемент. Тому можна сказати, що в підгрупах зверху вниз відбувається посилення металічних властивостей елементів. У періодах зліва направо металічні властивості елементів слабшають, відповідно підсилюються неметалічні властивості.

Електронегативність характеризує здатність атомів притягати до себе спільну електронну пару.

Підвищення електронегативності повязане із проявом елементом металічних чи неметалічних властивостей ?

Значення електронегативностей атомів елементів також підкоряються періодичному закону. У періодах електронегативність збільшується, у підгрупах зменшується  із зростанням порядкового номера елемента.

IV. Узагальнення і систематизація знань

Робота з таблицею

(учні заповнюють і аналізують таблицю)

Закономірності зміни властивостей елементів у періодичній системі

Властивості

Зміна властивостей зі збільшенням атомної маси

Періоди

Головні підгрупи

Побічні підгрупи

Металічні властивості
Неметалічні властивості
Радіус атома ↓ повільно ↑ швидко ↑ швидко
Потенціал іонізації
Електронегативність

V. Домашнє завдання

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

56 (17.5 KiB, Завантажень: 57)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

у 56 (67.0 KiB, Завантажень: 20)

завантаження...
WordPress: 22.92MB | MySQL:26 | 0,682sec