Вирішення конфліктних ситуацій у родині

Мета: придбати досвід вирішення конфліктних ситуацій за допомогою переговорів і дискусій, навчитися активно відстоювати свою точку зору шляхом мирного обговорення проблем і запобігання суперечок.

Вправа 1. Килим світу
Сядьте в коло всі разом. Чи можете ви сказати, про що ви іноді сперечаєтесь один з одним? Про що ви сперечаєтесь тут у групі? Як ви почуваєте себе після такої суперечки? Що може відбутися, якщо в суперечці зіштовхуються різні думки?
Ось перед нами невеликий лист ватману, що стане нашим «килимом миру». Як тільки виникне суперечка, «супротивники» можуть сісти на нього і поговорити один з одним так, щоб знайти шлях мирного вирішення своєї проблеми.
Запропонуйте учасникам групи прикрасити «килим миру». Цей процес має велике значення, тому що завдяки йому члени групи символічним чином роблять «килим миру» частиною свого життя. Кожного разу, коли розгориться суперечка, вони зможуть використовувати його для вирішення виниклої проблеми, обговоривши її. Використовуйте «килим миру» винятково для цієї мети, тому що самостійне рішення проблем і є головною метою цієї стратегії. «Килим миру» додасть учасникам внутрішньої впевненості, а також допоможе їм сконцентрувати свої сили на пошуку взаємовигідного рішення проблем. Це прекрасний символ відмовлення від вербальної чи фізичної агресії.
Обговорення вправи:
– Чому так важливий для нас «килим миру»?
– Що відбувається, коли в суперечці перемагає більш сильний?
– Чому неприпустиме застосування в суперечці насильства?
– Що ти розумієш під справедливістю?

Вправа 2. Полярності: конфлікт «нападаючого» і «захисника»

Сядьте з партнером протилежної статі один проти одного і вирішіть, хто з вас буде «нападаючим», а хто – «захисником». Після цього почніть один з одним розмову. Нехай кожний наполягає на своєму і не здасться. Якщо ви «нападаючий» – повчайте партнера, як він повинен поводитися, що йому слід зробити. Усіляко критикуйте його з позицій вашої очевидної правоти і явної переваги. Якщо ви «захищаєтесь», увесь час шукайте собі виправдання, і жалійтесь, скаржіться. Розповідайте, як сильно ви хочете і намагаєтеся, щоб усім було гарно, і як вам увесь час що-небудь заважає. Продовжуйте виконувати цю вправу 5-10 хвилин, для того, щоб одержати від цієї своєї позиції якомога повніше враження
Потім поміняйтеся ролями. Якщо ви захищались, візьміть на себе роль «нападаючого». Намагайтеся повною мірою відчути його владу й авторитет, а якщо ви захищаєтесь – зрозумійте хитру пасивність цієї ролі. Через 5-10 хвилин закінчуйте вправу. Приєднуйтеся до групи, сядьте в коло. Обміняйтеся своїми враженнями. Порівняєте зіграні вами ролі з тим, як ви поводитеся в звичайному житті. Обговоріть, хто як себе почував при виконанні цієї вправи. Чи виникало у вас почуття гніву чи приниженості, коли ви захищались? Чи було у вас відчуття провини чи прагнення покарати, коли ви виступали в ролі «нападаючого»?

Вправа 3. Відкритий конфлікт
У центр виходять двоє учасників гри. Перед ними ставиться просте завдання. Необхідно словесно домогтися від свого суперника виконання яких-небудь фізичних дій, причому установка дається у відкритій формі. Йде відкритий конфлікт. Суперники категорично, натиском своєї волі, примушують один одного до виконання визначених дій. Дії необхідно пропонувати найпростіші: вийти з кімнати, зняти окуляри, застебнути піджак. Перемагає той, хто домігся своєї мети. Переможений іде, його переміняє інший, новий учасник гри, що вступає у відкритий конфлікт. Учасник, що програв, знову вибуває, його змінює наступний. Отже, перші двоє виходять на середину аудиторії, стають один напроти одного і довільно зав’язують конфліктні взаємодії.

Обговорення.

Вправа 4. Вибір тактики

У мовному спілкуванні можна вибирати різні тактики поводження: придушення, поступка, підстроювання, захист, співробітництво, компроміс. Зараз ви будете мати можливість апробувати ці тактики в дії. Будь ласка, розбийтеся на пари «хлопець – дівчина» та визначите для себе ролі. У кожній парі один буде з вас керівник, інший – підлеглий. Уявіть собі таку ситуацію: наприкінці робочого дня керівник підходить до співробітника. Кінець місяця, відділ завантажений терміновими справами, і от між керівником і підлеглим відбувається розмова: «Я прошу вас залишитися після роботи, щоб доробити незакінчені справи», підлеглий: «Не можу, робочий день уже закінчився».
Мета кожного з вас: знайти тактику поводження. Як би ви продовжили цю розмову? Почали! А тепер питання до усіх: «Хто за своєю суб’єктивною оцінкою знайшов гнучкий хід? Хто в кожній парі виграв? Керівник чи підлеглий? Вирішіть в кожній парі, хто кого?». Переможець піднімає руку. Якщо перевага не очевидна, можна руку не піднімати. Так, а зараз наступний тур нашого змагання. Виберемо одного з тих, хто переміг у ролі керівника, і іншого переможця в ролі підлеглого. Нехай вони зіграють заново сцену для усіх. Якщо можна набрати кілька таких пар, програйте кілька публічних виступів.

Обговорення в колі.

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,328sec