Виховний захід на тему: МИ – СПРАВЖНІ ЛЕДІ ТА ДЖЕНТЛЬМЕНИ

ДІЙОВІ ОСОБИ

Ведуча

Ведучий

Міс Бетті

Міс Кетті

Дівчата У вбранні XIX сторіччя

Команда «Комільфо» (шість осіб)


Команда «Політес» (шість осіб)


Журі (три особи — учителі)

Свято-розвага відбувається в актовому залі або бібліотеці школи. Приміщення прикрашене плакатами із крилатими виразами: «Увічливість нічого не коштує, але приносить багато. М. Монтеґю»; «Нічого не обходиться нам так дешево

і не ціниться так дорого, як увічливість. М. Сервантес»; «Увічливість — це звичка поступатися дрібними зручностями.

Т. Джефферсон»; «В людині, погано вихованій, відвага стає грубістю, ученість — педантизмом, дотепність — блазнівством, простота — незграбністю, добродушність — лестощами.

Д. Локк». У тій частині приміщення, де відбуватиметься гра, встановлено два столи і по шість стільців навколо кожного.

У центрі столів — електричний дзвінок, або лампочка (для подання сигналу для відповіді). Біля однієї стіни влаштовано виставку книг на теми етики та естетики.

Звучить музика, до глядачів виходять ведучі.

Ведуча. Добрий день, друзі.

Ведучий. Ми щиро вітаємо вас на святі справжніх леді та джентльменів.

Ведуча. «Усі правила поведінки давним-давно відомі.

Ведучий. Зупинка за малим — за умінням ними користуватися». Ці мудрі рядки належать Блезу Паскалю, відомому французькому математику XVII сторіччя.

Ведуча. Кожному з нас відомі п’ять відчуттів. Це — нюх, зір, слух, смак та дотик. Але існує іще шосте відчуття, доступне кожному, але не кожному помітне.

Ведучий. Мова іде про відчуття такту, культуру поведінки, спілкування з оточуючими… Тобто про те, що робить людину гарною. У XVIII сторіччі англійський лорд Честерфілд з цього приводу сказав: «Знання можуть надати людині значення, проте лише вихованість може надати їй блиску».

Ведуча. Чи актуальна ця тема у наш час?

Раптом до залу, назустріч одна одній, виходять міс К є т і та міс Б є т т і. Вони не звертають увагу на присутніх.

Кеті (манерпо звертається до Бетті). Добридень, люба! (Дівчата кокетливо удають, що цілують одна одну в щічку.)

Бетті (нещиро). Як я рада тебе бачити!

Кеті. О Бет, який у тебе гарненький капелюшок! У ньому ти маєш вигляд молодшою років на п’ять.

Бетті (причепурюючись). Так, Кет, він мені, безумовно, личить.

Кеті. Тоді не знімай його. Адже знявши, відразу додаєш собі п’ять зайвих років…

Б є т т і. До речі, люба, я хочу запросити тебе на гостину. Кеті. З якого приводу?

Бетті. Мені нещодавно подарували чудову маленьку кицю. Кеті. Вона лагідна чи дряпуча? Бетті. Ще не знаю. От прийдеш — ми і перевіримо. Ведучий підходить до дівчат.

Ведучий (звертається до Кеті та Бетті). Перепрошую, міс, але ви не даєте нам сказати жодного слова.

Кеті та Бетті обурено стискують плечами, зверхньо дивляться на ведучого.

Бетті. Та ви просто нахаба!

Кеті. Ми вас ні про що не питали! І наша розмова вас зовсім не стосується!

Ведуча. Тоді, якщо ви не заперечуєте, міс, ми вас запрошуємо до нашої бесіди.

Ведучий. Тим більш, що ваша поява тут дуже доречна. Річ у тім, що перед нами постало запитання: наскільки важливо дотримуватись правил увічливості?

Бетті. Особисто мені здається, що цю розмову ви затіяли даремно. Гарні манери, люб’язність — усе це в минулому.

Кеті. Часи лицарів пройшли. Зараз усе інакше, значно простіше — свобода. Як хочемо, так і поводимось. Та й кому відомі ці правила гарного тону. Ще у нашому, дев’ятнадцятому, сторіччі так сяк, а про ваше двадцять перше і казати нема про що…

Ведуча. А я гадаю, що увічливість і такт ніколи не втрачають своєї важливості.

Ведучий. От і зав’язалась дискусія. Є привід встановити істину.

Кеті. Давайте перевіримо обидва ствердження — влаштуємо змагання.

Бетті. А переможці — якщо, звичайно, такі віднайдуться,— отримають звання Леді та Джентльменів сучасності.

