Виховний захід на тему: ЯК ДОМОГТИСЯ, ЩОБ ТЕБЕ ПОВАЖАЛИ

Мета. Спрямувати думки й волю учнів на зміцнення власного авторитету в колективі через самовиховання, подолання хиб і недоліків, становлення особистості.

Щоб виявити погляди учнів і відповідним чином побудувати бесіду з ними, напередодні психолог проводить тестування.

Із поданих варіантів відповідей виберіть ті, які не суперечать вашим поглядам.

1.    Якби тобі довелося вибирати товариша, чому ти віддав би перевагу?
а) Успішності у навчанні; б) зовнішньому вигляду, вроді;

в) доброті, лагідності;     г) справедливості, принциповості;

ґ) сміливості, силі, спритності.

2.    Перед тобою чотири завдання. Яке з них ти вибереш?

а) найлегше; б) середньої трудності; в) важче;     г) найважче.

3.    Чого ти прагнеш найбільше?

а)    вчитися на відмінно;

б)    мати багато модних і дорогих речей;

в)    утвердити в собі фізичну витривалість і духовну стійкість;

г)    подобатись усім;

ґ) мати хороших друзів.

4.Як ти ставишся до людей, що живуть за принципом “Моя хата скраю”?
а) схвалюю, таким легше жити;    б) зневажаю;

в) байдуже;     г) не хочу з такими мати діла.

5.    Якого товариша ти хотів би мати?

а)    який би в усьому погоджувався зі мною;

б)    який мав би власні погляди і вмів їх відстоювати.

 1. Чи погоджуєшся ти у всьому з товаришем, щоб не псувати взаємини з ним?
  а) так;    б) ні, якщо це суперечить моїм переконанням.
 2. Як ти ставишся до лідерства у взаєминах товаришів?

  а)    я за рівноправність;

  б)    якщо друг сильніший — він законний лідер;

  в)    я не заперечую, щоб мною керував розумніший;

  г)    прагну сам бути лідером.

8.    Якби друг підштовхував тебе на вчинок, якого ти не схвалюєш, і погрожував
розірвати дружбу в разі твоєї незгоди, як би ти вчинив?

а)    заради дружби піду на все;

б)    постараюсь відвернути його від цього задуму;

в)    послухаюсь власної совісті;

г)    краще не мати друга, ніж мати поганого.

9.    Чим, по-твоєму, можна завоювати повагу до себе?
(Сформулюйте свою думку й запишіть.)

 

Бесіда з учнями.

Щоденно ми спілкуємось із людьми: рідними, близькими й дальшими, з однокласниками чи колегами по роботі. І від того, як ставляться до нас люди, залежить, щасливі ми чи ні. Бо що б не мала людина, якими скарбами вона б не володіла, щастя її неможливе, якщо нема з ким розділити і радість, і горе. Недарма кажуть: поділена біда — півбіди, поділена радість — подвійна радість. Як усе живе потребує світла й тепла, так і людина хоче любові, поваги, розуміння. Але з різних причин не всі їх мають. У деяких учнівських колективах можна помітити таке: не з’явився один учень до школи — і всі стурбувались: що скоїлось? Чи не захворів? А іншого й кілька днів немає — і нікого це особливо не хвилює. У чому річ?

Відповідь проста: першого — люблять, з ним приємно, його присутність потрібна; до іншого або байдужі, або він їм нецікавий чи неприємний. Звичайно, нікому не хочеться бути на місці того другого. Він не почувається щасливим у товаристві, де його не чекають. Врешті-решт чи не це і є причиною його частих пропусків занять у школі?

Людська любов, повага — це не щось успадковане, їх не купиш за гроші, не завоюєш силою, їх треба заслужити. Поваги заслуговує людина, якщо вона — особистість. Чи всім зрозуміло, що це означає?

(Думки учнів.)

Найперше, що характеризує особистість, — це високе почуття гідності, повага до людського в людині. Це розумна людина, яка постійно працює над збагаченням свого інтелекту, прагне багато знати і вміти; це культурна, вихована, стримана людина, яка володіє своїми емоціями, має силу волі й переконання; їй властиві енергійність, дієвість, працьовитість; вона принципова, завжди відстоює свою точку зору, свою життєву позицію; вона не обов’язково дуже сильна фізично, але сильна духом, здатна протистояти ганебному, негідному; це людина слова, надійна, вірна й справедлива; вона завше акуратна, підтягнута, не терпить нехлюйства, лінощів, розбещеності.

Кожен із вас формується як особистість. Цьому сприяє і батьківське, і шкільне виховання. Але чи не найбільше залежить від кожного з вас. У кожного є ще якісь вади, недоліки, і їх потрібно долати. В одних їх менше, в інших—більше, хоч жоден ще не досягнув ідеалу. Але-заслуговує поваги той, хто прагне стати кращим і займається самовихованням.

