Виховний захід на тему: Виховання толерантності

Мета: збагатити знання учнів про поняття «толерантність», «міжнародний день толерантності». Формувати толерантне ставлення до однолітків та старших за віком людей.

Хід заняття

На дошці висять таблички з визначеннями толерантності.

Толерантність — це те, що уможливлює досягнення миру, сприяє переходу від культури війни до культури миру.

Толерантність — це повага, сприйняття та розуміння розмаїття культур нашого світу, форми самовираження та самовиявлення людської особистості.

(Ст. 1. «Декларація принципів толерантності»)

На початку заняття психолог ознайомлює учнів з результатами анкетного опитування «Чи знаєш ти, що таке толерантність?», яке проводиться напередодні (див. додаток 1).

У 1995 році на ХХУІІІ Генеральній конференції ЮНЕСКО її учасники проголосили 16 листопада Міжнародним днем толерантності й прийняли «Декларацію принципів толерантності». Відтоді цей день щорічно відзначається в країнах-членах цієї організації.

У словнику іншомовних слів сказано, що слово «толерантність» (з латинської) — терпіння терпимість до чужих думок і вірувань.

(Розгляд та пояснення визначень, що висять на дошці.)

Формуванню толерантності сприяють:

  • знання;
  • відкритість;
  • спілкування;
  • свобода думки, совісті та переконань.

    Толерантність — це обов’язок сприяти утвердженню прав людини. Нині принципи толерантності набувають державного значення. Про це говориться у ст. 2 «Декларації»: «На державному рівні реалізація принципів толерантності передбачає існування справедливого та неупередженого законодавства, дотримання правопорядку та адміністративних норм».

    Толерантність необхідна у взаєминах між окремими особами, в сім’ї та громаді. У школах, університетах, осередках освіти необхідно формувати атмосферу толерантності, бути уважним один до одного та мати почуття солідарності.

    Одним із найпростіших методів виявлення толерантності є вміння зробити приємне іншій людині.

     

     

     

    Вправа «П’ять добрих слів»

    Мета: отримати зворотний зв’язок у групі, підвищити самооцінку у групі, самопізнання, можливість зробити приємне іншій людині.

    Кожен з учнів має обвести свою руку на аркуші паперу і на малюнку долоні написати своє ім’я (див. додаток 2). Потім учень передає свій аркуш сусідові праворуч, а сам отримує малюнок від сусіда ліворуч. На кожному пальці намальованої долоні треба написати будь-яку привабливу, на його думку, рису її власника (наприклад: «ти дуже добра», «ти завжди заступаєшся за слабших», «мені подобається твій одяг»). Аркуш повертається до власника. Коли робота завершена, психолог збирає малюнки і зачитує написи, а група має здогадатися, кому вони призначені.

    Ще один метод виявлення толерантності — уміння висловлювати свої негативні почуття, не принижуючи іншої людини.

     

    Вправи «Я-висловлювання», «Ти-висловлювання»

    Мета: навчити толерантно висловлювати свої негативні почуття, не принижуючи іншої людини.

    Психолог пояснює різницю між Я-висловлюванням і Ти-висловлюванням: «Я дуже хвилююся, коли тебе немає вдома до 10-ї години вечора» порівнюємо з: «Ти знову прийшов додому об 11-й вечора!!!».

     

    Завдання

    Складіть Я-висловлювання і Ти-висловлювання.

  1. Ви з другом домовились зустрітися на вулиці. Ти чекав його 30 хв, а він так і не прийшов.
  2. Учитель звинуватив тебе в тому, що ти списав контрольну роботу в сусіда.

     

     

    Додаток 1


    Анкета «Чи знаєш ти, що таке толерантність?»

  3. Чи чули ви колись, що таке «толерантність»?
  4. Коли вперше ви почули це слово та від кого?
  5. Чи знаєте ви про День толерантності?

    4.    Що для вас означає поняття «толерантність»?

  6. Що робить вас частиною всіх людей?
  7. Якими є основні причини виявлення насильства та жорстокості?

    7.    Чи можуть відмінності між людьми стати причиною насильства та жорстокості? Поясніть свою
    точку зору.

    8.    З наведених нижче проблем визначте ту, що, на вашу думку, є найголовнішою і спричиняє породження зла та насильства:

    соціальні відмінності;

    вік;

    різні погляди;

    релігія;

    зовнішність;

    національність, расова належність;

    батьки та діти.

    9.    Що є осередком примирення та ненасильства для вас?

  8. Що потрібно зробити, щоб досягти миру в суспільстві?
  9. Наскільки важливим та актуальним є ви ховання почуття толерантності в нашому суспільстві?
  10. Які риси повинна мати особистість, що прагне бути толерантною?
  11. Напишіть ім’я людини (історичної особи, сучасника), яку ви вважаєте особистістю (1—2 особи).
завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,546sec