Виховний захід: Я обираю здоров’я або відповідальна поведінка

Мета:

 • виховати уважне ставлення до свого здоров’я, взаємодопомоги;

 • залучити школярів до здорового способу життя;
 • дати учням новий позитивний досвід для особистого розвитку під час групового спілкування;
 • розвинути пізнавальну активність, творчі здібності підлітків у ході пропаганди «здорового способу життя»;
  • надихнути учнів дбати про своє здоров’я;
 • познайомити їх з етапами ухвалення рішень, відпрацювати навичку приймати рішення;
 • виробити в учнів активне й свідоме ставлення до профілактичних заходів, спрямованих на формування здорового стилю життя і боротьбу зі шкідливими звичками.

   

  Обладнання: вислови про здоровий спосіб життя, правила роботи в групі, плакат процесу ухвалення рішень, розрізні картки з прислів’ями про здоров’я, аркуш «Дорога здоров’я» (на кількість груп), аркуш «Перешкоди» (на кількість груп), опис ситуацій, що вимагають ухвалення рішення, питання для створення моделі профілактичної програми, плакат «Фініш».

   

  Підготовча робота    

  Написання міні-твору «Для чого мені потрібне міцне здоров’я?».

  Вислови про здоровий спосіб життя:

Людина, яка кинула пити і курити, набуває тієї розумової ясності та спокійного погляду, які з нового, правильного боку освітлюють для нього всі явища життя. Л.Толстой

Хміль шумить розум мовчить.

Російське прислів’я

Початок шляху чарка, середина компанія випивак, легкий алкоголь, пара чарок за обідом; кінець у в’язниці, за вбивство напідпитку, за розтрату, психіатрична лікарня, могила від випадкової легкої хвороби.

Дж. Лондон

Тут доводиться визнати, що в будь-якому суспільстві, у всі часи вживання спиртного і зловживання ним йде обіч.

В. Альтшулер

Сумна доля не з неба падає, а народжується від людської дурості.

Л. Алберті

Пити з молоду помирати під старість з голоду.

Вино з розумом не ладнає.

Народна мудрість

 

Хід роботи

Педагог-організатор.
Сьогодні у нас зустріч, присвячена здоров’ю і боротьбі зі шкідливими звичками. Хто вважає себе здоровим? Що ж таке здоровий спосіб життя? Що таке шкідливі звички і як з ними боротися? З цими питаннями ми спробуємо сьогодні розібратися на годині спілкування «Я обираю здоров’я або відповідальна поведінка».

Вироблення правил. Ведучий пояснює, що для успішної роботи всієї групи необхідно встановити точні правила. Педагог-організатор записує запропоновані правила яскравим фломастером на великому аркуші паперу.

 

Гра «Я обираю здоров’я»    

Дано два прислів’я:

 • У здоровому тілі — здоровий дух.
 • Здоров’я дорожче за все.

Прислів’я розділено на окремі склади двох
кольорів за кількістю учасників. Учні повинні вибрати собі один колір, з частин зібрати прислів’я. Перемагає команда, яка збере вислів перша.

 

Гра «Країна»

Уявіть, що ми потрапили в майбутнє. Ми прийшли в країну, де не дотримуються здорового способу життя, бо хтось навіть не знає про це, а хтось — не хоче цього робити. Давайте уточнимо поняття «здоровий спосіб життя» для дальшого нашого руху «Дорогою здоров’я».

 

Вправа «Дорога здоров’я»

Хто більше скаже слів про здоров’я. Завдання підгрупам: продовжити ряд слів, пов’язаних зі словом «здоров’я», не забуваючи, що воно буває не тільки фізичне, але психологічне і соціальне.

Довідка: рецепт, режим, відпочинок, температура … (на аркуші «Дорога здоров’я»).

(Перемагає та команда, яка складе найдовшу «Дорогу здоров’я».)

Всі дії команди ми відзначатимемо на квітках за допомогою метеликів двох кольорів, залежно від кольору команди: жовтим і блакитним.

 

Вправа «Перешкоди»

Отже, здоровий спосіб життя—це відсутність шкідливих звичок, перешкод на шляху до хорошої форми. Які саме бувають «перешкоди» — шкідливі звички?

Кожна команда отримує аркуш, на якому треба написати «перешкоди» для міцного здоров’я, тобто всі шкідливі звички. Хто найшвидше перерахує якнайповніший список шкідливих звичок — перемагає. Ведучий звертає увагу дітей на оформлення дошки: там є підказки для виконання цього завдання: вислови про здоровий спосіб життя, шкідливі звички.

 

Вправа «Міфи»

Дуже часто люди одержують неповну інформацію або не до кінця розуміють її. Спробуємо розібратися в питаннях про шкідливі звички: МІФ—та інформація, яку
я вам зараз запропоную, чи ІСТИНА.

 

 

Запитання: алкоголь — це стимулятор, його вживання бадьорить?

Відповідь: це міф, оскільки він спочатку порушує (це депресант), а надалі притлумлює діяльність головного мозку.

Запитання: тютюн — наркотик?

Відповідь: це правда, оскільки нікотин, як будь-який наркотик, викликає звикання, і т.д.

Запитання: куріння заспокоює нерви?