Перший крок до удосконалення — це повірити в свої можливості й сили, у здатність стати кращим. Розглянемо такий приклад. У деяких учнів повільне мислення, немає такої гостроти пам’яті, як в інших. Як наслідок — відставання у навчанні. Але найгірше, якщо такий учень змирився з тим, що він “слабенький” або “середнячок”. Не погоджуйся з тим, що ти здатний тільки на маленьке, найлегше. Працюй, тренуй свою пам’ять, старайся поступово розв’язувати складніші завдання — і результати будуть обов’язково. Соромся списувати чужу роботу, а як тобі пропонують списати — сприймай це як образу, як неповагу до себе. І коли ти самотужки навчишся долати труднощі, ніхто не назве тебе “слабаком”. Соромся бути слабаком, бо слабака можуть жаліти, до нього можуть ставитись поблажливо, але поважати — ніколи. Соромся бути ледачим, повільним, нерішучим, млявим, боязливим. “Сором — могутня протиотрута від поганого й злого, він — морально-емоційна опора обов’язку й відповідальності” (В. Сухомлинський).

Якщо хочеш, щоб тебе поважали, берися не за те, що дається тобі легко й не потребує зусиль. Виконуючи легеньке завдання, ти не напружуєш пам’яті. А значить, не сприяєш своєму розумовому розвитку. Нерідко трапляється, що учні, які в молодших класах училися на “відмінно”, в середніх класах знижують свою успішність, або, як кажуть учні, “з’їжджають”. Такі учні є в кожному класі. Найчастіше це здібні учні, яким навчання давалось дуже легко. Вони швидко справлялися з обов’язковим мінімумом завдань, й далі — нудьгували. І шкода від цього подвійна: по-перше, вони поступово втрачали інтерес до навчання, а по-друге, уповільнювався їх розвиток здібностей. Якщо тобі легко дається завдання, берись за трудніше. Ти будеш постійно відкривати для себе щось нове, відчуєш радість перемоги над труднощами, тобі буде цікаво, а твій розум ставитиме щораз багатшим і досконалішим. Коли все дається легко — розвиваються лінощі думки, а це розбещує. Якщо ти зненавидиш шлях найменшого опору, навчишся долати труднощі (поступово: спочатку менші, а далі — все більші), вважай, що ти на шляху самоствердження, ти стаєш особистістю.

Усе сказане стосується і фізичного удосконалення, й естетичного виховання, і підвищення культури. Усі ви захоплюєтесь зірками спорту, балету, естради, кіно. А їхній шлях до п’єдесталу пошани — це гігантська робота, це постійні тренування, що вимагають сили волі, наполегливості. Щоб досягнути мети, вони докладали величезних зусиль, раціонально використовували кожну годину. А чи в кожного з вас вистачає сили волі хоча б щоранку виконувати кілька гімнастичних вправ, дотримуватись правильного режиму праці та відпочинку, що так важливо для вашого здоров’я і фізичного розвитку?

Щоб вас поважали, дбайте про культуру спілкування. Думайте, що, копи і як промовити, щоб ніхто не сказав про вас: “Вискочив, як Пилип з конопель”.

Хіба не буває в класі випадків, коли з учня сміються, кепкують, тому що він висловився недоречно, як кажуть у народі, “ні в тин, ні в ворота”? Хай ваше слово буде виваженим, мудрим — і вас будуть слухати з увагою й повагою.

Трапляються підлітки, особливо серед хлопців, які прагнуть до лідерства, полюбляють, щоб інші їх в усьому слухались, були на побігеньках, у всьому з ними погоджувались. Немає гіршого, ніж примиритись із роллю другосортного, запобігати перед таким егоїстом, щоб він удостоїв вас своєю “дружбою”. Його ставлення до вас не можна назвати дружбою, це приниження людської гідності. Ні, ми зовсім не проти лідерства. Коли своїм розумом, силою, культурою хлопець чи дівчина заслуговує бути лідером, коли до нього чи до неї тягнуться друзі, а він чи вона не хизується цим, поводиться просто і скромно, з повагою ставиться до своїх товаришів.

“У людини все повинно бути прекрасним…” — сказав видатний письменник. Прагніть до краси у всьому: в зовнішньому вигляді, в думках і словах, у спілкуванні з людьми, у кожному вчинку. І пам’ятайте: кращому немає кінця. Самовиховання, самовдосконалення — процес безперервний.

Отже, якщо хочете, щоб вас поважали — формуйте себе, займайтесь самовихованням, щоб стати особистістю.

завантаження...
WordPress: 22.92MB | MySQL:26 | 0,815sec