Вищі спорові рослини. Загальна характеристика вищих спорових рослин

Тема : Вищі спорові рослини. Загальна характеристика вищих спорових рослин.

Мета: Ознайомити учнів з передумовами виникнення життя на суші, виявити характерні особливості перших наземних рослин і сучасних вищих спорових рослин, дати поняття про ритмічне чергування поколінь: гаметофіту і спорофіту, розкрити особливості процесу переходу від водного способу життя до життя на суходолі, підвести до висновку про природній характер процесу еволюції, розвивати в учнів логічність і мислення.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форми і методи: словесні елементи інтерактивного навчання.

Основні терміни і поняття: життєвий цикл, вищі спорові рослини, спорофіт, гаметофіт, спорангії, риніофіти, антеридії, архегонії.

Обладнання: слайди, таблиці, живі рослини, гербарні зразки.

Девіз уроку:

Теорії завжди, мій друже, сірі.

Зелене, тільки дерево життя.

Гетте.

Хід уроку.

 

  1.       I.      Організація класу.

Наш урок починається з посмішки. Усмішка чарівна річ, вона має бути єдиною розрадою і втіхою, рятувальним колом у важку хвилину. Усміхнись над своїми бідами – гіркота від них зникне, усміхнись своєму супротивнику, зникне його озлобленість. Усміхнись і над своїм озлобленням – зникне й воно.

  1.     II.      Актуалізація опорних знань учнів. Експрес-опитування. Учневі дається запитання, якщо він не відповідає, питання переходить до другого учня.

–         Чим Рослини відрізняються від інших царств?

–         якими формами живих організмів представлено царство Рослини?

–         коли і де з’явилися перші рослини?

–         на які дві групи умовно поділяють царство Рослини?

–         чому водорості відносять до нижчих спорових рослин?

  1. III.                          Мотивація навчальної діяльності учнів.

«Підвішування проблеми»

Чи завжди рослини були такими як тепер?

Чому на відміну від водоростей їх відносять до вищих рослин?

 

 

 

 

 

 

 

 

Учитель (постановка проблеми):

Ось дивіться разом, діти,

Хто мені назвати може

І знайти між ними спільне,

Хоч ці назви і не схожі?

 

  1. IV.                          Повідомлення теми, мети уроку. Основні завдання уроку.

–         Вихід рослин на сушу.

–         Загальна характеристика вищих спорових рослин.

–         Особливості розмноження вищих спорових рослин.

–         Життєвий цикл вищих спорових рослин.

V.  Вивчення нового матеріалу.

1. Інформаційне повідомлення вчителя «Передумови виходу рослин на сушу».

2. Інтерактивна вправа «Коло знань». Вивчення питання «Загальна характеристика вищих спорових рослин». Учні об’єднуються в динамічні групи за вибором (пори року: літо, осінь, зима, весна). Ведучий пускає аркуш із запитаннями по колу. Збирає максимум інформації спочатку у своїй групі, а якщо не отримав відповіді звертається до інших груп. Ведучі розраховуються на два кола : внутрішнє і зовнішнє. Вони в парах обмінюються думками. Потім зовнішнє коло пересувається за годинниковою стрілкою на одного учня. Динамічні групи слухають обговорення і роблять висновки.

Запитання для ведучих на слайдах. Наприклад:

  1. порівняти умови життя у воді і на суші.
  2. що дозволило рослинам пристосуватися до життя на суходолі?
  3. які особливості розмноження вищих спорових рослин?
  4. що таке життєвий цикл вищих спорових рослин?

Опрацювавши даний матеріал, учні разом із вчителем роблять висновок, складаючи схему.

VI. Рефлексія.

Пристосування рослин до життя на суші. (на слайді)

  1. Утворення органів                стебло

листки

 

 

  1. Виникнення тканин               основні

покривні

провідні

 

  1. Утворення багатоклітинних статевих органів, що захищають гамети від висихання.

чоловічі(антеридії)

жіночі (архегонії)

 

 

 

 

 

 

 

4.Чергування поколінь.

Спорофіт                               Гаметофіт

 

 

Спори                                    Гамети

 

 

Мікроспори    Мегаспори

 

 

Чоловічий гаметофіт     Жіночий гаметофіт

 

 

Різноспорові

VII.Підведення підсумків. Психорегулююча вправа. Заплющ очі і подумки проглянь весь урок від початку до кінця. Якщо тобі все вдалось – усміхнись.

 

VIII. Домашнє завдання. Опрацювати текст підручника.

Творче завдання. Що спільного між водоростями і вищими споровими рослинами?

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

35 Вищі спорові рослини Загальна характеристика вищих спорових рослин (17.1 KiB, Завантажень: 26)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок 35 Вищі спорові рослини (1.0 MiB, Завантажень: 14)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,323sec