Використання основ

Тема: Використання основ.

Мета: ознайомити учнів з використанням основ у народному господарстві, розвивати в учнів інтерес до хімії; виховувати екологічно грамотну особистість.

Обладнання: таблиці.

Тип: Засвоєння нових знань.

Девіз: «Широко простягає хімія руки свої у справи людські».

Хід уроку

І. Вступне слово вчителя.

От сьогодні ми з вами подивимось чи потрібні знання хімії потрібні людині. Зокрема ми зупинимося на використання основ.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Учитель. Я думаю, що всі  ви чули казку про Попелюшку. А хто сьогодні здатен перетворити Попелюшку на принцесу? Хто любить роботу, якої ви терпіти не можете? (учні висловлюють свої міркування). Так, на зміну добрій феї прийшов «Містер Мускул»  із цілим арсеналом побутової хімії. (Демонструються зразки побутових хімікатів).

Як ви гадаєте, що необхідно зробити перед тим, як використовувати той чи інший засіб?

(Учні пропонують прочитати інструкцію щодо його використання) правильно, слід ознайомитися з інформацією яку виробник адресує споживачеві.

Саме це і буде нашим завданням на наступні кілька хвилин. Перший варіант читає інструкцію до «Tiret» відкривши слайд

Завдання 1. Ознайомтеся з інформацією для споживачів

 Варіант 1. «Тіrеt»

Рrоfеssiопа1

 

Гель для очищення труб.

Усуває навіть великі засмічення.

Увага !

Зберігати в місцях, недоступних для дітей.

Уникати попадання на шкіру та очі!

Бажано ви­користовувати гумові рукавички.

Не змішувати з кислотами.

У разі попадання в очі, промити значною кількістю води та звернутися до лікаря.

У разі попадання на шкіру, промити уражену ділянку великою кількістю води, накласти живиль­ний крем.

Скінчивши роботу, вимити руки теплою водою з милом.

Хімічний склад: натрій гідроксид, натрій гіпо­хлорит, поверхнево-активна речовина ,а другий – до «Містер Мускул» відкриває слайд

 «Мистер мускул»

Засіб для прочищення зливних труб.

Застереження:

Викликає опіки. Використовувати гумові рукавич­ки. Не залишати продукту у відкритому пакеті.

Зберігати в сухому місці окремо від харчових про­дуктів.

Берегти від дітей.

Якщо засіб потрапив на шкіру або в очі, проми­ти їх водою.

У разі опіку звернутися до лікаря.

Не змішувати з іншими засобами для чищення.

Хімічний склад: натрій гідроксид.

Ознайомилися?

Тоді одержані відомості використайте, відповідаючи на запитання тексту відкриваючи слайд .

Закресліть неправильний варіант відповіді на запитання

№п/п Запитання Tiret Містер Мускул
1 Це чиста речовина чи суміш?  Чиста речовина; суміш Чиста речовина; суміш
2 З якою складовою цього засобу ви познайомилися на попередньому уроці? Натрій гідроксид; натрій гіпохлорид Натрій гідроксид; калій гідроксид
3 Яка формула цієї речовини? NaOH  ; NaClO NaOH ; KOH
4 Це проста чи складна речовина? Проста; складна Проста; складна
5 До якого класу неорганічних сполук вона належить? Основа; кислота Оксид; основа
6 Ця речовина розчиняється у воді? Так; ні Так; ні
7 Ця основа є лугом? Так; ні Так; ні
8 Котрі речовини з наведеного переліку є лугами? KOH, Cd(OH)2, Bi2O3, Ba(OH)2, H2SO4 Ca(OH)2, HCl, Bi(OH)3, LiOH, CO2

 

На це вам дається 6хв.

Чому, на вашу думку, натрій гідроксид дістав у минулому назву «їдкий натр», а калій гідроксид – «їдкий калій»?  (учні Пригадають здатність лугів руйнувати шкіру, роз’їдати папір, тканини).

