Взаємодія рослин, грибів, бактерій та їх роль в екосистемах

Тема:  Взаємодія рослин, грибів, бактерій та їх роль в екосистемах.

 Мета: забезпечити засвоєння учнями понять про зв”язки рослин між собою

та іншими організмами, розкрити суть понять : симбіоз, мутуалізм,

паразитизм, конкуренція, виїдання

Розвивати вміння і навички учнів порівнювати, узагальнювати та

робити  висновки, розвивати біологічну мову, мислення, вміння

працювати з підручником, додатковою літературою.

Виховувати любов та бережливе ставлення до природи.

 

Тип уроку: комбінований

 

Методи та форми роботи: бесіда, розповідь, практично – пошукова

діяльність

 

Терміни та поняття:

симбіоз,

мутуалізм,

паразитизм,

конкуренція,

виїдання

 

Обладнання: Таблиці з різними видами взаємозв”язків рослин з іншими організмами, комп”ютер

 

 

 

 

 

Девіз уроку

Ми зв”язані з усім живим у природі.
А. Швейцар.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Криголам „ Усе про тебе”

  1. якщо ви вважаєте, що потрібно оберігати природу, плесніть в долоні.
  2. якщо ви не смітите на вулицях – встаньте
  3. якщо ви вимикаєте світло – підстрибніть
  4. якщо ви допомагаєте батькам – тупніть
  5. якщо вам не подобається запах бруду – махніть рукою перед своїм обличчям.

Бачите, які ми єдині, як у нас багато спільного. Тож давайте ми будемо працювати : дружно, активно, взявшись за руки.

 

 

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Формування робочого настрою: „ Налаштовуємося на біологію”

Вправа” Взаємоопитування”

Працюючи в парах учні ставлять одне одному запитання за домашнім завданням.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вправа „ Дивуй”

 

Вчитель наводить неправдиві факти про зв”язки рослин між собою

 

Легенда про волошки і маки.

 

Це було в тi далекi часи, коли на нашiй землi нападали татари i тур­

ки. На oкpaїнi села жила сiм’я, яка складалась iз батькiв, хлопця i дiвчин­ки. Як тiльки почулися сигнали про те, що на село суне навала татар, бать­ко сказав до сина: “Я йду назустрiч вороговi, а тебе залишаю, щоб ти за­хищав маму i сестру, Хлопчику було лише 12 pоків, але він вже добре володiв шаблею. Схопивши шаблю, хлопець вибiг з хати, мамі i ceстрі

порадив заховатись в схованку. Татари вже наближались до воріт. Хлопець став у воротях шаблею затримував вopoгiв, щоб його родичі змогли за цей час, заховатись. Сили були нepiвнi, хлопчика вбили i порубали, а куски тiла розкидали по пшеничному полю. Татари прийшли  в дім але там вже нікоro не було. Мама з дочкою були у зхованцi, яку важко було знайти. Забравши полонених, татари вiдiйшли.

Мама з дочкою вийшли зi схованки i побачили, що серед поля ле­жить голова брата. Вони ходили по полю, збирали куски тiла хлопчика i плакали

Там, де падали сльози, виростали волошки, де капнула кров, виросли червонi маки..

Ось i досi проростають у пшеницi синi волошки i червонi маки.

 

Пригадайте лан жита чи пшеницi, а там  цвітуть маки i волошки.

 

ІV. Повідомлення теми уроку

 

План

 

 

Форми взаємодії організмів

  • Роль тварин у розповсюдженні рослин

 

 

V. Надання необхідної інформації

 

Симбіоз – усі форми співжиття організмів різних видів.

 

Мутуалізм – взаємовигідне співжиття організмів різних видів

( бульбочкові бактерії на коренях бобових рослин)

Паразитизм – вигідне співжиття орного з видів, інший пригнічується.

( гриби, які викликають захворювання рослин : фітофтора на пасльонових)

Конкуренція – змагання між видами за ресурси довкілля

( різні за розмірами рослини одного віку, які живуть разом, конкуренція за світло)

 

Видання – зв”язок рослин з рослиноїдними тваринами.

 

VІ. Інтерактивна вправа

 

Вправа „Мозкова атака”

Учнi висловлюють свої думки.

Пiд час гри нeмaє жодних комeнтapiв. Учитель записує думки учнiв

Негативні аспекти зв”язків рослин між собою.

1……..

2………

3………….

 

 

Позитивні аспекти зв”язків рослин між собою

1…….

2……

3……….

 

VІ.Рефлексія

Експрес-опитування журналістів

 

1. Що таке симбiоз? Якi форми симбiозу вам вiдомi?

 

2. Наве­дiть приклади мутуалiзму. Що для нього характерно?

 

З. Що ви знаете про конкуренцiю?

 

4. Як вiдрiзняеться паразитизм вiд напiвпаразитизму?

 

5. Якi пристосування є у квiткових рос­лин до запилення комахами?

 

6. Якi комахоїднi рослини вам вiдомi?

 

7. Якi пристосування рослин до поширення плодов тваринами вам вiдомi?

 

8. Якi пристосування рослин захища­ють ix вiд виїдання тваринами?

 

VІІ. Підсумки уроку. Домашнє завдання.

 

Опрацювати матеріал підручника по темі: ”Взаємодія рослин, грибів, бактерій та їх роль в екосистемах”

ПOMIPКУЙTE

1. Чому перед насадженням соснових лiсiв на пiщаних грун­тах разом iз молодими деревами у грунт вносять грибницю певних видiв грибiв?

 

2. Haвecнi пiд листяними деревами можна натрапити на петрiв хрест – рослину рожевого кольо­ру, позбавлену хлорофiлу. Якщо розкопати грунт, можна помiтити, що рослина прикрiплена до кopeнiв дерев. Як жи­виться петрiв хрест?

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Urok67 (504.5 KiB, Завантажень: 20)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

67 Взаємодія рослин, грибів, бактерій та їх роль в екосистемах (25.1 KiB, Завантажень: 28)

завантаження...
WordPress: 22.92MB | MySQL:26 | 0,745sec