Відповідь: це міф, оскільки компоненти тютюну (смоли, нікотин, дим і т.д.) не розслабляють, а просто «гальмують» найважливіші ділянки центральної нервової системи. Звикнувши до сигарети, людина без неї вже розслабитися не може.

Запитання: наркотики класифікують на «легкі» і «важкі». Вважається, що «легкі» — нешкідливі для здоров’я.

Відповідь: це міф, таке розділення наркотиків передбачає, що вміст отрут на 1 г ваги в «легких» менший, ніж вміст отрут на 1 г у «важких». Але менша кількість токсину не
відміняє процес труєння організму. Накопичення токсинів в організмі відбувається поволі і непомітно. У людини поступово погіршується пам’ять, розумові здібності, вона впадає в апатію, потім стає дратівливою і агресивною.

 

Спортпауза    

Енергізатор «Шайба-гол-ура!»    

Правил., Є дві команди. Ведучий по черзі піднімає одну, іншу руку, обидві разом. Одна рука — перша команда кричить «Шайба!», інша рука — друга команда кричить «Гол!», обидві—усі разом кричать «Ура!». Рухи правою, лівою й обома руками треба чергувати. Яка команда найуважніша і найзгуртованіша при виконанні спортпаузи — зараз побачимо.

 

Вправа «Перехрестя»

Ситуація. Сашко пропонує Миколці замість уроків піти пограти на ігрових автоматах. Іти в школу або йти грати?

Варіанти: 1. _____________

2. ___________

Оцінка:

 

Ухвалення рішення:

Психолог говорить про те, що навіть у такій грі учням доводилося постійно обирати: виконувати команду чи ні. Людина вирішує на кожному кроці. Психолог розбирає одну з ситуацій, виділяючи основні етапи ухвалення рішень. Наприклад, виконувати або не виконувати домашнє завдання. Які можуть бути варіанти? Два: виконувати, не виконувати.

Виділення, придумування можливих варіантів — перший етап ухвалення рішення. Другий — оцінка кожної з версій, перш за все, її наслідків, реальності, пов’язаного з нею ризику. Наприклад, якщо ухвалили рішення «не виконувати», то можемо виділити позитивний результат — не треба докладати зусиль, залишиться багато вільного часу, і негативний наслідок: буде важче розібратися в новому матеріалі, все одно пізніше доведеться вивчати цей урок. Потім оцінюють наслідки другого варіанту— «виконувати» (позитивні й негативні).

Третій етап — на основі порівняння оцінок кожного з варіантів здійснюється вибір і ухвалюється остаточний вибір.

 

Процес ухвалення рішень складає три етапи:

1 .Придумування можливих варіантів.

2.Оцінка кожного з варіантів, його позитивних і негативних наслідків, реальності.

З. Вибір, ухвалення остаточного рішення.

Психолог роздає опис ситуацій, що вимагають здійснення вибору. Кожна підгрупа повинна придумати свої варіанти, оцінити наслідки і зробити вибір. Потім представники від підгруп розказують про версії, оцінки і ухвалені підсумкові рішення. Наприклад:

Ситуація 1. Сашко пропонує Миколці замість уроків піти пограти на ігрових автоматах. Йти в школу або ні?

Ситуація 2. Старший приятель пригощає Миколку пивом. Що робити?

Висновок. Перед багатьма людьми рано чи пізно встає питання про те, чи варто вживати (пробувати) спиртні напої. Тому, щоб ухвалити рішення, треба знати про наслідки їхнього вживання.

 

Вправа «Уряд»

Ми проклали «дорогу здоров’я». Тепер давайте спробуємо з вами самі створити профілактичну програму. Уряд країни готовий реалізувати ваші пропозиції. Що б ви могли запропонувати?

Для того, щоб ми з вами могли придумати таку програму, я пропоную вам провести «мозковий штурм» по командах. Спочатку без жодної критики пропонуйте будь-що, навіть найабсурдніше і записуйте це на аркуші «Профілактична програма». Коли варіантів набереться достатньо багато, виберете кращі, враховуючи при цьому реальні умови цієї уявної країни. Класифікуйте пропозиції, що залишилися, так:

• інформаційні заходи,

 • заходи подолання шкідливих звичок,
 • заходи підтримки тих, хто веде здоровий спосіб життя і т.д.

 

Запитання для моделі профілактичної програми:

1 .У якому віці потрібно починати профілактичну роботу?

2.Чи корисна залякувальна інформація? Якщо так, то якою мірою?

3.Чи потрібно контролювати роботу творців реклами?

4.Чи потрібні телепередачі і фільми, присвячені здоров’ю?

5.Чи потрібна науково-популярна література про здоровий спосіб життя?

6.Повинні медики допомагати тим, хто хоче відмовитися від шкідливих звичок? 7.Чи потрібні адміністративні заходи для боротьби за здоровий спосіб

життя?

 

Рефлексія

Кожен учасник вибирає символ і кріпить його на фініші: “знак оклику — все знаю, сподобалося;

 • знак питання — є питання;
 • три крапки — чекаю продовження.
  Завершальне слово психолога.
завантаження...
WordPress: 22.93MB | MySQL:26 | 0,490sec