Взаємодія з іншими людьми. Дружний клас

Урок  12. Тема.Взаємодія з іншими людьми. Дружний клас.

Мета. Навчати учнів культури спілкування, пошуку конструктивних способів вирішення проблемних ситуацій у класі; сприяти поліпшенню психологічного клімату в класі, налагодженню доброзичливих стосунків; виховувати в учнів повагу одне до одного, відповідальність за власні слова і вчинки.

Хід уроку

І.  Організаційний  момент.

Встаньте, діти!

Усміхніться всім навколо:

Небу, сонцю,  квіткам, людям, –

І тоді обов’язково

День для вас веселим буде.

ІІ.  Повторення  вивченого  матеріалу.

1.  Що   таке  здоров ‘nя?

2.  Що  треба  робити  щоб  бути  здоровим?

3.  Як  треба  харчуватися?

4.  Чи  потрібно  займатися  спортом  і для  чого?

ІІІ. Повідомлення  теми  й  мети  уроку.

Прослуховування  вірша М. Пляцковського  «Справжній   друг»

Дружба,  мов  граніт,

Не зламається,

Може  витримать

Безліч завірюх.

Друг  не  покидає,

Зайве  не  спитає, –

 

Ось  яким повинен  бути  справжній  друг

Ми  посваримось,  ми  помиримось

«Нерозлийвода!» –

Кажуть  всі   навкруг.

В  будь  якій пригоді

Стане   у  нагоді –

Ось   яким  повинен  бути

Справжній  друг!

–         Що  ви  думаєте  про  дружбу?   Якою   вона  має   бути?

Оскільки тема нашої розмови -— дружба, то, звичайно, не можна обійти увагою таке питання, як дружба у колективі. Мабуть, вам траплялося чути: «Це — дружний клас» або «У вас такий недружний клас, кожний сам по  собі».

Чим  відрізняється  дружний  колектив  від  недружного?

Чи важливо, щоб між учнями класу існували дружні стосунки? Чому?

З  чого  починається  дружба?

 

 

І V.  Вивчення  нової  теми.

1.  Вступне  слово  вчителя.

Так, дружба  починається  із  спілкування.

Жодна людина не меже  існувати  сама по собі. Кожен із нас може жити лише серед людей і зв’язаний з ними безліччю найрізноманітніших стосунків. Формою такого взаємозв’язку є спілкування. Спілкування — це процес взаємодії між людьми, в якому відбуваються обмін діяльністю, інформацією, досвідом, умінням і навичками, а також результатами діяльності.

Спілкування є одним із проявів людської сутності, особистішою   формою існування і функціонування суспільних відносин. Тому воно нерозривно зв’язане з іншими проявами цієї ж сутності — діяльністю і духовним світом людини, доповнює їх.

Дружба – це добре, почуття, яке може виникнути лише на основі взаємоповаги. Зустріти в житті справжнього друга вважалось великим щастям для людини. У скіфів дружба скріплювалась щирою клятвою, що вважалась святою непорушною? Сучасні тлумачні словники визначають: «Дружба — це близькі стосунки, засновані на взаємній прив’язаності людей, спільності інтересів. смаків, поглядів, життєвих цілей, активній зацікавленості одне в одному». Другом ми називаємо того, кому довіряємо. Якщо між людьми немає щирості, не може бути й дружби. У кожного з нас є вади. Отже, той, хто хоче мати друга без вад, залишається без друзів. Справжній друг, який віддає частку свого серця, силу почуття, вартий того, щоб його цінували і берегли.

Ми звично приходимо щодня в школу, звично кидаємо один одному: «Привіт!», звично ділимося новинами, проблемами, звично даємо ради. На уроках ми всі об’єднані одним прагненням – одержати нові знання, закріпити раніше придбані. Напевно, саме ця загальна мета керує нашим бажанням допомогти один одному краще розібратися в матеріалі, тому в наших шкільних відносинах багато уваги приділяється урокам.

Але після них не завжди хочеться відразу йти додому, і ми з радістю беремо участь у позаурочних заходах: підготовці й проведенні різних вечорів, концертів, змагань. Так мине день за вдень, рік за роком шкільного життя. І ми навіть не замислюємося, що це життя складається із двох головних факторів: знаходження знань і шкільної дружби. Якщо наші знання ми одержуємо від учителів, то який буде шкільна дружба, – повністю залежить від нас самих, нашого відношення друг до друга.

Оскільки тема нашої розмови -— дружба, то, звичайно, не можна обійти увагою таке питання, як дружба у колективі. Мабуть, вам траплялося чути: «Це — дружний клас» або «У вас такий недружний клас, кожний сам по

собі».

Запитання до учнів

–         Чим  відрізняється  дружний  колектив  від  недружного?

–         Чи важливо, щоб між учнями класу існували дружні стосунки? Чому?

