Виховний захід “Як не потрапити на гачок”

Завдання:

 • формувати в підлітків свідоме ставлення до власних учинків, свого здоров’яка здоров’я інших людей як найвищої цінності;
 • розкрити причини вживання наркотичних речовин і негативні наслідки їх впливу на молодий організм на добробут сім’ї, суспільства;
 • навчити школярів оцінювати ситуації ризику, приймати відповідальні рішення та протистояти соціальному тиску.

  Структура :

 1. Вступне інформаційне повідомлення ведучого.
 2. Завдання для груп учнів

  3. Рольова гра «Симпозіум».

 3. Гра «Правильно – неправильно» (з присутніми глядачами).
 4. Завдання для груп учнів «Почуй мене».
 5. Інформаційне повідомлення для учнів «А чи знаєте ви..»(для присутніх учнів глядачів).
 6. Проблемні ситуації для груп учнів «Зроби вибір».
 7. Вікторина для груп учнів «Ви ризикуєте… ».

  9. Міні-повідомлення ведучого «Реклама в нашому житті».

 8. Завдання для груп учнів «Створи антирекламу».
 9. Інформаційне повідомлення ведучого «Як діяти в ситуації ризику?»
 10. Завдання для груп учнів «Шлях до острова здоров’я».
 11. Підбиття підсумків заходу ведучим та учнями.

   


  Ресурсне забезпечення:

  аркуші паперу, фломастери, липкі папірці, плакати «Як не потрапити на гачок», плакат «Шлях до острова здоров’я», плакат «Як сказати “ні”».

   

  Хід заняття

   

  Дорогі друзі! Всім привіт Ви — молоді, завзяті і кмітливі. Ви сповнені сил та енергії. У вас багато мрій, бажань, планів на майбутнє. Щодня ви пізнаєте життя, відкриваєте для себе світ. Ви прагнете все спробувати, усе зрозуміти і бути зрозумілим. Ви рухаєтесь уперед, наближаючи своє майбутнє. Ви мрієте про успіх, кохання і щастя, бо ви – молоді!

  Уже сьогодні ви тримаєте у власних руках своє майбутнє. І лише ви самі відповідальні за нього. Уже від вас — сьогоднішніх і від ваших сьогоднішніх рішень залежить, якими ми будемо. З кожним роком усе більше свідомої молоді обирає здоровий спосіб життя, спрямовує свої зусилля на збереження і зміцнення свого здоров’я; Адже здоров’я є тим чарівним ключем, який відчиняє двері до можливостей прагнути і досягати, омріювати і здійснювати, розвішати себе, встановлювати орієнтири майбутнього. А зараз ви хочете насолоджуватися життям, крокувати в ногу з часом, не відставати від моди. Мода—це стиль, це—спосіб життя. Ви —люди нового тисячоліття. Нове сьогодення несе нову моду.

  Сучасна мода одна здоров’я. Бути здоровим —модно, спільно, красиво, класно. По-справжньому сучасний еталон краси —здорова людина, яка обирає здоровий спосіб життя.

  Наша зустріч із вами присвячена проблемі здоров’я молоді, а саме виробленню власного відповідального ставлення до свого здоров’я, до впливу шкідливих звичок, таких як паління, алкоголь тощо.

  Після цього ведучий пропонує учням об’єднатися в групи (якщо це один клас) або із присутніх учнів утвориш групи, при цьому інші учні залишаються глядачами (якщо це паралель учиш певного віку).

  Завдання для учнів «Модель здоров’я»

  Кожна група учнів отримує завдання розробити свою модель здоров’я відповідно до власного бачення цієї проблеми.

  Допоміжні питання: «Що, да вашу думку, є складовими частинами здоров’я?», «З чого складається здоров’я людини? », «Без чого неможливо було б уявити здорову людину?»

  На виконання завдання дається 5—7 хвилин, після чого кожна з груп учиш презентує свої розробки. Після презентації групи учнів обмінюються своїми моделями. Учасники кожної групи по черзі називають чинники (фактори), що руйнують здоров’я; Необхідно зруйнувати здоров’я (розірвати той плакат, що є в учнів) і повернути модель авторам, які повинні відновити зруйноване здоров’я. Одному представнику групи пропонують розказані, що він особисто та кого ровесники відчували, коли створювали здоров’я, що —коли руйнували, а що —коли отримали свою модель зруйнованою.

  Чи можна відновити те, що вже зруйновано? Чи буде це мати той самий вигляд? Ще легше — запобігти чи відремонтувати?

  Висновок: відновлювані зруйноване дуже важко, тому треба берегти те, що маємо.

   

  Міні-повідомлення. Що таке здоров’я

  ( для присутніх учнів, поки учні в групах програють над створенням моделей здоров’я)

  Що ж таке здоров’я? «Здоров’я—це нічого, але все без здоров’я—ніщо». Такий афоризм дійшов до нас ще з давніх часів, і він не потребує коментарів.

  «Здоров’я —це стан повного фізичного, духовного та соціального добробуту, а не тільки відсутність хвороб або фізичних вад».

