Визначення рівня сформованості фонематичних процесів у дітей дошкільного віку

1.2. Визначення рівня сформованості фонематичних процесів у дітей дошкільного віку

Ми вже говорили про те, що для успішного засвоєння навчальних здібностей потрібно, щоб у майбутнього першокласника був достатньо добре розвинений фонематичний слух. Дитина з добре розвиненим фонематичним слухом здатна робити звукобуквений аналіз, тобто чути і розрізняти звуки, співвідносити їх з буквами, правильно їх вимовляти, що, безумовно, вкрай необхідно при будь-якому навчанні. Як же перевірити фонематичний слух дитини?

Для перевірки рівня розвитку фонематичного слуху можна скористатися дуже простими прийомами. Краще, якщо вона проводитиметься в ігровій формі або просто в процесі спілкування з дитиною.

Наприклад, вихователь може попросити дитину пограти в таку гру. Вона називається «Назви зайве слово». Дорослий і дитина разом загадують якесь слово, наприклад, «гора». Дорослий повторюватиме це слово кілька разів, а потім замість нього скаже якесь інше слово, дуже схоже на нього. Задача дитини почути це інше слово і назвати його.

Інструкція до гри. Дорослий говорить (промовляючи по 1 слову в секунду): Гора, гора, гора, гора, гора, нора, гора, гора, гора, гора, гора, гора, пора.А дитина хлопає у долоні чи зупиняє потік мовлення дорослого,коли чує слово «пора».

Можна підібрати ряди таких слів, наприклад:

Голос, голос, голос, голос, голос, колос, голос, голос.

Коса, коса, коса, коса, роса, коса, коса, коса, коза.

Рама, рама, мама, рама, рама, рама, лама, рама, рама.

Коробка, коробка, коробка, колобок, коробка, коробка.

Якщо дитина чує і називає всі «зайві» слова, значить, з фонематичним слухом у неї все гаразд. Якщо ж вона помиляється, то, очевидно, рівень розвитку її фонематичного слуху недостатній.

У випадку, якщо із слухом дитини немає проблем, її уміння розрізняти фонеми можна потренувати. Спочатку слід вимовляти ряди слів більш повільно, фіксувати увагу дитини на звукових відмінностях. Часто вже цього буває досить. Якщо ж дитина і після таких тренувань продовжує не розрізняти звуки, їй необхідна кваліфікована допомога фахівця.

Щоб перевірити, чи уміє дитина вимовляти звуки, можна пограти з нею в гру «Назви звуки». Дорослий просить дитину назвати перший і останній звуки в словах, наприклад, в таких: «звір» (обидва звуки приголосні), «сорока» (перший звук приголосний, останній голосний), «індик» (перший звук голосний, останній приголосний).

Якщо дитина добре справляється із завданням, правильно вимовляє всі звуки, а коли помиляється, то сама виправляє помилки, значить, все нормально. Якщо ж вона із завданням справляється з труднощами, часто помиляється і не помічає своїх помилок, очевидно, її фонематичний слух не розвинений, і їй потрібна допомога.

Для того, щоб зрозуміти, чи уміє дитина ділити слова на частини (склади), можна скористатися грою під назвою «Розділи слово». Вихователь говорить дитині: «Я говоритиму тобі слово, а ти розділи його на частини, хлопаючи в долоні». Слова можна узяти будь-які, але краще всього трискладові, наприклад, «корова», «паровоз», «малина», «караван» і т.д. Критерій оцінки такий же, як у попередньому випадку.

За результатами вивчення стану сформованості у дітей фонематичних процесів та функцій намічають напрямки роботи, що дозволять подолати ці недоліки та підготувати дитину до засвоєння шкільної програми.

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,320sec