Бути дружним класом – це, на мій погляд, значить мати однакові (або схожі) погляди на людські цінності й недоліки. А звідси – і відповідні установки, що відповідає поводження всього класу. Дружний клас – це не тільки загальні веселі розваги, а й уміння, сприймаючи чужий біль як власну, вчасно всім разом прийти на допомогу однокласникові. Або в мінути щастя – чи те день народження, або якась особиста перемога, – щиро сприйняти й всім класом поділити цю радість, улаштувавши класне свято. А ще дружний клас – це вміння зупинити свого однокласника перед прірвою лиха або поганого вчинку, простягнувши йому сильну руку друзів. Дружний клас – це коли багато «я» зливаються в одне «ми», як струмочки зливаються в одну ріку, що весело й гідно потім течуть в одному напрямку!

2.  Творче завдання «Школа дружби»

Учитель поділяє учнів класу на групи і пропонує їм уявити себе вчителями «Школи дружби». Вони мають навчити своїх учнів товаришувати одне з одним і розповісти про способи, які б допомогли їм побудувати добрі стосунки з учителями, батьками, братами і сестрами, природою, тваринами. Наприклад: щоб подружитися з братами і сестрами потрібно:

— частіше цікавитися їхніми справами;

— допомагати їм у домашніх справах;

— щиросердно поділяти їхні радощі та неприємності.

3. Фізкультхвилинка

Раз – підняли руки вгору,

Два – нагнулися  додолу.

Не згинайте, діти, ноги,

Як торкаєтесь підлоги.

3 – 4 – прямо стати,

Будемо знову починати.

4.  Продовження бесіди.

–  Що ви порадите людині, яка хоче мати друзів, але не може їх знайти?

–  Що потрібно зробити, щоб ваш друг дитинства залишився поряд із вами усе

життя?

–         Чи хотіли б ви, щоб у вас було сто друзів?

–         Якби ви зустріли людину, в якої сто друзів, про що б ви його, запитали?

5.  Робота  з  підручником.

 

V.  Узагальнення  та  систематизація  знань

1.  Розв’язання  проблемних  ситуацій.

Ситуація  1

Одного разу взимку однокласники грали у сніжки біля ніколи школи. Раптом хтось поцілив одному з хлопців сніжком в обличчя. Не з’ясувавши, хто саме зробив йому боляче, хлопчик підійшов до першого-ліпшого однокласника і став вимагати вибачення. Той обурився, і суперечка перейшла у бійку.

Запропонуйте  розумне  вирішення цього конфлікту.

Ситуація  2

Учениця відповідає біля дошки. Але варто дівчинці трошки замислитись, як однокласники відразу, піднімають руки, щоб відповісти. Деякі з них висловлюють невдоволення і кепкують, що дівчинка «не знає відповіді на  прості  запитання». Учениця, хвилюючись, починає плутатись і невдовзі зовсім збивається; на її очах виступають сльози.

Як у цій ситуації мали б повестися дівчинка, учитель і однокласники?

Слово вчителя

На жаль,  між людьми виникає непорозуміння, зазвичай вони звинувачують у цьому одне одного або замовчують, образу. Така поведінка недоцільна. Щире спілкування можна порівняти з ліками, якими лікують хворобу-образу. Не можна вирішити конфлікт, не обговоривши його. Прагнення почути, зрозуміти думку одне одного здатне знищити ворожнечу. Зробіть крок назустріч людині, не відвертайтесь від неї – таким чином можна лише поглибити образу. Чим більше ви ображаєтесь або обурюєтесь, тим менше у вас можливостей поновити стосунки. І завжди щиро вибачайтесь коли відчуваєте, що неправі.

2. Творче завдання «Валіза чемності»

Учитель малює на дошці великий чотирикутник — «валізу». Учні починають збирати до неї необхідні «речі» — добрі почуття і риси характеру, які слід плекати у собі. Школярі називають усе, що, на думку групи, допомагає людині у    дружбі з оточуючими, а учитель записує відповіді на тлі чотирикутника.

3. Робота  в зошитах.

V.  Підсумок  уроку

Гра “Один до одного”.

Інструкція: зараз ви будете грати в одну дуже цікаву гру, під час якої все треба робити дуже-дуже швидко. Ви покажете мені, наскільки уважно ви мене слухаєте і наскільки швидко ви можете зробити те, що я буду вам казати. Зараз у вас рівно 5 секунд, щоб вибрати собі партнера і швидко-швидко пожати йому руку.. А тепер я буду вам казати, якими частинами тіла вам треба дуже швидко “привітатися” один з одним:

права рука до правої руки;

ніс до носа;

плечі до плечей!

Ну що ж, це ви змогли зробити швидко. А тепер запам’ятайте, будь ласка, слідуючи. “Кожний раз, коли я скажу: один до одного, вам треба швидко-швидко найти собі нового партнера і пожати йому руку. А після цього я знову буду називати частини тіла, якими ви повинні доторкатися один до одного. І так: “Один до одного!”

вухо до вуха;

бедро до бедра;

п’ятка до п’ятки.

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,313sec