Де ця властивість застосовується в побуті? І один з учнів розповідає про «Tiret», а другий – про «Містер Мускул».

Зверніть учні на застережні закони, які стосуються безпеки праці під час роботи з лугами.

А може ви пригадаєте які ще сполуки потребують обережного поводження? (кислоти).

Тоді, що треба знати, щоб доцільно та безпечно використовувати речовини? (Правила ТБ, властивості речовини).

А чи можна на основі властивостей спрогнозувати склад речовини? На етикетках до ефективних засобів «Ерш» виробник зазначив «поліпшений склад», але не вказав який саме. Як ви гадаєте: які речовини можуть міститися в них, якщо в інструкції є застереження «Одягніть гумові рукавички! Їдка речовина! Бережіть очі та шкіру! Бережіть від дітей!»?

То від чого ми маємо берегтися? (Хтось каже кислоти, а хтось – лугу).

А як нам дізнатися яка речовина в даному засобі? (провести дослід)

Як ми будемо визначати чи то кислота, чи – луг. Один з учнів демонструє як би він це проводив. Отже, ми визначили що: (відповіді учнів. «Ерш» для чищення синтетичних виробів містить кислоту, а «Ерш» для чищення газових плит – луг)

Учитель. Поговоримо про сільське господарство. Згадайте, які є ґрунти за кислотністю (кислі, лужні, нейтральні). Врожайність на кислих ґрунтах картоплі зменшується. Як можна розкислити ґрунти? (нейтралізувати) Проводять вапнування ґрунтів.

Наведемо ще один приклад. Гашене вапно використовують для побілки стін. Ним проводять дезинфекцію. Вапно використовують і при будівництві. До складу будівельного розчину входить гашене вапно, яке твердне внаслідок взаємодії кальцій гідроксиду з карбон (ІV) оксидом, що є в повітрі. Складемо рівняння реакції (один з учнів записує рівняння на дошці)

Давайте завітаємо до «Чергової аптеки» Відкриваємо слайд

Ознайомтеся з інструкцією до лікарського препарату «Маалокс»: 100мл суспензії містять алюміній гідроксид _ 3,49г, магній гідроксид _ 3,99г. Застосовується у разі печиї та болів у шлунку.

(З інструкції до засобу «Маалокс» учні дізнаються про хімічний склад та призначення)

Вам на позаминулому уроці було дізнатися у бабок, що таке луг і що вони з ним робили.

(Один з учнів переповідає розповідь своєї бабки)

IV. Закріплення.

Отже, ми вже знаємо, що основи – корисні речовини, які використовуються у народному господарстві. Назвіть області використання основ.  (слайд)

Використання натрій гідроксиду

Використовують для: очистки продуктів переробки нафти; одержання мила; відбілювання паперу; текстильній промисловості; виготовлення штучного волокна.

Використання кальцій гідроксиду

Гашене вапно змулене у воді утворює завись (суспензію), яку називають вапняним молоком. Воно застосовується у  виробництві цукру для його очищення і для вапнування стовбурів дерев. Його широко використовують у будівництві як в’яжучий матеріал, у сільському господарстві для вапнування ґрунтів, як компонент шихти у виробництві скла і для пом’якшення води. А також використовують для дизенфекції приміщень. Безбарвний прозорий розчин гашеного вапна називають вапняною водою. Її використовують для визначення  вуглекислого газу.

V. Підсумок уроку.

Оцінювання роботи учнів на уроці.

VI. Завдання додому.

Складіть схему використання основ. Опрацюйте матеріал підручника. Ознайомтесь з інструкціями засобів побутової хімії. Може, щось цікаве ви нам розкажете на слідуючому уроці.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

29 (17.9 KiB, Завантажень: 20)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

у 29 (80.5 KiB, Завантажень: 10)

завантаження...
WordPress: 22.81MB | MySQL:26 | 0,330sec