Ведучий. Саме таке змагання ми і збиралися влаштувати. (Звертається до глядачів.) Зустрічаємо наші команди.

Звучить урочиста музика. До глядачів виходять обидві

команди.

Ведучі по черзі представляють гравців кожної команди.

Команди займають місця за столиками.

Журі стежить, чи допомогли належним чином хлопці сісти дівчатам. Якщо так, на користь команди зараховуються додаткові три бали.

Ведучий. А тепер, коли ми представили усіх учасників конкурсу, оголошуємо перший його тур — «Вітання».

«Вітання»

Ведучі ставлять командам запитання. Час на роздуми та обговорення не відводиться. Якщо хтось із гравців знає відповідь, капітан цієї команди натискує на кнопку дзвоника. Право відповіді отримує та команда, яка першою подала сигнал. Якщо відповідь виявилась неправильною, запитання переходить до команди суперників. За кожну правильну відповідь команда отримує один бал.

Запитання ‘ 1. Як мав привітати даму мушкетер? (Зняти капелюх і шанобливо схилитися.)

2. Що означало відкрите забрало лицаря, коли він вітав товариша? (Відкрите забрало ознака довіри.)

3. Якщо зустрілися знайомі хлопець та дівчина, хто з них має привітатися першим? (Хлопець.)

4. Якщо ви знайомите своїх батьків зі своєю подругою або товаришем, кого слід відрекомендувати першим? (Свого знайомого слід представити батькам.)

5. Якщо ви знайомите хлопця із дівчиною, кого слід відрекомендувати першим? (Дівчину.)

Журі підраховує кількість правильних відповідей кожної команди та оголошує результат туру.

Ведуча. Мабуть, зараз важко собі уявити, що колись правила поведінки у суспільстві вважалися справжньою серйозною наукою. Але це дійсно так. Вихованість, культура, аристократизм, чемність, уміння поводитись у суспільстві — усього цього вчили спеціально. Але не будь-кого, а лише тих, хто належав до верхніх верств суспільства. І, як будь-яка освіта, етикет має свою історію. Тож зараз ми перевіримо, як знають її наші гравці. Оголошую наступний тур — «Історія етикету».

«Історія етикету»

Ведучі ставлять запитання, адресуючи їх командам по черзі. На роздуми та обговорення гравцям відводиться 1 хв. За правильну відповідь команда отримує три бали. Якщо відповідь виявляється неправильною, запитання переходить до команди суперників, але вартість запитання зменшується до двох балів.

Запитання

1. Що означає слово «етикет» і з якої мови воно походить?

2. Перший посібник з правил поведінки був складений 1204 року іспанцем Петрусем Альфонсом. Книга мала назву «Дисципліна клерикаліс». А яку назву мав перший російський посібник з етикету і коли він був складений? (Перший російський посібник з етикету називався «Домострій», складений у XVII сторіччі.)

3. Вважається, що засновниками правил гарного тону є Франція та Англія. Але історія свідчить про інше. Якщо ми перенесемось углиб віків, десь у XV століття, і звернемо увагу на життя вищого товариства цих та інших європейських країн, то
побачимо, що воно не мало нічого спільного з правилами етикету. Лише одна країна вигідно відрізнялась у цьому плані, і
саме вона заслуговує звання батьківщини етикету. Що це за країна? (Італія.)

4. За часів Петра І жінки були зрівняні у правах із чоловіками. Проте етикет прописував певні особливості жіночої поведінки у суспільстві. Як мала поводитись дівчина того часу у товаристві незнайомого чоловіка, щоб не порушити основних правил пристойності? (їй не годилося вступати у розмову із незнайомцем, а коли все-таки вона була змушена говорити, то мала відповідати якомога коротше, тобто «так» чи «ні».)

5. Першим Російським монархом, який запровадив ордени, був Петро І. Але до цього царі та князі також почесно відзначали своїх підданих. Спосіб, у який вони це робили, зберігся до наших часів. І хоча він втратив своє первинне призначення, проте і сьогодні його застосування є ознакою вихованості людини і виразом поваги до співбесідника. Спробуйте у цей спосіб «нагородити» свого друга або подругу. (Той, хто відповідає, має назвати свого товариша на ім’я та по батькові.)

6. Лицарський етикет середньовіччя передбачав, що після двобою переможений, здаючись на милість переможця, знімав шолом. Таким чином він давав зрозуміти, що визнає перевагу супротивника, але сподівається на його шляхетність. Але лицарі, які у бою виявили рівні сили, завершували поєдинок іншим жестом. Він означав «ми рівні із тобою». Продемонструйте цей жест разом із своїм товаришем. (Той, хто відповідає, має потиснути праву руку своєму товаришу.)

Журі підраховує кількість правильних відповідей кожної команди і оголошує результат туру.