  Здорова людина — це така людина, яка життєрадісно й охоче виконує обов’язки, які покладає на неї життя, та повністю реалізує свої фізичній розумові здібності. Наше здоров’я залежить від таких основних чинників:

 • спадковості—на 20%;
 • рівня медицини—на 10%;
 • еколога—на 20%;
 • способу життя —на50%.

  Спосіб життя – це той чинник здоров’я, який майже ділком залежить від нашої поведінки.

   

  Рольова гра «Симпозіум»

  Симпозіум — нарада фахівців однієї або кількох країн із певних наукових питань. Учасники повинні уявити, що вони — співробітники науково – дослідних інститутів різних країн, які вивчають вплив наркотичних речовин на здоров’я людини. Учені з’їхались на симпозіум із метою сюміну результатами своїх досліджень.

  Дві групи учнів обговорюють результати своїх досліджень із проблеми алкоголю, дві Інші —куріння. Після закінчення обговорення кожна з груп протягом трьох хвилин презентує свою роботу.

   

  Гра «Правильно – неправильно »

  Проводиться з учнями – глядачами, поки групи готують свої повідомлення.

  Ведучий зачитує школярам запитання. Якщо вони вважають, що відповідь «так», то плескають у долові, якою «ні», то в залі має бути тиша

 1. Одна з головних причин паління — прагнення «бути як усі».
 2. Ті, що не вадять, змушені страждати від захворювань дихальної системи внаслідок пасивного паління.
 3. Паління допомагає розслабишся, коли людина нервує.
 4. У легенях людини, що викурює щодня протягом року по пачці цигарок, осідає літр тютюнової смоли.
 5. Фізичні вправи нейтралізують шкоду, якої завдає паління.
 6. Однієї пачки цигарок цілком достатньо, щоб пришвидшився пульс, підвищився артеріальний тиск і порушилося нормальне кровопостачання та циркуляція повітря в легенях

  9. Більшість курців дістає від паління задоволення та не збирається кидати палиш.

 7. Тютюнопаління є однією з основних причин захворювань серця.
 8. Більшість підлітків можуть покинута палити в будь-який час.

  10. Немає нічого страшного, якщо підлітки «бавляться» цигарками, якщо вони залишають це заняття до того, як паління перетвориться на звичку.

   

   

  Завдання для учнів «Почуй мене»

  Кожній групі учнів необхідно скласти девіз чи вислів, пов’язаний із палінням або алкоголем. Кожен учасник пише слово, яке асоціюється в нього з даною проблемою, закриває його, складаючи аркуш «гармошкою», й передає учасникові. По закінченні «гармошка» розгортається й з отриманих слів складається вислів чи девіз. Якщо необхідно, то для зв’язування слів можна вжита кілька слів. Групи презентують свою роботу.

  Інформаційне повідомлення для учнів – глядачів «А чи знаєте ви…»

  Ведучий проходить у зал і пропонує окремим учням зачитувати інформацію з аркуша.

  80% хворих на рак легень – курці.

  Серед курців захворюваність на рак підшлункової залози в 2—5 разів вища, ніж серед тих хто не палить.

  Курці хворіють у 3,5 рази частіше за тих, хто не палить.

  Курці стають жертвами нещасних випадків на виробництві вдвічі частіше, ніж ті що не палять.

  Смертність серед тих, що покинули палити, зменшуватися нарік після відмови від паління. Цей показник досягає низького рівня, характерного для людей, що ніколи не палили.

  У випадку будь-якого захворювання ймовірність смерті в курця вища на 70%, ніж у того, хто не палиш.

  Діти батьків-курців страждають на захворювання дихальних шляхів удвічі частіше, ніж їхні ровесники із сімей, де не палять.

  Причиною 19% усіх пожеж із людськими жертвами є цигарка. Дружини курців, які сала не палять, частіше хворіють на рак легень — у 4 рази — порівняно з дружинами тих, що не палять.

   

  Проблемні ситуації «Зроби вибір»

  Групам учнів пропонують ситуацію, яку необхідно проаналізувати і запропонувати власний варіантів розв’язання.

  Ситуація 1. Твій хлопець приводиш тебе в компанію молоді в кафе. За столиком усі палять, та школи не пробувала (не пробував) налита. Але тобі пропонують цигарку як засіб влитися в компанію.

  Ситуація 2. Ти збираєшся на дискотеку. Раніше на дискотеках та завжди почувався (почувалася) ніяково, коли запрошував (запрошувала) дівчину (хлопця) потанцювати. Цього разу твої друзі пропонують тобі «найнагальнішу» рецепт — випити сто грам «для хоробрості». Ти не знаєш, що буде після цих ста грамів. Твоє рішення.

  Ситуація 3. Одного разу в шкільному туалеті старший (старша) за віком учень (учениця) запропонував (запропонувала) тобі цигарку. Ти відмовився. Тоді він (вона) почав (почала) насміхатися з тебе, говорячи при цьому, що «та ще малий» тощо. Ти дуже обурений ще й тому, що поряд стоять важливі для тебе люди, однолітки. Твоя поведінка…

  Ситуація 4. Ти разом зі своєю подругою (другом) на дні народження у приятеля. Усі розмовляють, розважаються. Один із товаришів каже, що хорошого настрою недостатньо, і дістає пляшку з горілкою. Він активно починає пропонувати вам випита. Тобі налили чарку. Твоя подруга (друг) просиш тебе не пити, а всі навкруги наполягають випити; «Тобі що, слабо?» Як та поведешся?

