ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК ПРАВА І МОРАЛІ. ЯК ВОНИ ДОПОМАГАЮТЬ ОДИН ОДНОМУ?

ТЕМА. ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК ПРАВА І МОРАЛІ. ЯК ВОНИ ДОПОМАГАЮТЬ ОДИН ОДНОМУ?

Мета.Довести, що злочин — антисуспільне явище, переконайте молодь у потребі боротьби із злочинністю.

Форма проведення.Тематична конференція.

Питання для обговорення.

 1. Мораль і право у системі соціальних норм.
 2. Принципи, спільні для права і моралі.
 3. Додержання законності — не тільки правова, а й моральна вимога.
 4. Українське право — надійне знаряддя захисту інтересів держави, життя, здоров’я, честі й гідності українських громадян.

  (Зал оформлений згідно теми конференції. Організувати заздалегідь виставку літератури і нормативних документів). На дошці написано висловлювання видатних людей. Не кажи і не роби нічого поганого, Навіть тоді, коли ти наодинці з собою, Учись, надто більше соромитись самого Себе, ніж інших.

  Демокріт Закон можна вважати якісним

  Тоді, якщо смисл його є точним,

  Якщо вимоги його справедливі,    

  Якщо він формує чесноти у громадян.

  Френсіс Бекод

  Ведучий. Тема нашої конференції — «Взаємозв’язок права і моралі. Як вони допомагають один одному?».

  А розпочати її хотілося би такою ситуацією.

  У залі суду слухалася справа про злочин п’ятнадцятирічного підлітка.

  Суддя запитав у підсудного:

  —    Невже ви не відчуваєте ганебності свого вчинку? Невже вамне соромно перед людьми?

  Підліток похмуро відповів:

  —    Мені нічого не соромно. Я хуліган…

  Ці слова ще не означають, що підліткові справді несоромно. За ними приховуються великий душевний біль, сором, страх, каяття, але разом з тим і озлоблення. В ході судового засідання розкрилося найстрашніше явище, з яким можна зустрітися у вихованні, — душевна порожнеча. Вирок суду був справедливим — він захищав суспільство від злочинця… Але чи може бути впевненим суспільство у тому, що покарання наповнить юну душу благородними почуттями і переживаннями? Чому розмову про мораль і право ми розпочали з розповіді про неповнолітньогозлочинця? Тому що правопорушення і злочинність — найбільш яскраві показники слабкості виховання. Те, що серед правопорушників і злочинців с діти, підлітки, юнаки і дівчата, не може залишити ні нахвилину спокійним педагога, працівників суду, міліції.

  Отже, обговорюючиперше питання нашої конференції, я надаю слово працівнику правоохоронних органів.

  Юрист. Як різновиди соціальних норм право і мораль характеризується певними особливостями, що визначають їх місце уїї засобів соціального регулювання.

  Призначенням норм моралі є надання людям можливості визначити ступінь відповідності власних діянь визнаних суспільствомуявленням продобро і зло, справедливість і несправедливість. Ці нормивиникають стихійно, існують, як правило, в усній формі, відображаючись у свідомості людей. Мораль формується іпідтримується самим суспільством, відповідає певному рівню його розвитку, тим суспільним уявленням, які склалися історично і переважають у суспільстві. Виконуються моральні норми лише тими людьми, для яких вміщені у них правила є авторитетними. Отже, процес реалізації цих норм залежить від рівня інформованості, розвинутості та вихованості конкретної особи.

  Мораль безпосередньо “впливає на право та інші соціальні норми. Рівень моральності права визначає відповідність його норм об’єктивним умовам розвитку суспільства. Деякі моральні норми можуть набирати юридичного Значення у процесі їх схвалення державою.

  Право, відбиваючи моральні установки суспільства, сприяє узаконенню деяких моральних принципів і поступовому звуженню сфери застосування тих із них, які вже втратили свою актуальність.

  Ведуча. Дійсно, усі інші соціальні норми (звичаї, традиції і ін.) засновуються здебільшого на пануючих у суспільстві моральних принципах і відповідають установленим державою правовим вимогам.

  Тому можна визначити принципи, які спільні для права і моралі. 1 для цього ми розглянемо таблицю.

  (Учні-старшокласники детально аналізують кожен принцип).