Ведучий. Як ми змогли упевнитись, історія етикету дуже давня. (Звертається до ведучої.) До речі, як ти гадаєш, навіщо взагалі його придумали?

Ведуча. Цікаве запитання. На нього може бути кілька відповідей. По-перше, спочатку етикет діяв як засіб відокремлення вищих верств суспільства від простолюдинів. Адже людину знатного роду відрізняло не лише ошатне вбрання (у яке, до речі, міг бути одягнений і заможний міщанин), але й особлива поведінка. По-друге, він регламентував стосунки між чоловіками та жінками. Кожному надавались певні права та зобов’язання, що відповідали нормам моралі суспільства. А по-третє, етикет підказував, як поводитися людині, наприклад, під час політичної або ділової зустрічі, у товаристві тощо. Чіткі правила значно спрощували спілкування і допомагали дійти згоди або уникнути суперечки.

Ведучий. Часи змінилися, але етикет не зник. Деякі його форми стали історією, деякі збереглися лише як давні традиції монарших домів, але загалом він поширився усіма верствами суспільства. Ми навіть не помічаємо, що кожен день діємо за правилами гарного тону. Просто сьогодні вони називаються одним словом — вихованість.

Ведуча. Як ти гадаєш, чи може правило етикету з часом перетворитися на ознаку невихованості?

Ведучий. Гадаю, так. І пропоную глядачам упевнитися у цьому. Оголошую глядацьких конкурс «Чорна скриня».

«Чорна скриня»

До залу вносять чорну скриню. Ведучі показують її глядачам і читають запитання. Відповідь на нього — річ, що знаходиться у скрині.

Запитання Традиція покривати обідній стіл скатертиною виникла у середньовіччі. Але робили це зовсім не для того, щоб прикрасити стіл, — великий відріз тканини, за правилами етикету тих часів, мав певне призначення. Згодом, коли цю тканину стали оздоблювати вишивкою, скатертина дійсно стала головною окрасою стола. А її первинну функцію доручили виконувати іншій речі. Так триває і по сьогодні.

Скажіть, про яку річ іде мова і яке правило середньовічного етикету, пов’язане зі скатертиною, нині вважається поганим тоном? (Спочатку скатертину використовували для того, щоб під час застілля витирати об неї руки. Ніні це вважають за невихованість. Тому за столом перед кожним гостем кладуть серветку.)

Глядач, який першим дасть правильну відповідь на запитання, отримує приз — набір серветок із чорної скрині.


Ведуча. Ми не випадково торкнулися теми застільного етикету. Приємно, коли на свято за столом збирається весела дружня компанія. Та чи знаємо ми, як накрити стіл, щоб усім друзям було зручно?

Ведучий. Тож на наших учасників чекає останній тур конкурсу. Він називається «Сервірування чайного столу».

«Сервірування чайного столу»

До залу вносять дві скатертини, чайний сервіз, серветки, виделки, столові та десертні ложки, ножі, склянки, квіти та кольорові стрічки.

За три хвилини кожна команда має накрити чайний стіл на три особи, прикрасити його і визначити, які із запропонованих предметів виявилися зайвими.

(Стіл накривають скатертиною, у центрі ставлять цукорницю та заварник. Перед кожним гостем ставлять десертну тарілку, на яку кладуть серветку. Праворуч від тарілки кладуть ніж, ліворуч виделку. Також праворуч від тарілки, але трохи далі від краю стола, ставлять чашку на блюдці, на нього кладуть десертну ложку. Із квітів та стрічок можна зробити декоративну композицію для стола. Зайві предмети — столові ложки та склянки.)

Після проведення туру журі оцінює виступи обох команд за п’ятибальною системою, підводить підсумки усієї конкурсної програми і визначає команду переможців. Гравцям цієї команди присуджується звання «справжня Леді» або

«справжній Джентльмен».

Звучить музика. До глядачів виходять усі учасники програми.

Ведучий. Наше свято добігло кінця.

Ведуча. Ми вітаємо переможців конкурсу.

Кеті. А на запитання, чи варто слідувати правилам етикету і як він може вплинути на ваше життя, ми відповімо словами Вільяма Теккерея.

Бетті. «Посійте вчинок — зіжнете звичку, посійте звичку — зіжнете характер, посійте характер — і ви зіжнете долю».

Ведучий. Тож нехай чемність і вихованість стануть вашою гарною звичкою.

Ведуча. Тоді і доля ваша буде прихильною до вас.

Ведучі та журі нагороджують гравців обох команд пам’ятними подарунками.

Звучить музика. Усі учасники свята дякують глядачам за увагу.

Свято-розвага закінчується.


 

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,312sec