  Учасникам груп роздають спікери, на яких кожен пропонує свій варіант розв’язання ситуації, приклади фраз, висловлювань, що свідчать про відмову від запропонованою. Потім стікери учні прикріплюють до плаката «Як не пограниш на гачок». Один представник від кожної групи зачитує те, що записано на стікерах. Після цього ведучий робить підсумок, ознайомлює з плакатом «Як сказані «ні» .

 • просто «ні»;
 • повторюйте (ні, М…);
 • знайдіть причину; найкращий захист — це напад;
 • залучіть союзника;

  * зверніться до авторитету якоїсь людини чи видання;

  *     посилайтеся на стан здоров’я, сімейний стан, стать тощо;

  * застосуйте погрозу.

  Ми часто чуємо слова «доля людини»,але роз поряджатися нею може сама людина, зробивши, вибір на користь здоров’я й відмовившись від того, що може перешкодити в жити. Приймаючи рішення, слід ретельно проаналізувати всі «за» і «проти». Остаточне рішення те, що має менше негативних наслідків, і вибір тільки за Вами. Вибрати правильну відповідь
  може людина, впевнена в собі, яка поважає: себе, знає свої позитивні й негативні риси. І саме впевненість у собі допоможе не потрапити на гачок.

   

  Вікторина для членів груп «Ви ризикуєте…»

  Групам по черзі пропонують запитання вікторини, на які необхідно дати відповідь.

  — Скільки відомих канцерогенних речовин міститься в одній цигарці? 4? 8? 12? 1З? (У кожній цигарці міститься 15 різних канцерогені»).

 • Який орган, разом із легенями, найбільше страждає від наслідків паління? (Серце, Паління є однією з основних причин захворювань серця.)
 • Чи тютюнопаління викликає сильне звикання?

  (Так. Паління породжує як фізичну, так і психологічну залежність, це одна з причин важкого відмикання від паління.}

 • Назвіть причини небезпеки паління для вагітних жінок? (Зростає ризик народження дітей з недостатньою вагою, викиднів, загибелі плоду та смерті дитини в перинатальний період,) .
 • Який відсоток курців заявляє, що хотіли б покинути палити? 25, 5, 85 чи 100%. (85%)
 • Правильно чи ні, що чим більше людина знає про паління, тим менша ймовірність того, що вона почне валяти? (Правильно.)
 • Назвіть щонайменше три причини, через які підлітки воліють не палити. (Неприємний запах, друзі, що не палять, батьки, що не палять, тощо.)

  — Які проблеми типові для дітей-курців? (Підвищена захворюваність на бронхіт, пневмонією тощо ).

   

  Міні — повідомлення ведучого «Реклама в вашому житі»

  Чи замислювалися ви над тим, навіщо, для кого і ким створюється реклама? (Відповіді бажаючих учнів.)

  Реклама (від латинського «гесіато» – вигукую, кричу) — заходи, спрямовані на популяризацію чого-небудь за допомогою засобів масової інформації, плакатів, стендів, оголошень тощо з метою залучення споживачів. Тобто реклама повинна викликати в людей бажання придбати певний товар. Пропонований товар чи послуги подаються як найкращі, щоб переконати потенційного покупця вибрати їх серед інших. В рекламі часто бере участь яскрава, помітна «рекламна людина» — це, в основному відома людина (артист, спортсмен).

  Подумайте, чи завжди реклама чесна? “Чи все в рекламі — правда? Чи не перебільшені часом переваги того чи того товару й наша потреба в ньому? І, нарешті, чи може реклама завдати шкоди? (Обговорення з учнями)

  Якщо нічого не протиставити потоку реклами, то вона цілком заволодіє людиною. Людина перестає розуміти, що її бажання та потреби створені штучним шляхом. Тоді людина перестає бачити реальність, не усвідомлює навіть очевидних наслідків реклами. Поміркуйте над цими питанням…

   

  Завдання для учнів «Створи антирекламу»

  Групам учнів пропонують створити антирекламу сигарет, алкогольних напоїв у довільній формі (малюнки, вірші, фрази тощо). Можна обрати певну марку сигарет чи алкогольного напою.

  Здійснюючи підготовку антиреклами, ведучий орієнтує на позитивний зміст і реклами, тобто на пропагування здорового способу життя. Після підготовки групи учні захищають свої проекти.

  Інформаційне повідомлення ведучого «Як діяти в ситуації, кали необхідна відмова?»

  Усвідом суть проблеми, Чого ти хочеш насправді? Що саме тобі не Подобається в ситуації?

  Поясни своє ставлення до ситуації, вислови свої почуття і думки щодо проблеми та поведінки своєму співрозмовнику. Опиши, що тебе хвилює («Я не люблю коли…», «Мені не подобається…»).

завантаження...
WordPress: 22.93MB | MySQL:26 | 1,013sec