  МОРАЛЬ І ПРАВО

                      Протидіють свавіллю та беззаконню

                      Соціальним нормам

                      Існують у реальній поведінці людей

                      Мають основним змістом права та обов’язки

                      Виробляють повагу до прав і свобод особи

  Ведучий. Відомий український правник XXст. Лев Окиншевич зазначив: «Ми в нашому суспільному житті з суспільством здебільшого так призвичаємося до існування правил і норм, які регулюють нашу поведінку і наші взаємини з іншими, що не думаємо про них і часто не помічаємо їх, виконуючи їх, чи підлягаючи їм та керуючись ними раз-у-раз цілком механічно».

  А взаємодія моральних іправових норм має важливе значення у процесі нормативного регулювання суспільних відносин. Принциповим тут є те, що право мусить бути морально обгрунтованим, відповідати загальновизначеній моралі. Воно має втілювати, робити реальною одну з найвищих моральних цінностей — справедливість. Так правопорушення з точки зору моралі є негативним явищем і вимагає не лише застосування примусових засобів державою, а й осуду з боку суспільства.

  Але в мене є запитання до працівника суду, додержання законності — це, мабуть, не тільки правова, а й моральна вимога?

  Судовиконавець. Кілька місяців тому судова комісія у кримінальних справах розглядала кримінальну справу по звинуваченню 10 чоловік у розкраданні державного майна в особливо значних розмірах.

  Ще до початку процесу багато-хто ставив собі одне й те ж запитання: як могло статися, що десятеро молодих, у розквіті сил людей порушили закон? Професія в усіх однакова — шофери-експедитори автокомбінату. Більшість з них після школи відслужили в армії. їм надали впорядковані гуртожитки, вони закінчили курси шоферів, мали добре оплачувану роботу.

  Але сьогодні — вони на лаві підсудних. Слідство констатувало факти. Працюючи шоферами-експедиторами, при перевезенні промислових товарів вони здійснювали розкрадання. – Зрозуміло, що крадіжка — злочин корисливий. Але не тільки корисливість керувала ними. У судовому засіданні багато уваги приділялося з’ясуванню причин і умов, які сприяли скоєнню злочину. Так, умови були. Сама обстановка в колективі, можна сказати, сприяла здійсненню крадіжок.

  Звинувачений Л. (єдиний з водіїв, який уже мав судимість) на суді відверто розповідав:

  — Я збирався жити чесно. Але прийшов на комбінат — багато хто руки гріє. Спочатку все було потай, тишком-нишком, а потім крали нахабно, відкрито, розповідали один одному про це, крадені речі продавали просто в гаражі…

  Причини й умови, які сприяли злочину, суд з’ясував. Але в ім’я чого молоді ще люди порушили закон, пішли на змову з власною совістю, заплямували своє ім’я?

  Один із старих водіїв розповідав на суді, що молоді «добре вдягалися, їздили,на таксі й постійно пиячили в гаражі і в ресторанах».

  Розмірковуючи над підсумками процесу, що закінчився, над долями цих молодих людей, дійшов висновку: ми ще дуже пасивні, коли бачимо, що людина живе нечесно, зневажаючи моральні норми. Адже брак уваги часто обертається непоправним лихом. Молодь же особливо потребує до себе уважного ставлення, підтримки. Дуже важливо дбати про її моральне здоров’я, знаходити ефективні засоби виховання і, звичайно, перекривати всі шляхи любителям «легкого життя», яке рано чи пізно приходить до такого от гіркого фіналу.

  Ведучий. Френсіс Бекон говорив: «Закон можна вважати якісним тоді, якщо смисл його.є точним, якщо вимоги його справедливі, якщо він формує чесноти громадян». І це дійсно так. Оскільки українське законодавство стоїть на захисті прав людини в різних сферах життя.

  Преса, радіо й телебачення щодня повідомляють громадськість про факти тих чи інших зловживань, про різного роду події чи вчинки людей, які істотно зачіпають права інших осіб і обурюють усе суспільство. І таким подіям дається правова оцінка. Загалом це правильно — питання про те, наскільки та чи інша поведінка людини узгоджується з приписами права, вирішують юристи. Всякий учинок, який порушує встановленні і схваленні суспільством правила, завдає шкоди іншим людям, є викликом суспільству; отож людина, яка знехтувала інтересами суспільства, не має морального права нарікати на те, що й держава у відповідь на таку поведінку вживатиме до неї примусові заходи, які іноді можуть бути досить жорсткими.

  Для права поведінка людини, хоч би як її оцінювали з моральної чи практичної точки зору, може або узгоджуватися з положеннями чинного законодавства, або ж порушувати їх.

  Отже, цінністю для суспільства є саме право, а не все законодавство, яке існує в державі. Лише те законодавство, що втілює свободу, справедливість і гуманізм, є правом в істинному розумінні цього слова і становить цінність для суспільства.

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,322sec