Виховна година. ’’Сучасний стан здоров’я громадян України, його зумовленість екологічними та економічними чинниками’

Тема. Виховна година. ’’Сучасний стан здоров’я громадян України, його зумовленість екологічними та економічними чинниками

Мета: дати учням поняття про сучасний стан здоров’я народу України, зумовлений екологічними чинниками; підвести їх до усвідомлення негативного впливу екологічних чинників і необхідності вироблення пристосувально-захисних засобів до життя в умовах України; навчити дітей елементарним пристосувально-захисним засобам, що сприяють збереженню здоров’я.

Обладнання: географічна карта України, таблиця « Як поповнити запаси йоду в організмі»

 

Хід заняття

 І. Організаційна і духовно-психологічна підготовка учнів

1. Вступне слово вчителя

Більшість українців проживають у місцях, де нестача йоду відчувається дуже різко.

Подивіться на карту України. Значна частина території ( Тернопільська, Львівська, Закарпатська, Волинська, Рівненська, Чернівецька, Івано-Франківська, північні райони Чернігівської областей, гірські райони Криму) мають недостатній вміст йоду в ґрунті, воді, місцевих продуктах харчування. А також на всій території України в умовах екологічної кризи приблизно 60% українських сімей мають земельні ділянки, на яких вирощують овочі на повністю вичерпаній землі.

ІІ. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів, повідомлення теми, мети й завдань

Усі народи  й народності виробили свою культуру, і кожна має свої валеологічні особливості, спрямовані на формування, збереження й зміцнення здоров’я дорослих і дітей. Та виникає питання: « Яке здоров’я всього народу України, її громадян? Чим воно зумовлюється?»

ІІІ. Сприймання і усвідомлення учнями нового  матеріалу

Розповідь вчителя

Сучасний стан здоров’я народу України

У 1991 році Україна стала незалежною державою. Та разом із незалежністю вона одержала загрозливий стан здоров’я людей та небезпечні умови, в яких це здоров’я формується.

Недоліки на атомних електростанціях, експлуатація теплових електростанцій, що працюють на низькоякісному вугіллі, технічно недосконале виробництво – усе це стало причиною значного техногенного забруднення, яке призвело до того, що Україна як місце проживання, стала однією із найнебезпечніших країн світу. Значний вплив на здоров’я народу України має й соціально-економічна криза в нашій країні. У результаті цього останнім часом зменшуються народжуваність і кількість працездатного населення та збільшується загальна захворюваність серцево-судинними, онкологічними захворюваннями, хворобами, пов’язаними з дефіцитом йоду.

–         Пригадайте хвороби, які пов’язані з дефіцитом йоду в організмі?

 

Та особливо прикро за те, що стан здоров’я народу України продовжує погіршуватись, про що свідчать дані зменшення тривалості життя. Якщо у 1992 – 1993 рр. вона складала у чоловіків 64 ( 52 –е місце у світі), у жінок – 74 роки ( 47-е місце), то у 1993 – 1994 рр. – відповідно 62,8 і 73,2 років.

 

На підставі цього можна дійти до такого висновку:

  1. Здоров’я народу України є незадовільним.
  2. Воно продовжує погіршуватись.
  3. Ми вироджуємося як нація. І якщо не зупинити це в бік покращення, то через 17 – 20 років нас буде втричі менше. Україна за кількістю населення стане напівпустелею.

Та чи є вихід із цього становища? Елементарні пристосувально-захисні засоби із збереження здоров’я в умовах екологічної ситуації України.

Для підтримки здоров’я людина має вживати корисну їжу, адже саме з нею ми отримуємо необхідні мінеральні речовини, серед яких чи не найважливіше місце посідає йод. Цей елемент є необхідним для побудови гормонів щитовидної залози.

Дітям від 7 до 12 років за добу потрібно вживати 120м кг йоду.

 

Як визначити недолік йоду в організмі?

При хронічній утомі, почуттю постійного нездужання і недосипання – вранці і ввечері.

Утома від усього: від шуму, від спілкування з людьми ( емоційне виснаження), від руху, від роботи.

Це не такий необразливий симптом, як може здатися на перший погляд.

 

Як поповнити запаси йоду в організмі?

Як тільки у вас з’явиться постійна утома ( це ще не хвороба, а переддень її), почніть відразу ж зміцнювати свою імунну систему – споживати продукти, що містять йод.

 

–         Розгляньте таблицю ( робота в парах)

У прісноводній рибі, м’ясі, крупах, овочах, плодах вміст йоду відносно малий. Порівняно більше його в молочних продуктах та яєчному жовтку.

– Які продукти харчування найбільш багаті йодом?

( Тріска, креветки)

–         Так. ( Найбільш надійними в цьому відношенні є продукти морського походження. Але йод також було знайдено і в ґрунті, а тому його засвоюють і організми, що живуть на суші. Отже, йод міститься у м’ясних та молочних продуктах, а також виробах з м’яса птиці. Але кількість йоду в них недостатня.

–         Поясніть чому?

Тому одним з надійніших джерел є йодована сіль, яку додають до їжі в процесі приготування.

Йодована сіль ніяк не відрізняється від не йодованої запахом, смаком, кольором. Отже, вживання йодованої солі дозволяє найефективнішим шляхом забезпечити організм необхідною кількістю йоду і в такий спосіб уникнути захворювань, пов’язаних з дефіцитом йоду в організмі. У деяких розвинених країнах Європи і Америки йодовану сіль споживають майже 60 років.

Крім цього вчені довели, що споживання йодованої солі навіть протягом року з підвищеним йододефіцитом корінним чином змінює ситуацію на користь подолання хвороб, пов’язаних з дефіцитом йоду в організмі людини. Навіть річне споживання населенням таких країн йодованої солі дозволило уникнути народження кретинів та дітей з пониженим рівнем психічного розвитку. Зоб, що спостерігався у дітей середнього та старшого шкільного віку, зменшився і згодом зник зовсім. Було зафіксовано зростання рівня активності дітей та шкільної успішності. Припинилося поширення зобу серед дорослих.

ІV. Узагальнення й систематизація знань

  1. Чим зумовлюється погіршення здоров’я українців?
  2. Які області України мають недостатній вміст йоду у ґрунті, воді, продуктах?

V. Підсумок заняття

1. Назвіть найефективніший шлях забезпечення організму необхідною

кількістю йоду.

2.Сюжетно-рольова гра.

Ви прийшли в магазин купувати йодовану сіль.

Складіть діалог з продавцем, пояснюючи йому користь йодованої солі

для здоров’я людини.

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,319sec